Niels Frederiksen afslører detalje i sin kontrakt

Niels Frederiksen har kommenteret historierne om, at han sidste år var et emne til jobbet som dansk landstræner.



Flere danskere trænere blev i efteråret sat i forbindelse med det danske landstrænerjob, inden DBU i slutningen af oktober kunne præsentere Brian Riemer.

En af de trænere, der blev nævnt som en kandidat til jobbet, var Niels Frederiksen, der ifølge både B.T. og det polske medie Goal.pl var et emne til landstrænerjobbet. Meldingen fra begge medier lød dengang, at Lech Poznan havde afvist DBU.

Den tidligere Brøndby-cheftræner, der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet med Loch Poznan, har nu selv kommenteret historierne.

– Jeg er klar over, at der var nogle rygter om, at jeg kunne overtage landsholdet. Jeg prøver dog at undlade at udtale mig om den slags historier, for hvis jeg altid gjorde det, så ville jeg ikke have nok tid til at arbejde med holdet, lyder det ifølge Goal.pl fra Niels Frederiksen, der er glad for tilværelsen i Lech Poznan:

– Jeg er generelt tilfreds i Lech. Jeg har det godt her, og jeg er glad for at arbejde et sted som det her. Hvis vi skal tale om fremtiden, så har jeg et godt job, jeg har en kontrakt, og jeg er glad i Poznan, så der er ikke så meget at sige.

Den 54-årige danske træner vil dog ikke lægge skjul på, at han godt kunne tænke sig at stå i spidsen for Danmark.

– For enhver dansk træner ville det være interessant at arbejde med landsholdet. Det samme gælder nok for polske trænere, at de alle sammen godt kunne tænke sig at arbejde med det polske landshold. Men det er ikke relevant at sætte mig i forbindelse med det danske landshold i øjeblikket, siger Niels Frederiksen.

I interviewet understreger Niels Frederiksen samtidig, at han i sin kontrakt med Lech Poznan ikke har en klausul, der vil tillade ham at smutte, hvis DBU en dag skulle banke på døren.

– Normalt kommenterer jeg ikke detaljerne i min kontrakt, men i det her tilfælde vil jeg gøre en undtagelse. Jeg kan afsløre, at jeg ikke har sådan en klausul i min kontrakt. Og det har jeg det helt fint med, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.

Niels Frederiksen har gang i en succesfuld sæson i Polen, hvor Lech Poznan i øjeblikket ligger på førstepladsen i Ekstraklasa.





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

– Så kan jeg blive rigtig sur!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Giver to spillere livstidskarantæne

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

10 spillere nægtet indrejse til USA

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

I forhandlinger med Nartey

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

David Nielsen har sagt op

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern