144 minutter og blot fire kampe.
Rasmus Carstensen har ikke haft den store succes i FC Köln i denne sæson, og det har den tidligere Superliga-spiller taget konsekvensen af.
Han er nemlig blevet udlejet til polske Lech Poznan for resten af sæsonen med danske Niels Frederiksen som cheftræner.
Men hvorfor har Carstensen valgt at rejse til Polen?
– Jeg søgte noget kontinuerlig spilletid på et højt niveau, og det føler jeg, at jeg har mulighed for i Lech Poznan. Det var ikke et svært valg.
Havde du andre muligheder?
– Ja, der er selvfølgelig altid snakke, når en spiller kigger andre steder. Da jeg hørte, at Lech Poznan kom på banen, var mit fokus der. Jeg er meget glad for det, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet og tilføjer, at han ikke hørte om danske muligheder.
Rasmus Carstensen lægger ikke skjul på, at Niels Frederiksen havde en finger med i spillet i forhold til valget af klubben.
– Niels Frederiksen var selvfølgelig en del af det. Jeg vil ikke sige, at det var altafgørende, men jeg kunne se, at der var en stor klub i udlandet med dansk træner og et skandinavisk præg i omklædningsrummet.
– Jeg havde en snak med Niels, inden jeg kom herned, og han solgte projektet godt. Jeg var glad for at tage en snak med Niels og høre, hvad Lech Poznan var for en størrelse, så det havde en indflydelse på mit valg.
Har han fulgt dig længe?
– Jeg har jo spillet for modstanderholdet (Silkeborg IF, red.) i forhold til at have mødt Niels og Brøndby i efteråret 2021.
– Han havde et kendskab til mig fra dengang, og han fortalte, at mine kvaliteter passer ind i den måde, som de gerne vil spille fodbold på, med boldbesiddelse og backs, som skal stå højt og bryde igennem. Det var nemt for mig at sige: ‘Niels, hvis du synes, at jeg er dygtig, så går vi med det’.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fedt at vinde mesterskab
Indtil videre er det blevet til tre kampe for Lech Poznan i den bedste polske række, og Carstensen har fået et godt indtryk af den danske cheftræner.
– Han er en dygtig træner, som kommer vidt omkring med sin måde at spille fodbold på. Han er ikke nødvendigvis en træner, der er mest højtråbende og fylder mest. Han tager det meget nøgternt og lader sig ikke rive med i følelsernes vold. Han kigger på det med saglige øjne.
Den 24-årige back håber, at han kan gå et godt forår i møde, men han vil ikke spekulere for meget over fremtiden efter denne sæson.
– Min ambition er at gøre mig gældende til hver kamp og spille så meget som muligt. Holdmæssigt vil det være en succes, hvis Lech Poznan vinder mesterskabet. Det vil være en fed bedrift, hvis vi kunne få lov til det.
Hvad tænker du om næste sæson?
– Det tænker jeg slet ikke over. Jeg har været her en måned, og der er god tid til næste vindue. Det forholder jeg mig ikke til. Jeg holder snuden i sporet og har et vigtigt forår foran mig, som jeg glæder mig til, afslutter Carstensen til Tipsbladet.
Lige nu er Lech Poznan nummer ét i den bedste række.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
Manchester City – Real Madrid
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Interessant afsløring
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
TIPSBLADET SPECIAL