• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Mikkel Fuhr Nielsen

Mareridtskamp: Michael Carrick beskytter dansker

Foto: Getty Images

Danske Lukas Engel spillede en mareridtskamp, som fik træner, Michael Carrick, til at tage hånd om ham efter slutfløjt.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Lukas Engel har skiftet Silkeborg IF ud med Middlesbrough og starten har også været ganske fin med danskeren som klubbens foretrukne venstre back.

Det var bare ikke tilfældet i seneste spillerunde.

Og for at finde svaret på årsagen hertil skal man formentlig skrue tiden tilbage til Middlesbroughs kamp mod Sheffield Wednesday. Den udviklede sig til et sandt mareridt for Lukas Engel, der blev flået ud i pausen.

Klubbens cheftræner, Michael Carrick, var dog god til at lægge en ekstra arm omkring skulderen på den slagne dansker.

- Lukas har det fint. Jeg tvivler ikke et sekund på ham. Sommetider har du bare en aften, som ikke helt går din vej, siger han ifølge Teesside Live og tilføjer.

- Det er en del af oplevelsen. Sommetider bliver det en god oplevelse, og andre gange bliver det en ubehagelig en. Men det er alt sammen en del af det her med at vænne sig til tingene og udvikle sig. I sidste ende bliver han stærkere af den her oplevelse.

Sheffield Wednesday spanske hurtigløber Pol Valentin havde en fest i første halvleg overfor Lukas Engel. Gang på gang slog han danskeren med sin fart, og det var også fra samme side, at Sheffield Wednesday scorede deres mål.

I pausen havde Michael Carrick set nok, og derfor blev Isaiah Jones sendt på banen. Han røg ind på højre back, mens Rav van den Berg blev placeret i modsatte side - en position han aldrig har spillet før.

Tingene stabiliserede sig, og så kunne en slukøret Lukas Engel fra bænken se sine holdkammerater bringe balance i regnskabet og sikre klubben et enkelt point til den samlede stilling i The Championship.

Middlesbrough hentede udover Lukas Engel også Alex Bangura til venstre back denne sommer. Han har dog været skadet, og derfor er danskeren naturligt blevet foretrukket.

Den prioritering var dog forbi i seneste spillerunde på trods af, at Alex Bangura fortsat var fraværende med sin skade. I stedet spillede midtbanemanden Lewis O'Brien, mens Lukas Engel så hele kampen fra bænken, som Middlesbrough vandt over Southampton.

Det må trods alt være en smule ildevarslende for den tidligere Silkeborg-spiller, der var en stor profil i Superligaen.