Liverpool har i denne sæson formået at blive det hold, der har sikret sig det engelske mesterskab tidligst – og senest.
Ingen andre klubber har således tidligere formået at sikre sig mesterskabet med syv runder tilbage. Og samtidig er den 25. juni den seneste dato i løbet af en sæson, at en engelsk klub har sikret sig mesterskabet.
Den sene dato hænger som bekendt sammen med, at Premier League-sæsonen blev afbrudt i tre måneder, på grund af coronapandemien.
Både Manchester City og Manchester United har tidligere formået at vinde mesterskabet med fem runder tilbage.
Tidligere på sæsonen satte Liverpool også et par rekorder, skriver den engelske avis Daily Mirror. Blandt andet blev det til 18 sejre i træk – en sejrsstime, der blev afbrudt af nederlaget til Watford i februar. Dermed deler Liverpool rekorden med Manchester City. Og onsdagens sejr over Crystal Palace var den 23. hjemmesejr på stribe, hvilket også er rekord.
Kan slå flere rekorder
Jürgen Klopps tropper har stadig mulighed for at sætte flere rekorder i denne sæson.
Først og fremmest kan Liverpool slå Manchester Citys rekord fra 2017/18-sæsonen, hvor Pep Guardiolas mandskab formåede at hente 100 point. Liverpool har med syv runder tilbage hentet 86 point og kan altså ende med 107 point, hvis holdet vinder deres resterende syv kampe.
Liverpool har samtidig mulighed for at blive det første hold til at vinde alle 19 hjemmekampe i sæsonen. Klopps mandskab mangler tre hjemmekampe.
Liverpool kan desuden nå at blive den klub, der vinder mesterskabet med den største pointmargin. Manchester City vandt i 2017/18-sæsonen mesterskabet med 19 point ned til Manchester United. I skrivende stund har Liverpool 23 point ned til Manchester City.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
