Mandag kan transferjournalisten Fabrizio Romano afsløre, at den næste i rækken af megastjerner, som er faldet for de løsthængende milliarder i Saudi-Arabien, er ingen ringere end det brasilianske fodboldikon Neymar.
Senere på ugen præsenteres Neymar som ny spiller i Al Hilal, og skiftet indbringer brasilianeren mere end en milliard kroner, som han kan stikke i lommen for to års arbejde i diktaturstaten.
Dermed følger Neymar i slipstrømmen på kæmpestjerner som Roberto Firmino, Sadio Mané, Steven Gerrard og naturligvis ikke mindst Karim Benzema og Cristiano Ronaldo.
Det er ganske opsigtsvækkende, hvad der lige nu foregår i Saudi-Arabien, men mest af alt er det bare skamfuldt. Det fastslår Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Neymar sælger sit navn til en øksemorder. Jeg ved godt, det lyder ekstremt hårdt, men det er altså, hvad den her handel i sin essens handler om, fastslår han.
Tipsbladets chefredaktør understreger, at handlen i høj grad skal tolkes som et hold kæft bolsje direkte fra Saudi-Arabien til landets kritikere. Neymar skal indirekte være med til at dække over regimets uhyrligheder.
– Det handler ikke om fodbold. Vi skal se Neymar, begejstres over hans enorme transfer og hans flotte spil, og så glemme, at Saudi-Arabien er et af verdens mest brutale diktaturer, der er skyld i tusinder af civiles død i Yemen, og at statsoverhovedet Mohammed Bin Salman er personligt ansvarlig for det hele, herunder mordet og parteringen af journalisten Jamal Khashoggi tilbage i 2018, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Jeg er kæmpe stor fan af fodboldspilleren Neymar og har forsvaret ham utallige gange. For mig er han måske den bedste dribler i verden overhovedet i de seneste 12 år, og der er noget gammeldags over hans tendens til altid at drible, som jeg er helt pjattet med i de her år, hvor alt handler om effektivitet og bliver målt og vejet.
– Men han blev jo allerede i 2018 kransekagefigur for diktaturet Qatar og deres hvidvasknings-mission, da han skiftede til Qatars klub Paris Saint-Germain. Og nu bliver han så levende TikTok-ambassadør for et af de mest brutale regimer på planeten, for det er, hvad det her klubskifte handler om, uanset hvad I i de kommende dage og uger hører af løgne om, at den her transfer slet ikke har noget med staten Saudi-Arabien at gøre.
Tilbage står Tipsbladets chefredaktør med en trist følelse over en transfer, der efter hans mening tager fodbolden som gidsel.
– Det er en sorgens dag for fodbold, for glæden, begejstringen, og for at fodbold er til for alle. Nu tjener den bedste dribler en af de mest brutale diktatorer på planeten og en samfundsmodel, hvor man må undertrykke og kontrollere alle, der ikke er del af en ekstremt snæver elite af millionærer og milliardærer.
– Det er efter min mening slet ikke den vej, fodbold bør gå, og heller ikke den vej, vores verden på de helt store linjer bør udvikle sig. Det er derfor, det her skifte ærgrer mig så meget, både som fan, redaktør på et uafhængigt medie og som borger i et demokratisk land, slutter Troels Bager Thøgersen.
Neymar bliver blandt andre holdkammerat med Kalidou Koulibaly og Rúben Neves i Al Hilal, der er under ledelse af portugiseren Jorge Jesus.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Liverpool præsenterer succestræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT