Niels Frederiksen afslører detalje i sin kontrakt

Niels Frederiksen har kommenteret historierne om, at han sidste år var et emne til jobbet som dansk landstræner.



Flere danskere trænere blev i efteråret sat i forbindelse med det danske landstrænerjob, inden DBU i slutningen af oktober kunne præsentere Brian Riemer.

En af de trænere, der blev nævnt som en kandidat til jobbet, var Niels Frederiksen, der ifølge både B.T. og det polske medie Goal.pl var et emne til landstrænerjobbet. Meldingen fra begge medier lød dengang, at Lech Poznan havde afvist DBU.

Den tidligere Brøndby-cheftræner, der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet med Loch Poznan, har nu selv kommenteret historierne.

– Jeg er klar over, at der var nogle rygter om, at jeg kunne overtage landsholdet. Jeg prøver dog at undlade at udtale mig om den slags historier, for hvis jeg altid gjorde det, så ville jeg ikke have nok tid til at arbejde med holdet, lyder det ifølge Goal.pl fra Niels Frederiksen, der er glad for tilværelsen i Lech Poznan:

– Jeg er generelt tilfreds i Lech. Jeg har det godt her, og jeg er glad for at arbejde et sted som det her. Hvis vi skal tale om fremtiden, så har jeg et godt job, jeg har en kontrakt, og jeg er glad i Poznan, så der er ikke så meget at sige.

Den 54-årige danske træner vil dog ikke lægge skjul på, at han godt kunne tænke sig at stå i spidsen for Danmark.

– For enhver dansk træner ville det være interessant at arbejde med landsholdet. Det samme gælder nok for polske trænere, at de alle sammen godt kunne tænke sig at arbejde med det polske landshold. Men det er ikke relevant at sætte mig i forbindelse med det danske landshold i øjeblikket, siger Niels Frederiksen.

I interviewet understreger Niels Frederiksen samtidig, at han i sin kontrakt med Lech Poznan ikke har en klausul, der vil tillade ham at smutte, hvis DBU en dag skulle banke på døren.

– Normalt kommenterer jeg ikke detaljerne i min kontrakt, men i det her tilfælde vil jeg gøre en undtagelse. Jeg kan afsløre, at jeg ikke har sådan en klausul i min kontrakt. Og det har jeg det helt fint med, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.

Niels Frederiksen har gang i en succesfuld sæson i Polen, hvor Lech Poznan i øjeblikket ligger på førstepladsen i Ekstraklasa.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Kasper Hjulmand

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

De nye Wieghorst og Hjulmand?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Vild stime før Danmark-brag

Sendt hjem fra FC København-træning

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Stor profil glad for Brøndby

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ser I med, Brøndby?

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Randers var tæt på – nu er han et monster

Det skal blive bedre, Isaksen!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’