Niels Frederiksen afslører detalje i sin kontrakt

Niels Frederiksen har kommenteret historierne om, at han sidste år var et emne til jobbet som dansk landstræner.



Flere danskere trænere blev i efteråret sat i forbindelse med det danske landstrænerjob, inden DBU i slutningen af oktober kunne præsentere Brian Riemer.

En af de trænere, der blev nævnt som en kandidat til jobbet, var Niels Frederiksen, der ifølge både B.T. og det polske medie Goal.pl var et emne til landstrænerjobbet. Meldingen fra begge medier lød dengang, at Lech Poznan havde afvist DBU.

Den tidligere Brøndby-cheftræner, der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet med Loch Poznan, har nu selv kommenteret historierne.

– Jeg er klar over, at der var nogle rygter om, at jeg kunne overtage landsholdet. Jeg prøver dog at undlade at udtale mig om den slags historier, for hvis jeg altid gjorde det, så ville jeg ikke have nok tid til at arbejde med holdet, lyder det ifølge Goal.pl fra Niels Frederiksen, der er glad for tilværelsen i Lech Poznan:

– Jeg er generelt tilfreds i Lech. Jeg har det godt her, og jeg er glad for at arbejde et sted som det her. Hvis vi skal tale om fremtiden, så har jeg et godt job, jeg har en kontrakt, og jeg er glad i Poznan, så der er ikke så meget at sige.

Den 54-årige danske træner vil dog ikke lægge skjul på, at han godt kunne tænke sig at stå i spidsen for Danmark.

– For enhver dansk træner ville det være interessant at arbejde med landsholdet. Det samme gælder nok for polske trænere, at de alle sammen godt kunne tænke sig at arbejde med det polske landshold. Men det er ikke relevant at sætte mig i forbindelse med det danske landshold i øjeblikket, siger Niels Frederiksen.

I interviewet understreger Niels Frederiksen samtidig, at han i sin kontrakt med Lech Poznan ikke har en klausul, der vil tillade ham at smutte, hvis DBU en dag skulle banke på døren.

– Normalt kommenterer jeg ikke detaljerne i min kontrakt, men i det her tilfælde vil jeg gøre en undtagelse. Jeg kan afsløre, at jeg ikke har sådan en klausul i min kontrakt. Og det har jeg det helt fint med, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.

Niels Frederiksen har gang i en succesfuld sæson i Polen, hvor Lech Poznan i øjeblikket ligger på førstepladsen i Ekstraklasa.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen