Juventus har ikke være så dominerende i begyndelsen af sæsonen, som man tidligere hare set, og det har fået kritkken til at hagle ned over klubben.
Flere mener, at Juventus har brugt for mange unge spillere og ikke holdt fast i kernen, men det giver klubbens vicepræsident ikke meget for.
– Det var nemt at forudse problemerne, eftersom vi har ændret meget på holdet. Derudover havde vi ikke meget forberedelse inde sæsonen, så vi er nødt til at eksperimentere løbende, fortæller Nedved til Sky Sport Italia.
Den tjekkiske legende peger også på skader hos nogle af klubbens profiler, selvom han ikke vil bruge det som undskyldning.
Senest har Cristiano Ronaldo været ude i nogle uger, efter han blev testet positiv for corona.
– Jeg har talt med ham, så jeg ved, hvor frustreret han er. Han har det godt, og derfor vil han spille. Jeg kan godt forstå hans frustrationer.
I portugiserens og andre rutinerede krafters fravær er det en ung startopstilling mod FC Barcelona onsdag, hvor spillere som Federico Chiesa, Dejan Kulusevski, Rodrigo Bentancur og Merih Demiral er med.
– Vi ville helst have spillet de unge spillere ind stille og roligt, som vi altid har gjort, men der er nogle erfarne spillere, som ikke ønskede at blive og hjælpe de unge spillere med deres gennembrug. Vi var derfor nødsaget til at ændre taktikken, men det forsøger vi gerne, og det er spændende, lyder det fra Pavel Nedved, der godt kan lide dagens startopstilling.
Vicepræsidenten blev også spurgt ind til rygterne om den – måske – kommende europæiske superliga, men det ønskede han ikke at udtale sig om og henviste i stedet til klubbens præsident.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
