Lyn-exit på vej? Benzema i konflikt med træner

Ifølge saudiarabiske avis er Karim Benzema kommet alvorligt på kant med sin cheftræner i Al-Ittihad.



Få måneder efter skiftet fra Real Madrid til Al-Ittihad er Karim Benzema angiveligt løbet ind i problemer i den saudiarabiske klub. 

Ifølge den saudiarabiske avis Asharq Al-Awsat har Ballon d'Or-vinderen nemlig et særdeles anstrengt forhold til Al-Ittihads cheftræner Nuno Espirito Santo. 

Ifølge avisens kilder har den tidligere Tottenham-boss nemlig gjort det klart, at Karim Benzema ikke passer til Al-Ittihads spillestil. Portugiseren bad angiveligt ikke om et indkøb af superstjernen. 

Asharq Al-Awsat skriver endvidere, at Karim Benzema føler sig udsat for uprofessionel behandling af Nuno Espirito Santo. Den tidligere Real Madrid-kaptajn ønskede at overtage anførerbindet efter ankomsten til Al-Ittihad, men det ønske er ikke blevet imødekommet af den portugisiske cheftræner, der i stedet har givet anførerbindet til andre spillere som Romarinho og Ahmed Sharahili. 

Ifølge Asharq Al-Awsat har Karim Benzema haft et møde med Saad Al Latheef, der var med til at forhandle franskmandens skifte til Al-Ittihad på plads, fordi franskmanden vil have Saad Al Latheef til at finde en løsning på problemet med Nuno Espirito Santo. 

Karim Benzema scorede tre gange for Al-Ittihad i turneringen Arab Club Champions Cup, men franskmanden er endnu ikke kommet på tavlen i den saudiarabiske liga. 





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sender stikpille til FC København-flop



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’