Lang næse til storklub: Vil beholde dansk bomber

Den danske angriber har nydt stor succes efter skiftet væk fra FC København, hvorfor hans østrigske klub ikke ser nogen grund til at sælge ham trods interesse flere steder fra.



Rasmus Højlund har fået sit store gennembrud efter han forlod Danmark og FC København.

Tilbage i januar solgte de senere danske mestre den unge angriber til Sturm Graz, og siden har han ikke set sig tilbage. I løbet af foråret blev det til seks scoringer, og i den nye sæson er han fortsat med at hamre boldene i kassen.

I weekenden scorede han begge mål i 2-1-sejren over RB Salzburg, mens han i alt har noteret sig for fem scoringer i sæsonens første tre kampe. Klubbens cheftræner Christian Ilzer er næsten overrumplet over bomberens evner.

– Det er med enorm overbevisning, at han gør det til 2-0. Det udmærker ham også. Han bringer en naturlighed på banen, som jeg sjældent har set fra så ung en spiller, siger han efter kampen ifølge Kronen Zeitung.

Rasmus Højlunds præstationer har også fanget opmærksomheden hos andre end sin cheftræner, hvor særligt Club Brugge og Troyes skulle være interesserede i den danske angriber.

Men er det op til klubbens sportsdirektør Andreas Schicker at bestemme, så bliver danskeren i Sturm Graz lidt endnu, det fortæller han, da han bliver forholdt spekulationerne omkring den danske bombers fremtid.

– Rasmus har fortsat en kontrakt frem til 2026. Han har den perfekte platform her hos os, og vi kan gøre ham endnu bedre, siger han ifølge Kronen Zeitung.

Rasmus Højlund har også på det seneste fortalt til østrigske medier, at han fortsat ser sig selv blive i Sturm Graz, men kommer det rette tilbud, så kan det som bekendt blive svært at sige nej.

Den danske angriber drømmer om at spille i Premier League eller Bundesligaen, og sker det en dag, så kan Sturm Graz overveje at kigge efter en ny Højlund

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Bayern München er i pokalfinalen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’