Ludfattige John Barnes kan ikke betale bil

Den tidligere engelske landsholdsspiller og nuværende landstræner for Jamaica, John Barnes, undgik at miste sit kørekort torsdag ved at hævde, at han var for fattig til at betale en forsikring på bilen.



Barnes, som tjente millioner igennem sin 20-årige karriere hos blandt andet Liverpool hvor han for alvor slog sit navn fast, tjener stadigvæk 40.000 kroner om ugen, men på trods af det, hævdede Barnes over for de engelske myndigheder, at han var for fattig til at hyre en chauffør, hvis han mistede sit kørekort.

Den 44-årige, som spillede for Watford, Liverpool og Newcastle, blev snuppet af det engelske politi for at køre uden forsikring i juni. Han havde allerede fået fratrukket seks point for tidligere overtrædelser, og ekstra ni point ville have kostet ham kortet eftersom man i England mister kortet hvis man får fratrukket 12 point.

Men Barnes, der til daglig bor i England, klagede over at han ikke kunne udføre sit arbejde som landstræner for Jamaica, hvis han mistede sit kørekort. Han hævdede også over for myndighederne, at han ikke havde råd til at hyre en chauffør, når han samtidig skulle betale hustru- og børnebidrag til sin tidligere kone Andrea og deres to børn samt til et velgørenhedsprojekt, som han er involveret i.

Myndighederne gik med til at lade Barnes, som i dag også er talentspejder i Caraibien for Sunderland, beholde sit kørekort, men gav ham en bøde på 20.000 kroner, som skal betales inden for 56 dage.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

‘Det er slut’

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Bud på 1,12 milliard afvist

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

FCK henter svensk talent

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

OB jagter tidligere Superliga-profil