Efter fem års fravær i den schweiziske fodboldliga står et oprykkerhold på tærsklen til en af de mest usandsynlige bedrifter i europæisk fodbold.
Eventyret kan fuldendes lørdag aften, hvor FC Thun med en udesejr over Basel vil sikre sig det første mesterskab i klubbens 128-årige historie.
Efter oprykningen har Thun taget den schweiziske Super League med storm og vundet 24 kampe i 34 forsøg.
Thun har indtaget duksepladsen siden oktober og holdt de traditionelle storklubber bag sig trods langt mere beskedne økonomiske rammer.
Topscorer Elmin Rastoder får gåsehud, når han tænker på, at klubben har muligheden for at tage det sidste skridt.
– Når vi går ud og spiser i byen, kommer folk hele tiden hen til os for at lykønske os.
– Man kan se glæden i deres øjne, det motiverer mig meget, siger han ifølge den schweiziske onlineavis Watson.
Leonardo Bertone har også spillet en nøglerolle for Thun med ti ligascoringer. Han fortæller, at klubben længe blev “gjort til grin” i den næstbedste række.
– Og man beskyldte os for ikke at spille attraktiv fodbold. I år har vi domineret Super League. Det kan vi være stolte af, for vi har hele tiden haft troen på os selv, siger midtbanespilleren.
Fortællingen om klubbens rejse fra oprykker til mesterskabsfavorit hører til blandt de sjældne i sporten. Den er på linje med Nottingham Forests sensationelle titel i 1978 og Kaiserslauterns mirakel i Bundesligaen 20 år senere.
Også i schweizisk sammenhæng er Thuns gennembrud næsten uden fortilfælde. Grasshoppers stod bag en lignende bedrift i 1952. Dengang var Zürich-klubben imidlertid allerede en etableret storklub.
Thun rykkede op i den bedste række for første gang i 1954, men opholdet blev kortvarigt. Klubbens hidtil bedste placering kom i 2005, hvor klubben blev nummer to efter Basel.
Året efter deltog klubben i Champions Leagues gruppespil og gav Arsenal kamp til stregen. I begge opgør vandt den engelske storklub efter en scoring i slutminutterne. Det var Thuns første og eneste deltagelse i Europas fineste klubturnering.
Thuns træner, Mauro Lustrinelli, var selv en del af det mandskab, der i sin tid drog ud på det europæiske eventyr. Den 50-årige schweizer har nu muligheden for at skrive et nyt kapitel og løfte klubben til hidtil usete højder.
To gange har Thun stået på tærsklen til pokalhælder, men begge gange er det endt i skuffelse i finalen. Nu er udgangspunktet et helt andet, og det kan nærmest ikke gå galt. Med 11 point ned til forfølgerne og fire spillerunder igen er Thun snublende tæt på en historisk forløsning.
Hvis Thun lørdag aften ikke går fra banen med alle tre point, kan klubben måske fejre triumfen allerede søndag. Det kræver i så fald, at St. Gallen ikke slår Sion.
Mesterskabet vil også sikre Thun en plads i Champions League-kvalifikationen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Belgien – Iran
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED