Møde fredag: Nu skal Jesper Møller forklare sig

Jesper Møller er indkaldt til bestyrelsesmøde fredag for at forklare sig.



Jesper Møller har været i vælten på det seneste. DBU-formanden har nemlig været tavs om, hvorvidt han stemte ja eller nej til UEFA’s eksekutivkomites beslutning om at lade det russiske U17-landshold deltage i UEFA-turneringer fremover.

Nu skal Jesper Møller dog forklare sig, og det skal han over for DBU’s bestyrelse ved et ordinært bestyrelsesmøde fredag, hvor netop afstemningen er på dagsordenen. 

Det var Ekstra Bladet først til at skrive, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

I løbet af ugen har Jesper Møller ikke stillet op til interviews og er blandt andet blevet opfordret af kulturminister Jakob Engel-Schmidt til at fortælle, hvad han har stemt, mens Stanis Elsborg fra Play The Game har kritiseret tavsheden.

Møller udtalte sig dog kort via DBU’s hjemmeside tirsdag. Her løftede han ikke sløret for, hvad han stemte, men han sagde blandt andet:

– Som meldt ud i sidste uge er DBU’s holdning den samme som hidtil: Vi støtter skærpede sanktioner mod Rusland i alle sportslige sammenhænge, fordi Rusland bryder internationale regler og lovgivning. Derfor skal vi til gengæld overholde FN’s konventioner, herunder om børn. Det er hensynet til børn sat overfor ønsket om sanktioner mod Rusland og dermed en både svær og kompliceret sag.

Hele forløbet har gjort Jesper Møller uegnet som DBU-formand, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, der i en leder opfordrer nordjyden til at gå af. Læs den leder LIGE HER





Odds og spilforslag til tirsdagens Championship-semifinalereturkamp mellem Sunderland og Coventry LIVE

TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spansk VM-helt slog til igen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Knuser transferrekord