Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Blandt andet Nykøbing Falster og Rønne er udset til at få et regionalt fodboldcenter under DBU.



Dansk Boldspil-Unions (DBU) initiativ “Hele Danmarks Klubhus” er et skridt nærmere at se dagens lys.

Fredag har DBU sat navn på de ønskede placeringer til de ni regionale fodboldcentre.

Byerne er Aalborg, Holstebro, Silkeborg, Vejen, Odense, Nykøbing Falster, Høje-Taastrup, København og Rønne, lyder det i en pressemeddelelse fra DBU.

I Høje-Taastrup vil der desuden blive opført et DBU Campus.

Når der stadig er et forbehold omkring de endelige placeringer, er det, fordi der stadig er en igangværende proces, der omfatter kommunal og politisk godkendelse af anlæggene.

Projektet har fokus på breddefodbolden for børn og unge samt på inspiration, uddannelse og udvikling af de mange frivillige trænere og ledere, lyder det fra DBU-formand Jesper Møller.

– Centrene er for hele Danmark. Derfor har det været afgørende for placeringerne, at de er let tilgængelige for alle, og at de er åbne for hele det omkringliggende samfund.

– Vi vil meget gerne have besøg af klubber, skoler, institutioner og foreninger. De erfaringer, vi gør os, må meget gerne kunne bruges af andre dele af samfundet, siger Jesper Møller.

Centrene, der placeres ved eksisterende idrætsanlæg, forventes at stå klar fra slutningen af 2027 og i løbet af 2028.

Fodboldcentret i Høje-Taastrup forventes at stå klar i 2029 i forbindelse med DBU Campus.

Projektet er støttet med 200 millioner kroner fra Den A.P. Møllerske Støttefond og 20 millioner kroner fra DBU.

Fodboldcentrene skal ses som en del af “Hele Danmarks Klubhus”, der er godkendt med et samlet budget på mere end 1,2 milliarder kroner, blandt andet med støtte fra Lego Fonden og Lars Larsen Group A/S samt partnerskaber med Høje-Taastrup Kommune, AP Ejendomme og Scandic Hotel A/S.

– Hele Danmarks Klubhus bygger på tre søjler, der alle samlet udgør et stærkt fundament for vores ambitiøse mål om at styrke fællesskaber og børns trivsel gennem fodbolden og sikre rammerne for den fortsatte udvikling af vores mange aktive i dansk fodbold.

– Vi har talt meget om det, men nu kan vi endeligt gå i gang med at føre det ud i virkeligheden, siger Jesper Møller.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden