Mikkel Kaufmann begræder stor nedtur

Den tidligere AaB-angriber Mikkel Kaufmann er ked af at se hjerteklubben i sin nuværende forfatning.



Mikkel Kaufmann og AaB står stadig hinanden meget nært.

Angriberen fik sit helt store gennembrud i klubben, som han har spillet for siden sine tidlige teenageår, i efteråret 2019. Selvom det er tre år siden, at han forlod dem til fordel for FC København, så gør det ondt på Mikkel Kaufmann at se klubben rode rundt i bunden af Superligaen.

Det fortæller han over telefonen til Tipsbladet.

– Det er ikke særlig sjovt. Det synes jeg virkelig ikke. Jeg synes sgu, det er lidt tungt. Jeg har set deres træningskampe, og jeg håbede inderligt, at de ville få en god premiere. Det var selvfølgelig en dårlig kamp under de vejrforhold. Men jeg håber for alt i verden, at de klarer den. Og jeg tror på, at de nok skal få vendt skuden.

Stormen Otto valgte at gøre sit indtog i Danmark omtrent samme tid, som Sandi Putros fløjtede Superliga-premieren mellem AaB og AGF igang. AaB tabte opgøret 0-1, og er nu otte point fra AC Horsens på den rigtige side af stregen.

Overlevelseschancerne forsvinder langsomt, selvom Mikkel Kaufmann bevarer håbet på vegne af sin tidligere klub.

– Jeg er stadig optimistisk, og jeg håber stadig virkelig meget på det. Jeg synes, at de hører til der. Det vil være ærgerligt for dansk fodbold, og det vil være ærgerligt for hele Nordjylland. AaB er hele Nordjyllands hold.
GettyImages-1158414638
Mikkel Kaufmann scorede syv gange for AaB i efteråret 2019, hvilket fik FC København til at hente ham.

– Det er et flagskib. Hvis man er rigtig nordjyde, så holder man med AaB, uanset hvor man kommer fra. Jeg ved godt, at der er nogle enkelte afstikkere, men en rigtig nordjyde er AaB-fan. Så jeg tror, at hele Nordjylland håber det. Det gør jeg i hvert fald, for det er min hjerteklub.

Selvom Mikkel Kaufmann ikke længere har sin daglige gang i AaB, så holder han stadig kontakten med nogle af sine tidligere holdkammerater.

– Jeg snakker næsten hver dag med Jeppe Pedersen, der også er fra min årgang, lyder det fra Mikkel Kaufmann, som lige nu bruger mere tid på at snakke om andre ting end fodbold med sin gode ven, som netop har pådraget sig en alvorlig skade.

– Han har egentlig haft en god opstart, og han har spillet meget. Så det er fandme synd for ham. Men det er klart, at vi ikke snakker så meget fodbold nu. Der er lidt nogle andre ting, som er federe at snakke om i øjeblikket.

Mikkel Kaufmann har siden skiftet til FC København været udlejet til Hamburger SV, og i denne sæson er han så i Karlsruher SC. Her har han på det seneste haft masser af succes med både mål og assists.

Foto: Getty Images/Lars Rønbøg



Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Vildt skifte i Superligaen?

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Danske klubber efter Thomas Delaney

Forhandler med Pione Sisto

Napoli jagter Superliga-profil

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

OB-boss med spændende transferbesked

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Sergio Ramos i chokskifte?

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Aflyser møde med pressen

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Zorniger kommer med klar besked

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse

Få mål i lokalderby i Rhinland