(Tipsbladet på Sydbank Park) Videre. Det var dét, det handlede om for FC København, da Jacob Neestrups tropper onsdag aften for tredje gang på syv dage var i aktion.
Denne gang i pokalturneringen mod Sønderjyske. Her var FC København bagud ved pausen, men da alt skulle afgøres, var københavnerne skarpest, og der var da som nævnt også kun én ting, løverne kom til Haderslev for.
– At vi er videre. I pokalfodbold kan man ikke tage noget for givet, hverken i Europa eller i Danmark, det har sin egen charme, og det havde det også i dag på godt og ondt. Stor ros til Sønderjyske i de første 45-55 minutter, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Kombineret med en lidt flad præstation fra vores side gør, at det ikke helt ser ud, som vi vil, men jeg er ekstremt tilfreds med de sidste 30-35 minutter, hvor jeg synes, at vi kontinuerligt lægger et langt og sikkert tryk mod deres mål.
– Jeg har en god følelse hele vejen igennem.
Som mod Betis i sidste uge kom FC København bagud på et flot langskudsmål, og heller ikke denne gang var der ret meget at gøre ved det, lyder det fra Jacob Neestrup.
– Vi kan aldrig klandre, at de sparker den ind på den måde, det vil jeg aldrig klandre nogen af spillerne for, men vi kan klandre os selv for, at vi ikke kommer bedre ud til kampen. Det er jo en chancefattig første halvleg.
– Vi vidste, at pokalfodbold kan blive noget bøvlet noget mod et hold, der er i fremgang og har selvtillid, så jeg er meget tilfreds med, at vi vinder og går videre. Det ender med at være meget fortjent.
Jacob Neestrup er dog ikke blind for, at FC København trods en god periode på resultatsiden kan forbedre spillet.
– Alt er ikke perfekt eller rosenrødt, men jeg synes, at der er fremgang, og vi har en tryghed i holdet og giver færre og færre chancer væk.
– Det er der, vi er nu. Jeg vil gerne spille mere sprudlende, det har vi gjort tidligere under mig. Der har været perioder, hvor vi har haft defensiv soliditet, samtidig med at vi har sprudlet, nu har vi en defensiv struktur og bygger derfra, forklarer Jacob Neestrup, der må være lettet over, at kampen ikke skulle ud i forlænget spilletid, da Viktor Claesson sikrede sejren i overtiden.
Men han var ikke nervøs for, at kampen skulle ud i 30 minutters forlænget spilletid oven på et hårdt kampprogram.
– Jeg synes, at vi havde kørt dem møre til sidst, jeg sagde til spillerne, at ekstratiden er jeres bedste ven, og det er deres fjende i dag, så I skal ikke gøre noget for at åbne unødigt op.
Det behøvede det så heller ikke. FC København er videre til kvartfinalerne. Job done.
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
I chok over Nicolai Poulsen
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Varsler straf til Dortmund-stjerne
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
Vild Diant Ramaj-historie
NYHEDER
