Mandag kan transferjournalisten Fabrizio Romano afsløre, at den næste i rækken af megastjerner, som er faldet for de løsthængende milliarder i Saudi-Arabien, er ingen ringere end det brasilianske fodboldikon Neymar.
Senere på ugen præsenteres Neymar som ny spiller i Al Hilal, og skiftet indbringer brasilianeren mere end en milliard kroner, som han kan stikke i lommen for to års arbejde i diktaturstaten.
Dermed følger Neymar i slipstrømmen på kæmpestjerner som Roberto Firmino, Sadio Mané, Steven Gerrard og naturligvis ikke mindst Karim Benzema og Cristiano Ronaldo.
Det er ganske opsigtsvækkende, hvad der lige nu foregår i Saudi-Arabien, men mest af alt er det bare skamfuldt. Det fastslår Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Neymar sælger sit navn til en øksemorder. Jeg ved godt, det lyder ekstremt hårdt, men det er altså, hvad den her handel i sin essens handler om, fastslår han.
Tipsbladets chefredaktør understreger, at handlen i høj grad skal tolkes som et hold kæft bolsje direkte fra Saudi-Arabien til landets kritikere. Neymar skal indirekte være med til at dække over regimets uhyrligheder.
– Det handler ikke om fodbold. Vi skal se Neymar, begejstres over hans enorme transfer og hans flotte spil, og så glemme, at Saudi-Arabien er et af verdens mest brutale diktaturer, der er skyld i tusinder af civiles død i Yemen, og at statsoverhovedet Mohammed Bin Salman er personligt ansvarlig for det hele, herunder mordet og parteringen af journalisten Jamal Khashoggi tilbage i 2018, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Jeg er kæmpe stor fan af fodboldspilleren Neymar og har forsvaret ham utallige gange. For mig er han måske den bedste dribler i verden overhovedet i de seneste 12 år, og der er noget gammeldags over hans tendens til altid at drible, som jeg er helt pjattet med i de her år, hvor alt handler om effektivitet og bliver målt og vejet.
– Men han blev jo allerede i 2018 kransekagefigur for diktaturet Qatar og deres hvidvasknings-mission, da han skiftede til Qatars klub Paris Saint-Germain. Og nu bliver han så levende TikTok-ambassadør for et af de mest brutale regimer på planeten, for det er, hvad det her klubskifte handler om, uanset hvad I i de kommende dage og uger hører af løgne om, at den her transfer slet ikke har noget med staten Saudi-Arabien at gøre.
Tilbage står Tipsbladets chefredaktør med en trist følelse over en transfer, der efter hans mening tager fodbolden som gidsel.
– Det er en sorgens dag for fodbold, for glæden, begejstringen, og for at fodbold er til for alle. Nu tjener den bedste dribler en af de mest brutale diktatorer på planeten og en samfundsmodel, hvor man må undertrykke og kontrollere alle, der ikke er del af en ekstremt snæver elite af millionærer og milliardærer.
– Det er efter min mening slet ikke den vej, fodbold bør gå, og heller ikke den vej, vores verden på de helt store linjer bør udvikle sig. Det er derfor, det her skifte ærgrer mig så meget, både som fan, redaktør på et uafhængigt medie og som borger i et demokratisk land, slutter Troels Bager Thøgersen.
Neymar bliver blandt andre holdkammerat med Kalidou Koulibaly og Rúben Neves i Al Hilal, der er under ledelse af portugiseren Jorge Jesus.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
TIPSBLADETS DOM