Neestrup: ‘Alt er ikke perfekt eller rosenrødt’

Jacob Neestrup bemærker, at FC København fortsat er i fremgang, selv om spillet endnu ikke sprudler.



(Tipsbladet på Sydbank Park) Videre. Det var dét, det handlede om for FC København, da Jacob Neestrups tropper onsdag aften for tredje gang på syv dage var i aktion.

Denne gang i pokalturneringen mod Sønderjyske. Her var FC København bagud ved pausen, men da alt skulle afgøres, var københavnerne skarpest, og der var da som nævnt også kun én ting, løverne kom til Haderslev for. 

– At vi er videre. I pokalfodbold kan man ikke tage noget for givet, hverken i Europa eller i Danmark, det har sin egen charme, og det havde det også i dag på godt og ondt. Stor ros til Sønderjyske i de første 45-55 minutter, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Kombineret med en lidt flad præstation fra vores side gør, at det ikke helt ser ud, som vi vil, men jeg er ekstremt tilfreds med de sidste 30-35 minutter, hvor jeg synes, at vi kontinuerligt lægger et langt og sikkert tryk mod deres mål.

– Jeg har en god følelse hele vejen igennem.

Som mod Betis i sidste uge kom FC København bagud på et flot langskudsmål, og heller ikke denne gang var der ret meget at gøre ved det, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Vi kan aldrig klandre, at de sparker den ind på den måde, det vil jeg aldrig klandre nogen af spillerne for, men vi kan klandre os selv for, at vi ikke kommer bedre ud til kampen. Det er jo en chancefattig første halvleg.

– Vi vidste, at pokalfodbold kan blive noget bøvlet noget mod et hold, der er i fremgang og har selvtillid, så jeg er meget tilfreds med, at vi vinder og går videre. Det ender med at være meget fortjent.

Foto: Alamy

Jacob Neestrup er dog ikke blind for, at FC København trods en god periode på resultatsiden kan forbedre spillet.

– Alt er ikke perfekt eller rosenrødt, men jeg synes, at der er fremgang, og vi har en tryghed i holdet og giver færre og færre chancer væk.

– Det er der, vi er nu. Jeg vil gerne spille mere sprudlende, det har vi gjort tidligere under mig. Der har været perioder, hvor vi har haft defensiv soliditet, samtidig med at vi har sprudlet, nu har vi en defensiv struktur og bygger derfra, forklarer Jacob Neestrup, der må være lettet over, at kampen ikke skulle ud i forlænget spilletid, da Viktor Claesson sikrede sejren i overtiden.

Men han var ikke nervøs for, at kampen skulle ud i 30 minutters forlænget spilletid oven på et hårdt kampprogram.

– Jeg synes, at vi havde kørt dem møre til sidst, jeg sagde til spillerne, at ekstratiden er jeres bedste ven, og det er deres fjende i dag, så I skal ikke gøre noget for at åbne unødigt op.

Det behøvede det så heller ikke. FC København er videre til kvartfinalerne. Job done.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

I chok over Manchester United



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub

Nu er Dreyer historisk

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Burde have lukket langt tidligere!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

631 millioner kroner

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

– Det vil jeg aldrig gøre!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Real Madrid-stjerne kan misse VM

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

‘Han tisser isterninger’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Mål i begge ender i Brighton

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner