Medier uenige: Bænker han stjerner mod Danmark?

Om ikke så længe brager Portugal sammen med Danmark i Lissabon. Der er varslede æ



Om ikke så længe brager Portugal sammen med Danmark i Lissabon.

Der er på forhånd varslet ændringer på det portugisiske hold, hvor Renato Veiga og Pedro Neto, der startede inde i Parken, er blevet siet fra.

Roberto Martinez har allerede løftet sløret for, at Bernardo Silva får chancen fra start, men hvordan kommer det portugisiske mandskab ellers til at se ud?

Tipsbladet har samlet tre bud fra de store portugisiske medier A Bola, Noticias Ao Minuto og Record.

Alle tre medier spår om genvalg til store dele af holdet. Det gælder målmand Diogo Costa, Ruben Dias, Nuno Mendes, Bruno Fernandes og Cristiano Ronaldo, ligesom alle tre har Bernardo Silva i den forventede startopstilling.

På højre back forventer Record og A Bola, at Nelson Semedo tager pladsen foran Diogo Dalot, mens Noticias’ bud er, at Diogo Dalot bliver foretrukket igen.

I midterblokken, hvor den frasorterede Renato Veiga skal erstattes, er medierne også uenige. A Bola og Noticias forventer, at Goncalo Ignacio, der blev skiftet ind i den første kamp, får pladsen, mens Record byder på, at Antonio Silva bliver foretrukket.

På den stjernespækkende midtbane skiller de tre medier sig også ad.

Record forventer nemlig, at stjerneskuddet Joa Neves ryger en tur på bænken, mens den brølstærke ankermand Joel Palhinha får chancen. A Bola forventer, at Roberto Martinez lover genvalg til trioen af Vitinha, Neves og Fernandes, mens Noticias byder på, at både Vitinha og Joa Neves bliver bænket til fordel for Palhinha og Bernardo Silva.

I forreste kæder peger Record og A Bola begge på en trio af Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo og Raphael Leao, mens Noticias giver plads til Diogo Jota, da de har rykket Bernardo Silva tilbage på midtbanen.

Kampen fløjtes i gang klokken 20.45 og kan ses på TV2.

Nyheder til Minuten







LIVE

LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’

OB slutter sæsonen med et nederlag

FC København slagter Randers

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

I dialog – stor klub vil have denne dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

– Niels Frederiksen er en legende!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Transferbombe i Real Madrid?

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Froholdt med vild hæder i Portugal

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa