Niels Frederiksen afslører detalje i sin kontrakt

Niels Frederiksen har kommenteret historierne om, at han sidste år var et emne til jobbet som dansk landstræner.



Flere danskere trænere blev i efteråret sat i forbindelse med det danske landstrænerjob, inden DBU i slutningen af oktober kunne præsentere Brian Riemer.

En af de trænere, der blev nævnt som en kandidat til jobbet, var Niels Frederiksen, der ifølge både B.T. og det polske medie Goal.pl var et emne til landstrænerjobbet. Meldingen fra begge medier lød dengang, at Lech Poznan havde afvist DBU.

Den tidligere Brøndby-cheftræner, der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet med Loch Poznan, har nu selv kommenteret historierne.

– Jeg er klar over, at der var nogle rygter om, at jeg kunne overtage landsholdet. Jeg prøver dog at undlade at udtale mig om den slags historier, for hvis jeg altid gjorde det, så ville jeg ikke have nok tid til at arbejde med holdet, lyder det ifølge Goal.pl fra Niels Frederiksen, der er glad for tilværelsen i Lech Poznan:

– Jeg er generelt tilfreds i Lech. Jeg har det godt her, og jeg er glad for at arbejde et sted som det her. Hvis vi skal tale om fremtiden, så har jeg et godt job, jeg har en kontrakt, og jeg er glad i Poznan, så der er ikke så meget at sige.

Den 54-årige danske træner vil dog ikke lægge skjul på, at han godt kunne tænke sig at stå i spidsen for Danmark.

– For enhver dansk træner ville det være interessant at arbejde med landsholdet. Det samme gælder nok for polske trænere, at de alle sammen godt kunne tænke sig at arbejde med det polske landshold. Men det er ikke relevant at sætte mig i forbindelse med det danske landshold i øjeblikket, siger Niels Frederiksen.

I interviewet understreger Niels Frederiksen samtidig, at han i sin kontrakt med Lech Poznan ikke har en klausul, der vil tillade ham at smutte, hvis DBU en dag skulle banke på døren.

– Normalt kommenterer jeg ikke detaljerne i min kontrakt, men i det her tilfælde vil jeg gøre en undtagelse. Jeg kan afsløre, at jeg ikke har sådan en klausul i min kontrakt. Og det har jeg det helt fint med, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.

Niels Frederiksen har gang i en succesfuld sæson i Polen, hvor Lech Poznan i øjeblikket ligger på førstepladsen i Ekstraklasa.



Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Andreas Christensen i chokskifte?

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Vender hjem til AaB

Lars Friis får ikke stort job

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

“Har set ham fra OB få karantæne”

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Randers FC – OB

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

FC Midtjylland kan score gode penge

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål