144 minutter og blot fire kampe.
Rasmus Carstensen har ikke haft den store succes i FC Köln i denne sæson, og det har den tidligere Superliga-spiller taget konsekvensen af.
Han er nemlig blevet udlejet til polske Lech Poznan for resten af sæsonen med danske Niels Frederiksen som cheftræner.
Men hvorfor har Carstensen valgt at rejse til Polen?
– Jeg søgte noget kontinuerlig spilletid på et højt niveau, og det føler jeg, at jeg har mulighed for i Lech Poznan. Det var ikke et svært valg.
Havde du andre muligheder?
– Ja, der er selvfølgelig altid snakke, når en spiller kigger andre steder. Da jeg hørte, at Lech Poznan kom på banen, var mit fokus der. Jeg er meget glad for det, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet og tilføjer, at han ikke hørte om danske muligheder.
Rasmus Carstensen lægger ikke skjul på, at Niels Frederiksen havde en finger med i spillet i forhold til valget af klubben.
– Niels Frederiksen var selvfølgelig en del af det. Jeg vil ikke sige, at det var altafgørende, men jeg kunne se, at der var en stor klub i udlandet med dansk træner og et skandinavisk præg i omklædningsrummet.
– Jeg havde en snak med Niels, inden jeg kom herned, og han solgte projektet godt. Jeg var glad for at tage en snak med Niels og høre, hvad Lech Poznan var for en størrelse, så det havde en indflydelse på mit valg.
Har han fulgt dig længe?
– Jeg har jo spillet for modstanderholdet (Silkeborg IF, red.) i forhold til at have mødt Niels og Brøndby i efteråret 2021.
– Han havde et kendskab til mig fra dengang, og han fortalte, at mine kvaliteter passer ind i den måde, som de gerne vil spille fodbold på, med boldbesiddelse og backs, som skal stå højt og bryde igennem. Det var nemt for mig at sige: ‘Niels, hvis du synes, at jeg er dygtig, så går vi med det’.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fedt at vinde mesterskab
Indtil videre er det blevet til tre kampe for Lech Poznan i den bedste polske række, og Carstensen har fået et godt indtryk af den danske cheftræner.
– Han er en dygtig træner, som kommer vidt omkring med sin måde at spille fodbold på. Han er ikke nødvendigvis en træner, der er mest højtråbende og fylder mest. Han tager det meget nøgternt og lader sig ikke rive med i følelsernes vold. Han kigger på det med saglige øjne.
Den 24-årige back håber, at han kan gå et godt forår i møde, men han vil ikke spekulere for meget over fremtiden efter denne sæson.
– Min ambition er at gøre mig gældende til hver kamp og spille så meget som muligt. Holdmæssigt vil det være en succes, hvis Lech Poznan vinder mesterskabet. Det vil være en fed bedrift, hvis vi kunne få lov til det.
Hvad tænker du om næste sæson?
– Det tænker jeg slet ikke over. Jeg har været her en måned, og der er god tid til næste vindue. Det forholder jeg mig ikke til. Jeg holder snuden i sporet og har et vigtigt forår foran mig, som jeg glæder mig til, afslutter Carstensen til Tipsbladet.
Lige nu er Lech Poznan nummer ét i den bedste række.
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
Superligaboss om FCK: Pas på med det
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæmpestjerne angrer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser