Målet er 20.000 tilskuere, hvis de danske landsholdskvinder i fodbold skal få lov til at spille i Parken.
Til tirsdagens kamp mod Finland var der 14.475 tilskuere.
Det var alligevel “inden for skiven”, og det får ikke en negativ effekt i forhold til, hvornår kvinderne igen får lov til at spille i på nationalarenaen, siger direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU), Erik Brøgger.
– Vi har spillet foran 4000 til 6000 tilskuere de sidste 16 måneder, så 15.000 er gange tre, og i den forstand er det ikke skidt. Men det er klart, at vi havde drømt om 20.000, siger Brøgger.
Der ikke er fastsat en dato for kvindernes næste kamp i Parken, men det kan der måske blive lavet om på, når man i næste uge kender modstanderne i VM-kvalifikationen. Og tilskuertallet er helt essentielt.
– Der er tre parametre, der er afgørende for, om kvinderne skal spille i Parken. Det skal logistisk gå op med andre kampe i Parken, og det er svært i sig selv.
– Så skal vi gerne have 20.000 tilskuere og dermed et halvfyldt stadion. Og sidste parameter er, at vi skal have en attraktiv modstander, fortæller Erik Brøgger.
Han medgiver, at vejret spiller en rolle, hvis der skal tiltrækkes flere tilskuere.
– Målet var, at vi helst skulle slå de 21.542, der var i juni 2022 mod Brasilien. Der kom vi ikke helt op. Der er noget med årstiden. Det var pivkoldt og oktober. Næste gang skal vi vælge en dato, hvor solen skinner, fastslår direktøren.
Landstræner meget imponeret
Landstræner Jakob Michelsen debuterede mod Finland, og han var udpræget tilfreds med stemning og lydkulisse.
– Jeg er meget imponeret over, at der kom 15.000 på en råkold tirsdag i slutningen af oktober. Især til en kamp, hvor det var afgjort, hvem der ville vinde samlet.
– Jeg er ret sikker på, at havde det været en fredag aften i juni som mod Brasilien sidste gang, var der også kommet 25.000, siger Michelsen.
Offensivspilleren Janni Thomsen spår, at flere kampe i Parken vil øge tilskuertallet.
– Jeg håber, at danskerne skal få lov at se os herinde endnu mere. Jeg tror, at jo mere, vi får lov at spille i Parken, jo større bliver opbakningen omkring kvindefodbold og landsholdet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER