Flere danskere trænere blev i efteråret sat i forbindelse med det danske landstrænerjob, inden DBU i slutningen af oktober kunne præsentere Brian Riemer.
En af de trænere, der blev nævnt som en kandidat til jobbet, var Niels Frederiksen, der ifølge både B.T. og det polske medie Goal.pl var et emne til landstrænerjobbet. Meldingen fra begge medier lød dengang, at Lech Poznan havde afvist DBU.
Den tidligere Brøndby-cheftræner, der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet med Loch Poznan, har nu selv kommenteret historierne.
– Jeg er klar over, at der var nogle rygter om, at jeg kunne overtage landsholdet. Jeg prøver dog at undlade at udtale mig om den slags historier, for hvis jeg altid gjorde det, så ville jeg ikke have nok tid til at arbejde med holdet, lyder det ifølge Goal.pl fra Niels Frederiksen, der er glad for tilværelsen i Lech Poznan:
– Jeg er generelt tilfreds i Lech. Jeg har det godt her, og jeg er glad for at arbejde et sted som det her. Hvis vi skal tale om fremtiden, så har jeg et godt job, jeg har en kontrakt, og jeg er glad i Poznan, så der er ikke så meget at sige.
Den 54-årige danske træner vil dog ikke lægge skjul på, at han godt kunne tænke sig at stå i spidsen for Danmark.
– For enhver dansk træner ville det være interessant at arbejde med landsholdet. Det samme gælder nok for polske trænere, at de alle sammen godt kunne tænke sig at arbejde med det polske landshold. Men det er ikke relevant at sætte mig i forbindelse med det danske landshold i øjeblikket, siger Niels Frederiksen.
I interviewet understreger Niels Frederiksen samtidig, at han i sin kontrakt med Lech Poznan ikke har en klausul, der vil tillade ham at smutte, hvis DBU en dag skulle banke på døren.
– Normalt kommenterer jeg ikke detaljerne i min kontrakt, men i det her tilfælde vil jeg gøre en undtagelse. Jeg kan afsløre, at jeg ikke har sådan en klausul i min kontrakt. Og det har jeg det helt fint med, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.
Niels Frederiksen har gang i en succesfuld sæson i Polen, hvor Lech Poznan i øjeblikket ligger på førstepladsen i Ekstraklasa.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER