Luton-anfører er tilbage på græs efter hjertestop

Tom Lockyer er vendt tilbage til træningsanlægget i Luton for at påbegynde næste fase af genoptræningen.



Lutons Tom Lockyer er tilbage på fodboldbanen, efter at han i december 2023 faldt om med hjertestop i en Premier League-kamp mod Bournemouth.

Det skriver Luton på klubbens hjemmeside.

– Vi er glade for at kunne meddele vores fans og alle, der har sendt støtte, at vores anfører, Tom Lockyer, tirsdag er vendt tilbage til træningsanlægget for at påbegynde næste fase af genoptræningen, skriver klubben.

– Tom har været under vejledning og behandling af førende konsulenter i London og Amsterdam, hvor han har afsluttet den seneste fase af sin genoptræning på en specialklinik.

Lockyer faldt om efter 59 minutter af kampen mellem Bournemouth og Luton, mens stillingen var 1-1. Hans hjerte stoppede i 2 minutter og 40 sekunder.

Luton-anføreren modtog lægehjælp inde på banen og blev kort efter transporteret ud på en båre.

Lockyer blev fem dage efter hjertestoppet udskrevet fra hospitalet, efter han havde fået indopereret en ICD-pacemaker. Christian Eriksen fik en lignende, efter at han kollapsede i EM-kampen mod Finland i 2021.

– For nu vil Tom arbejde individuelt på træningsanlægget, men bare det at have ham tilbage på træningsbanen vil blive hilst velkommen af alle hans holdkammerater, manager Rob Edwards og trænerstaben, skriver Luton.

Episoden i december var ikke første gang, at Lockyer kollapsede på banen. Det skete også i Lutons oprykningsfinale mod Coventry 27. maj 2023 på Wembley. Luton-anføren blev båret ud efter 12 minutter af kampen.

Dengang tilbragte Tom Lockyer fem dage på hospitalet, hvor han blev opereret i hjertet.

Efter operationen blev Lockyer klarmeldt til den nye sæson. Han spillede træningskampe i juli og august og var en af stamspillerne for Luton i fire måneder, inden han igen faldt om mod Bournemouth.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

De lurer på Vejle-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Benhård kritik af Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen