Mega-lønninger: Her er de 10 bedst betalte Premier League-spillere

Der er mange penge i fodbold og ikke mindst Premier League. Her kan du læse hvilke Premier League-spillere på tværs af alle positioner i, der tjener mest om året.



Clbold.dk tager i denne artikel et kig på, hvilke Premier League-spillere på tværs af alle positioner, der tjener mest.

Det er ikke altid, at der er en sammenhæng mellem spilletid og lønning, ligesom det heller ikke altid er den mest afgørende spiller, der topper lønningslisten.

Artiklen er en del af serie, hvor vi tidligere har set på, hvilke angribere, midtbanespiller og forsvarsspiller der tjener mest og topper lønningslisten i den bedste engelske række.

10. Edinson Cavani (Manchester United) – 1,8 millioner kroner om ugen.

Den uruguayanske angriber har fået sig en fornuftig et-årig aftale med Manchester United, hvor han går direkte ind i top 10. Den 34-årige angriber er noteret for seks mål i 18 kampe samt to assist, så pengene er vel nogenlunde givet godt ud.

9. Sergio Agüero (Manchester City) – 2 millioner kroner om ugen.

Argentineren er formentlig i gang med sin sidste sæson i Manchester City og Premier League, og selvom det måske ikke er i denne sæson, han betaler tilbage på banen, så er der ingen tvivl om, at 181 mål i 271 kampe er alle pengene værd.Læg dertil fire engelske mesterskaber og to topscorer-titler.

6. Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal), Thomas Partey (Arsenal og  Anthony Martial, (Manchester United) – 2,2 millioner kroner om ugen.

Alle tre ovenstående har været svingende i deres præstationer, siden de kom til deres respektive klubber. Aubameyang har dog indtil denne sæson leveret et fremragende målsnit hos Arsenal med 54 mål i 84 kampe. Martial havde en flot sæson sidste år, men er denne sæson noteret for fire mål i 22 kampe.

5. Paul Pogba (Manchester United) – 2,5 millioner kroner om ugen.

En anden spiller der til tider er sat spørgsmålstegn ved er Paul Pogba. Den franske verdensmester havde det svært under Jose Mourinho, men er blomstret en smule op igen under Solskjær. Desværre er han nok lidt for ofte skadet.

4. Raheem Sterling (Manchester City) – 2,6 millioner kroner om ugen.

Den engelske hurtigløber har været med til at vinde to mesterskaber for klubben indtil videre, og han har gennem flere sæsoner været en vigtig brik for holdet. Det vidner de seneste tre sæsoner med 18, 17 og 20 scoringer om. Denne sæson er målscoringen gået et nyk ned, men med ni sæsontræffere når han formentlig endnu en gang over de ti sæsonmål.

3. Kevin de Bruyne (Manchester City) – 2,8 millioner kroner om ugen.

Betragtes af flere som den bedste fodboldspiller i verden lige efter Messi og Ronaldo. Hans betydning for Manchester City er ikke til at tage fejl af, og derfor er det ingen overraskelse, at han ligger helt i toppen på denne liste.

2. David de Gea (Manchester United) – 3,2 millioner kroner om ugen.

Den spanske målmand har ofte været udskældt på grund af sine til tider mange blundere, der lader til at komme i stime. Men han kan også være kampafgørende, og det er det, som Manchester United betaler ham i dyre domme for.

1. Gareth Bale (Tottenham) – 5,2 millioner kroner om ugen.

Overraskende – og dog. Den walisiske verdensstjerne er ikke i nærheden af det niveau, der gjorde ham til Real Madrid-spiller. Men det er alligevel det niveau, som man i Tottenham betaler for på grund af hans gode kontrakt med den spanske kongeklub. Skulle lejeaftalen blive vekslet til en mere permanent en af slagsen, så er det dog ikke sikkert, han vil toppe denne liste næste sæson. 

Kilde: Spotrack



Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Saver United-stjerne over

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er alle VM-grupperne

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC Fredericia – OB

Her kan du se VM-lodtrækningen

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford