Niels Frederiksen afslører detalje i sin kontrakt

Niels Frederiksen har kommenteret historierne om, at han sidste år var et emne til jobbet som dansk landstræner.



Flere danskere trænere blev i efteråret sat i forbindelse med det danske landstrænerjob, inden DBU i slutningen af oktober kunne præsentere Brian Riemer.

En af de trænere, der blev nævnt som en kandidat til jobbet, var Niels Frederiksen, der ifølge både B.T. og det polske medie Goal.pl var et emne til landstrænerjobbet. Meldingen fra begge medier lød dengang, at Lech Poznan havde afvist DBU.

Den tidligere Brøndby-cheftræner, der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet med Loch Poznan, har nu selv kommenteret historierne.

– Jeg er klar over, at der var nogle rygter om, at jeg kunne overtage landsholdet. Jeg prøver dog at undlade at udtale mig om den slags historier, for hvis jeg altid gjorde det, så ville jeg ikke have nok tid til at arbejde med holdet, lyder det ifølge Goal.pl fra Niels Frederiksen, der er glad for tilværelsen i Lech Poznan:

– Jeg er generelt tilfreds i Lech. Jeg har det godt her, og jeg er glad for at arbejde et sted som det her. Hvis vi skal tale om fremtiden, så har jeg et godt job, jeg har en kontrakt, og jeg er glad i Poznan, så der er ikke så meget at sige.

Den 54-årige danske træner vil dog ikke lægge skjul på, at han godt kunne tænke sig at stå i spidsen for Danmark.

– For enhver dansk træner ville det være interessant at arbejde med landsholdet. Det samme gælder nok for polske trænere, at de alle sammen godt kunne tænke sig at arbejde med det polske landshold. Men det er ikke relevant at sætte mig i forbindelse med det danske landshold i øjeblikket, siger Niels Frederiksen.

I interviewet understreger Niels Frederiksen samtidig, at han i sin kontrakt med Lech Poznan ikke har en klausul, der vil tillade ham at smutte, hvis DBU en dag skulle banke på døren.

– Normalt kommenterer jeg ikke detaljerne i min kontrakt, men i det her tilfælde vil jeg gøre en undtagelse. Jeg kan afsløre, at jeg ikke har sådan en klausul i min kontrakt. Og det har jeg det helt fint med, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.

Niels Frederiksen har gang i en succesfuld sæson i Polen, hvor Lech Poznan i øjeblikket ligger på førstepladsen i Ekstraklasa.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansk sensation: Der er interesse for ham

FC Midtjylland – Viborg FF

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Færdig i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’