,

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Jacob Neestrup pointerer efter nederlaget til FC Midtjylland, at FC København godt kan ryge ud af top seks, hvorfor der skal point på kontoen i de næste tre kampe.



MCH ARENA (Tipsbladet) 11 og 12 point. Og så har AGF endda en kamp i hånden. 

Afstanden til aarhusianerne og FC Midtjylland virker næsten uoverskuelig stor for FC København efter forårets åbningsnederlag på 1-2 i Herning, og Jacob Neestrup er da heller længere mere for at tale om sit holds muligheder for at genvinde guldet. 

– Det får du mig ikke til at sige. Men det vil være forkert og uansvarligt at stå og snakke om den situation. Der er to andre klubber, som over 18 og 19 spillerunder fortjent har spillet sig til at skulle snakke guldmedaljer, det er AGF og FC Midtjylland, siger Jacob Neestrup og tilføjer:  

– Vores situation handler om, at vi skal have point på kontoen, og det skal vi have i de næste tre kampe, og så skal vi tage den derfra. 

Med FCKs nederlag og sejre til Viborg og FC Nordsjælland er der nu blot et point ned til bund seks for løverne inden de tre sidste grundspilskampe, og cheftræneren i FC København viser da også respekt for den grimme streg i tabellen. 

– Der står ikke skrevet nogen steder, at FC København – bare fordi vi har en hvid trøje på og kommer fra hovedstaden – kommer i top seks. Det er noget, vi skal arbejde os til og gøre os fortjent til, forklarer han, inden han erkender, at FC Midtjylland tog sejren fortjent. 

Målene faldt alle sammen i kampens slutning.  

– Jeg ser en fuldstændig lige fodboldkamp, som Midtjylland ender med at vinde fortjent. Der er ikke noget, der hedder ufortjent i fodbold. Du får det, du spiller dig til. 

– Jeg har gjort alt, hvad jeg kunne, for at sætte holdet op til at vinde denne kamp, men du kan ikke gå blindt og naivt ind til kampen og forestille dig, at der er det scenarie, der kunne hedde, at vi kunne tabe kampen. På den måde er jeg afklaret med, at det kunne ske. 

Næste opgave for FC København er på onsdag, hvor Viborg venter i Parken i pokalturneringen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’