Gareth Bale har fået voldsomt meget kritik i denne sæson, hvor waliseren blandt andet er blevet omtalt som ‘forbløffende ringe’.
Men seks måneder efter returen til Tottenham ser den 31-årige waliser nu endeligt ud til at have fundet det niveau, som fansene havde håbet at se fra ham.
Efter gode takter mod West Ham og Wolfsberger blev Bale således den helt store hovedperson i søndagens 4-0-sejr over Burnley, hvor den Real Madrid-ejede spiller scorede både kampens første og sidste mål.
Tilfreds Mourinho
Og José Mourinho, der for få uger siden såede tvivl om Gareth Bales dedikation, var efter søndagens sejr fuld af rosende ord til waliseren. Det har godt nok taget et halvt års tid, men Bale har endeligt vist noget nu, lød det fra portugiseren.
– Ja, men han viste sig frem. Det er som om, at vi gør det her sammen, som hold. Ham, jeg, min stab, lægestaben, os alle. Så selv under kampen sagde jeg: ‘Fortsæt ikke, til du er helt udmattet’. Det handler om at gå ud, før udmattelsen indtræder. Og det sørgede vi for. Så vi styrer ham selvfølgelig. Vi lod ham starte på bænken i Europa League, fordi vi tænkte, at det her kunne blive en vigtig kamp. Og han kan ikke spille to kampe på kort tid. Så ja, hans rutine har hjulpet meget, lød det, ifølge talkSPORT, fra Mourinho.
– Det er den bedste Gareth Bale, vi har haft i denne sæson. Mere selvtillid, bedre form og ingen negative følelser med skader. Hans kvaliteter med venstrebenet kommer ikke til at forsvinde. Men hans acceleration, hans retningsskift og vundne dueller var ikke noget, vi så for tre eller fire måneder siden.
– I øjeblikket giver han os de ting, så jeg er virkelig glad for holdet. For holdet har brug for ham. Men jeg er også virkelig glad for Gareth, selvfølgelig. For han er en Spurs-knægt, og det betyder meget for ham at gøre folk glade.
Han er tilbage
London-avisen Evening Standard kvitterede efter Burnley-kampen da også med at give Gareth Bale den højest mulige karakter, 10.
– Han er tilbage. Scorede to gange – det andet mål var en perle – og var involveret i de to andre mål. Han viste den gamle version af sig selv, da han tørrede Charlie Taylor i første halvleg. Skarpe afleveringer og boldberøringer – hans præstation havde lidt af det hele, lød det således fra Evening Standard.
Pierre-Emile Højbjerg fik et otte-tal for sin præstation.
– Fra sin position på midtbanen udgjorde han fundamentet for den forrygende offensiv i dag (søndag, red.). Blev med at flytte bolden rundt, og var god til at rydde op, lød vurderingen af den danske landsholdsprofil således.
Very solid performance. We go again team👊🏽 pic.twitter.com/xmEeShtWhR
— Pierre-Emile Højbjerg (@hojbjerg23) February 28, 2021
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
MEDIE
