Niels Frederiksen afslører detalje i sin kontrakt

Niels Frederiksen har kommenteret historierne om, at han sidste år var et emne til jobbet som dansk landstræner.



Flere danskere trænere blev i efteråret sat i forbindelse med det danske landstrænerjob, inden DBU i slutningen af oktober kunne præsentere Brian Riemer.

En af de trænere, der blev nævnt som en kandidat til jobbet, var Niels Frederiksen, der ifølge både B.T. og det polske medie Goal.pl var et emne til landstrænerjobbet. Meldingen fra begge medier lød dengang, at Lech Poznan havde afvist DBU.

Den tidligere Brøndby-cheftræner, der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet med Loch Poznan, har nu selv kommenteret historierne.

– Jeg er klar over, at der var nogle rygter om, at jeg kunne overtage landsholdet. Jeg prøver dog at undlade at udtale mig om den slags historier, for hvis jeg altid gjorde det, så ville jeg ikke have nok tid til at arbejde med holdet, lyder det ifølge Goal.pl fra Niels Frederiksen, der er glad for tilværelsen i Lech Poznan:

– Jeg er generelt tilfreds i Lech. Jeg har det godt her, og jeg er glad for at arbejde et sted som det her. Hvis vi skal tale om fremtiden, så har jeg et godt job, jeg har en kontrakt, og jeg er glad i Poznan, så der er ikke så meget at sige.

Den 54-årige danske træner vil dog ikke lægge skjul på, at han godt kunne tænke sig at stå i spidsen for Danmark.

– For enhver dansk træner ville det være interessant at arbejde med landsholdet. Det samme gælder nok for polske trænere, at de alle sammen godt kunne tænke sig at arbejde med det polske landshold. Men det er ikke relevant at sætte mig i forbindelse med det danske landshold i øjeblikket, siger Niels Frederiksen.

I interviewet understreger Niels Frederiksen samtidig, at han i sin kontrakt med Lech Poznan ikke har en klausul, der vil tillade ham at smutte, hvis DBU en dag skulle banke på døren.

– Normalt kommenterer jeg ikke detaljerne i min kontrakt, men i det her tilfælde vil jeg gøre en undtagelse. Jeg kan afsløre, at jeg ikke har sådan en klausul i min kontrakt. Og det har jeg det helt fint med, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.

Niels Frederiksen har gang i en succesfuld sæson i Polen, hvor Lech Poznan i øjeblikket ligger på førstepladsen i Ekstraklasa.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

FC Barcelona går på rov i danskerklub

– Han er fuldstændig vanvittig

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

‘Han skal ingen steder’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Aldrig nogensinde FCK

I chok over Nicolai Poulsen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Mohamed Salah har sagt undskyld

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Storklubber følger FCN-juvel

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Vild Diant Ramaj-historie

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg