Niels Frederiksen afslører detalje i sin kontrakt

Niels Frederiksen har kommenteret historierne om, at han sidste år var et emne til jobbet som dansk landstræner.



Flere danskere trænere blev i efteråret sat i forbindelse med det danske landstrænerjob, inden DBU i slutningen af oktober kunne præsentere Brian Riemer.

En af de trænere, der blev nævnt som en kandidat til jobbet, var Niels Frederiksen, der ifølge både B.T. og det polske medie Goal.pl var et emne til landstrænerjobbet. Meldingen fra begge medier lød dengang, at Lech Poznan havde afvist DBU.

Den tidligere Brøndby-cheftræner, der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet med Loch Poznan, har nu selv kommenteret historierne.

– Jeg er klar over, at der var nogle rygter om, at jeg kunne overtage landsholdet. Jeg prøver dog at undlade at udtale mig om den slags historier, for hvis jeg altid gjorde det, så ville jeg ikke have nok tid til at arbejde med holdet, lyder det ifølge Goal.pl fra Niels Frederiksen, der er glad for tilværelsen i Lech Poznan:

– Jeg er generelt tilfreds i Lech. Jeg har det godt her, og jeg er glad for at arbejde et sted som det her. Hvis vi skal tale om fremtiden, så har jeg et godt job, jeg har en kontrakt, og jeg er glad i Poznan, så der er ikke så meget at sige.

Den 54-årige danske træner vil dog ikke lægge skjul på, at han godt kunne tænke sig at stå i spidsen for Danmark.

– For enhver dansk træner ville det være interessant at arbejde med landsholdet. Det samme gælder nok for polske trænere, at de alle sammen godt kunne tænke sig at arbejde med det polske landshold. Men det er ikke relevant at sætte mig i forbindelse med det danske landshold i øjeblikket, siger Niels Frederiksen.

I interviewet understreger Niels Frederiksen samtidig, at han i sin kontrakt med Lech Poznan ikke har en klausul, der vil tillade ham at smutte, hvis DBU en dag skulle banke på døren.

– Normalt kommenterer jeg ikke detaljerne i min kontrakt, men i det her tilfælde vil jeg gøre en undtagelse. Jeg kan afsløre, at jeg ikke har sådan en klausul i min kontrakt. Og det har jeg det helt fint med, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.

Niels Frederiksen har gang i en succesfuld sæson i Polen, hvor Lech Poznan i øjeblikket ligger på førstepladsen i Ekstraklasa.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Manchester United rasende

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Brøndby bekræfter salg

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Hård kritik af FC København-stjerne

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Han er verdens bedste fodboldspiller

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Albert Grønbæk skifter agent

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Franculino opereret: Ude i flere måneder

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd