Medie: Ny Ajax-mand i krænkelsessag

En Ajax-assistenttræner har efter sigende udvist krænkende adfærd, skriver hollandske NRC.



For lidt over to uger siden stoppede Marc Overmars som sportsdirektør i Ajax Amsterdam som følge af upassende opførsel over for kvindelige ansatte i klubben. Men han er angiveligt ikke den eneste i klubben, der har opført sig upassende over for kvinder.

Nu skriver NRC, at den tidligere hollandske landsholdsspiller Winston Bogarde også har udvist grænsoverskridende adfærd.

Den grænseoverskridende adfærd skete mellem august 2019 og september 2020 mod en kvinde, der ikke arbejder i Ajax, men som via sit arbejde mødte Winston Bogarde, skriver mediet.

I efteråret 2020 blev Ajax informeret om situationen, da kvinden sendte en skriftlig klage til klubben. Ajax fik ifølge NRC en uafhængig researchgruppe til at kigge på sagen, og de konkluderede, at Bogarde ikke udviste den fornødne respekt og blev “verbalt aggressiv”, og at hans adfærd var yderst problematisk.

Det blev også konkluderet, at hans opførsel har været en faktor i, at kvinden siden har haft psykiske men, meldte researchgruppen ifølge NRC.

Ajax’ ledelse blev gjort opmærksom på undersøgelsen, men de vurderede herefter, at der var tale om en privatsag. Af den grund har klubben altså også valgt at beholde Bogarde, der fortsat i dag er i klubben, melder NRC. 

Winston Bogarde har siden 2015 været tilknyttet Ajax i diverse roller, og han har siden sommeren 2020 været assistenttræner på klubbens førstehold. Før var han assistenttræner hos klubbens andethold, Jong Ajax, fra 2017 til 2020. 

Som aktiv spiller var den tidligere forsvarsspiller hos blandt andre Ajax, AC Milan, FC Barcelona og Chelsea.  







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’