Luton-anfører er tilbage på græs efter hjertestop

Tom Lockyer er vendt tilbage til træningsanlægget i Luton for at påbegynde næste fase af genoptræningen.



Lutons Tom Lockyer er tilbage på fodboldbanen, efter at han i december 2023 faldt om med hjertestop i en Premier League-kamp mod Bournemouth.

Det skriver Luton på klubbens hjemmeside.

– Vi er glade for at kunne meddele vores fans og alle, der har sendt støtte, at vores anfører, Tom Lockyer, tirsdag er vendt tilbage til træningsanlægget for at påbegynde næste fase af genoptræningen, skriver klubben.

– Tom har været under vejledning og behandling af førende konsulenter i London og Amsterdam, hvor han har afsluttet den seneste fase af sin genoptræning på en specialklinik.

Lockyer faldt om efter 59 minutter af kampen mellem Bournemouth og Luton, mens stillingen var 1-1. Hans hjerte stoppede i 2 minutter og 40 sekunder.

Luton-anføreren modtog lægehjælp inde på banen og blev kort efter transporteret ud på en båre.

Lockyer blev fem dage efter hjertestoppet udskrevet fra hospitalet, efter han havde fået indopereret en ICD-pacemaker. Christian Eriksen fik en lignende, efter at han kollapsede i EM-kampen mod Finland i 2021.

– For nu vil Tom arbejde individuelt på træningsanlægget, men bare det at have ham tilbage på træningsbanen vil blive hilst velkommen af alle hans holdkammerater, manager Rob Edwards og trænerstaben, skriver Luton.

Episoden i december var ikke første gang, at Lockyer kollapsede på banen. Det skete også i Lutons oprykningsfinale mod Coventry 27. maj 2023 på Wembley. Luton-anføren blev båret ud efter 12 minutter af kampen.

Dengang tilbragte Tom Lockyer fem dage på hospitalet, hvor han blev opereret i hjertet.

Efter operationen blev Lockyer klarmeldt til den nye sæson. Han spillede træningskampe i juli og august og var en af stamspillerne for Luton i fire måneder, inden han igen faldt om mod Bournemouth.

/ritzau/





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Stort medie hylder AGF-profil

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

FC Midtjylland henter ny back

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid