Liverpool spillede sig sikkert videre i FA Cuppen med en 5-2-sejr hjemme over Norwich.
Optakten til kampen bar stor præg af, at Liverpool-træneren Jürgen Klopp for få dage siden annoncerede sin afgang fra klubben til sommer.
Det blev også en slags hyldest til tyskerens trænerstil, da Norwich ikke kunne håndtere Liverpools højintense overfaldsfodbold, som Klopp er kendt for.
Danske Jacob Lungi Sørensen fik omkring 30 minutter for Norwich.
Liverpool møder i næste runde af FA Cuppen enten Watford eller Southampton, der skal i omkamp, efter at de tidligere søndag spillede 0-0.
Allerede før kampen var der store følelser på spil, da Liverpool-hymnen “You’ll Never Walk Alone” lød over Anfield.
Hymnen blev nemlig søndag også brugt som en hyldest til Jürgen Klopp, der roligt sad og sugede atmosfæren til sig.
De fremmødte fans fik også serveret en klassisk Klopp-anretning af Liverpool-holdet. Høj intensitet med et højt pres.
Allerede efter et kvarter lykkedes det Klopps tropper at få bolden i Norwich-nettet, da Curtis Jones fik en høj bold ved bageste stolpe og headede bolden ind.
Men Liverpools høje pres kom med en pris. Godt fem minutter senere fik Norwich et kontraangreb og tilkæmpede sig et hjørnespark.
Det udnyttede Norwich, da forsvarsspilleren Benjamin Gibson rettede bolden i mål med skulderen til udligning.
Liverpools angrebsiver fortsatte dog, og kort efter endte en velspillende Conor Bradley i et kontraangreb, som Liverpool-angriberen Darwin Nuñez satte sidste fod på til 2-1.
Liverpools overfaldsfodbold forvandlede Norwich-målet til et skydetelt, men trods store chancer formåede Klopps mandskab ikke at udbygge føringen i første halvleg.
Det formåede de til gengæld i anden halvleg. Den hurtige Liverpool-wing Diogo Jota udnyttede et forsvarskoks otte minutter inde i anden halvleg og sparkede Liverpool på sikker sejrskurs.
Liverpool pressede videre, og efter 63 minutter stangede den tårnhøje forsvarsspiller Virgil van Dijk Liverpool på 4-1.
Norwich viste dog også tænder, da midtbanemanden Borja Sainz leverede en fremragende langskudsscoring med tyve minutter tilbage af kampen.
Liverpool fik det sidste ord, da midtbanespilleren Ryan Gravenberch lukkede kampen til 5-2 i slutminutterne.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen
EKSKLUSIVT
Agent afslører: Sket ét minut inden fødselsdag
NYHEDER
‘Den ene hjerneblødning efter den anden’
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
INTERVIEW
Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge
EKSKLUSIVT
‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?
Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’
LIVE
TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
HELT VILDT
Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg
INTERVIEW
Fremhæver Chiakha: Det er han ekstremt dygtig til
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
TIPSBLADETS DOM
Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!
EKSPERT
Køb ham, FCK!
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen
Farzam: De vil have op mod 75 millioner for ham
NYHEDER
Tøfting: Glem det, AGF!
Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’
NYHEDER
Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM
MEDIE
Tre storklubber jagter Bruno Fernandes
NYHEDER
Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’
EKSKLUSIVT
Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’
INTERVIEW
Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange
EKSKLUSIVT
Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden
STORT INTERVIEW
Lukas Leragers mareridt: Sådan er planen
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’