Lutons Tom Lockyer er tilbage på fodboldbanen, efter at han i december 2023 faldt om med hjertestop i en Premier League-kamp mod Bournemouth.
Det skriver Luton på klubbens hjemmeside.
– Vi er glade for at kunne meddele vores fans og alle, der har sendt støtte, at vores anfører, Tom Lockyer, tirsdag er vendt tilbage til træningsanlægget for at påbegynde næste fase af genoptræningen, skriver klubben.
– Tom har været under vejledning og behandling af førende konsulenter i London og Amsterdam, hvor han har afsluttet den seneste fase af sin genoptræning på en specialklinik.
Lockyer faldt om efter 59 minutter af kampen mellem Bournemouth og Luton, mens stillingen var 1-1. Hans hjerte stoppede i 2 minutter og 40 sekunder.
Luton-anføreren modtog lægehjælp inde på banen og blev kort efter transporteret ud på en båre.
Lockyer blev fem dage efter hjertestoppet udskrevet fra hospitalet, efter han havde fået indopereret en ICD-pacemaker. Christian Eriksen fik en lignende, efter at han kollapsede i EM-kampen mod Finland i 2021.
– For nu vil Tom arbejde individuelt på træningsanlægget, men bare det at have ham tilbage på træningsbanen vil blive hilst velkommen af alle hans holdkammerater, manager Rob Edwards og trænerstaben, skriver Luton.
Episoden i december var ikke første gang, at Lockyer kollapsede på banen. Det skete også i Lutons oprykningsfinale mod Coventry 27. maj 2023 på Wembley. Luton-anføren blev båret ud efter 12 minutter af kampen.
Dengang tilbragte Tom Lockyer fem dage på hospitalet, hvor han blev opereret i hjertet.
Efter operationen blev Lockyer klarmeldt til den nye sæson. Han spillede træningskampe i juli og august og var en af stamspillerne for Luton i fire måneder, inden han igen faldt om mod Bournemouth.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Froholdt med vild hæder i Portugal
OPTAKT
FC København – Randers FC
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Fortsætter vild målform
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!