Paris Saint-Germain forhandler i disse dage med Lionel Messi, og derudover har pariserne hentet folk som Sergio Ramos, Gianluigi Donnarumma, Georginio Wijnaldum og Achraf Hakimi denne sommer.
Læg dertil, at klubben allerede har superstjerner som Neymar og Kylian Mbappé i truppen. Det vil således nok være århundredets underdrivelse at sige, at Mauricio Pochettino forventes at sikre Paris Saint-Germain store trofæer i denne sæson.
Og ifølge Calciomercato-skribenten Giancarlo Padovan er der nok heller ikke den store tvivl om, at Pochettino, med Messis ankomst, i den grad kan mærke presset på sine skuldre, efter at argentineren ikke formåede at vinde hverken Ligue 1 eller Champions League i sidste sæson.
Kan Pochettino samle stjernerne?
Giancarlo Padovan peger således på, at Paris Saint-Germains beslutning om at skifte Thomas Tuchel ud med Mauricio Pochettino ikke har vist sig som en bragende succes indtil videre.
– Skiftet var en katastrofe og Pochettinos seneste kiks, nederlaget i den franske Super Cup, har fået selv de mindst kritiske til at rynke på øjenbrynene. Argentineren har tabt otte ud af sine 35 officielle kampe, og ingen af hans fem forgængere (Koumbuaré, Ancelotti, Blanc, Emery og Tuchel) har præsteret værre end ham, lyder det således fra Padovan.
– Nu er det store spørgsmål: Vil Pochettino være i stand til at håndtere en flosset trup, hvor Navas og Donnarumma kan komme overens, hvor Hakimi og Sergio Ramos kan komme overens, hvor Wijnaldum kan komme overens med Verratti og Di Maria… for slet ikke at tale om vidundertrioen Mbappé, Messi og Neymar? Har du tænkt over, at ingen af de tre er en klassisk centerforward?
– Der venter arbejde forude, og der vil være snak, for det eneste, der er sikkert, er at mesterskabet utvivlsomt ikke er nok for Dohas emir næste år, hvor der er VM i Qatar. Det erklærede mål er Champions League, som man kun kom tæt på under Tuchel, der for et par måneder siden vandt turneringen med Chelsea.
Mangler kynisme
Giancarlo Padovan skriver, at Mauricio Pochettino skal glæde sig over, at Zinedine Zidane i øjeblikket er det eneste store ledige trænernavn, og at franskmanden tilsyneladende vil være landstræner.
– Men hvis jeg var Pochettino, så ville jeg ikke sove trygt. I visse komplicerede situationer er der behov for en kynisme, som Mauricio ikke besidder, lyder det således fra Padovan.
Ifølge Giancarlo Padovan er Mauricio Pochettino desuden klar over, at hvis han faktisk skulle gå hen og vinde en titel med Paris Saint-Germain, så vil alle sige, at alt andet også ville have været stærkt utilfredsstillende.
Bud på Paris Saint-Germains foretrukne opstilling i denne sæson:
Donnarumma – Hakimi, Ramos, Kimpembe, Bernat – Marquinhos, Verratti, Wijnaldum – Messi, Mbappé, Neymar

Afsløring: FC København sælger Roony til Barcelona

Færdig hos Brøndby IF

TransferLIVE: Nu er han kontraktfri

Scorer forrygende løn i FC København

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Er det Jesper Lindstrøms nye klub?

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Fem bud på Viborgs nye træner

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Jubler over BIF-indkøb: Et af de største talenter

Afsløring: Færdig i FC København

– Rasmus Falk har tre muligheder

Spår store Brøndby-salg

Crystal Palace skifter ejer

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’

Premier League-klub vil have Hermansen

Mesterklub frister Højlund

Nyt bud på Victor Froholdt

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

I svime over dansk komet: Han var ustyrlig

Transferchok? ‘Jeg synes, Brøndby skal forsøge!’

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

Liverpool får særlig klausul

Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vil kapre FCK-emne

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

Hvad skal der ske?

Fik fem år: Stortalent kan afløse Oliver Sørensen

Afsløring: AC Horsens henter Ivan Milicevic

Tidligere Brøndby-profil i uventet skifte?

Bellingham skal på operationsbordet

Transferplanen: Dufter af kæmpe Superliga-transfer

Afsløring: Kan forlade AGF – Anderson har klausul

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Andreas Christensen meldes færdig

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

Dansk katastrofe!

Afsløring: Christian Sørensen skifter til Vejle

Åbner Barca-boss for ‘AC’-exit her?

Schmeichel: ‘Et vigtigt signal at sende til alle’

Stort Mbappé-problem for Real Madrid

Afsløring: Jørgensen ikke længere anfører i AaB

Her er FC Københavns nye assistenttræner

Danmark har et luksusproblem før skæbnekamp