Lyn-exit på vej? Benzema i konflikt med træner

Ifølge saudiarabiske avis er Karim Benzema kommet alvorligt på kant med sin cheftræner i Al-Ittihad.



Få måneder efter skiftet fra Real Madrid til Al-Ittihad er Karim Benzema angiveligt løbet ind i problemer i den saudiarabiske klub. 

Ifølge den saudiarabiske avis Asharq Al-Awsat har Ballon d'Or-vinderen nemlig et særdeles anstrengt forhold til Al-Ittihads cheftræner Nuno Espirito Santo. 

Ifølge avisens kilder har den tidligere Tottenham-boss nemlig gjort det klart, at Karim Benzema ikke passer til Al-Ittihads spillestil. Portugiseren bad angiveligt ikke om et indkøb af superstjernen. 

Asharq Al-Awsat skriver endvidere, at Karim Benzema føler sig udsat for uprofessionel behandling af Nuno Espirito Santo. Den tidligere Real Madrid-kaptajn ønskede at overtage anførerbindet efter ankomsten til Al-Ittihad, men det ønske er ikke blevet imødekommet af den portugisiske cheftræner, der i stedet har givet anførerbindet til andre spillere som Romarinho og Ahmed Sharahili. 

Ifølge Asharq Al-Awsat har Karim Benzema haft et møde med Saad Al Latheef, der var med til at forhandle franskmandens skifte til Al-Ittihad på plads, fordi franskmanden vil have Saad Al Latheef til at finde en løsning på problemet med Nuno Espirito Santo. 

Karim Benzema scorede tre gange for Al-Ittihad i turneringen Arab Club Champions Cup, men franskmanden er endnu ikke kommet på tavlen i den saudiarabiske liga. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ståle Solbakken overvejede at sige op



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Offentliggøres i dag