Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Generelle

Medie: De råber og skriger på Jess Thorup

I Belgien ser klubbens mange fans gerne, at man tilknytter Jess Thorup.

Anderlecht får travlt til januar, hvor førsteprioriteten bliver at få ansat en ny cheftræner.

Den opgave står Jesper Fredberg i spidsen for, når han skifter fra Viborg FF til Anderlecht den 1. januar. De første tanker omkring en ny cheftræner er allerede begyndt, hvilket Fredberg for nyligt fortalte til Tipsbladet.

Mens Jesper Fredberg og den øvrige sportslige ledelse i Anderlecht arbejder på højtryk for at finde en permanent løsning, så har tilhængerne af klubben også givet deres mening til kende.

Ifølge det belgiske medie voetbalnieuws.be, så råber og skriger klubbens fans på danske Jess Thorup, der har stået uden job siden bruddet med FC København tilbage i september.

52-årige Jess Thorup er flere gange blevet nævnt som en permanent løsning i Anderlecht qua sin fortid belgiske fodbold hos KAA Gent og KRC Genk. Derudover har han også et godt forhold til Anderlechts direktør Peter Verbeke, som han arbejdede sammen med i Gent.

Anderlecht er netop taget på en kort træningstur, hvor det fortsat er den vikarierende cheftræner Robin Veldman, der står i spidsen for holdet. Inden afrejsen var Jesper Fredberg også tilstede ved en af holdets træninger.

Udover, at Jess Thorup spøger i Anderlecht, så er han på blokken i VfB Stuttgart sammen med Alfred Schreuder og den midlertidige cheftræner Michael Wimmer. Et nyt navn har dog meldt sin ankomst til det ledige sæde.

Jess Thorup har siden september været arbejdsløs, da FC København efter flere sløje præstationer i Superligaen valgte at fyre ham.