144 minutter og blot fire kampe.
Rasmus Carstensen har ikke haft den store succes i FC Köln i denne sæson, og det har den tidligere Superliga-spiller taget konsekvensen af.
Han er nemlig blevet udlejet til polske Lech Poznan for resten af sæsonen med danske Niels Frederiksen som cheftræner.
Men hvorfor har Carstensen valgt at rejse til Polen?
– Jeg søgte noget kontinuerlig spilletid på et højt niveau, og det føler jeg, at jeg har mulighed for i Lech Poznan. Det var ikke et svært valg.
Havde du andre muligheder?
– Ja, der er selvfølgelig altid snakke, når en spiller kigger andre steder. Da jeg hørte, at Lech Poznan kom på banen, var mit fokus der. Jeg er meget glad for det, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet og tilføjer, at han ikke hørte om danske muligheder.
Rasmus Carstensen lægger ikke skjul på, at Niels Frederiksen havde en finger med i spillet i forhold til valget af klubben.
– Niels Frederiksen var selvfølgelig en del af det. Jeg vil ikke sige, at det var altafgørende, men jeg kunne se, at der var en stor klub i udlandet med dansk træner og et skandinavisk præg i omklædningsrummet.
– Jeg havde en snak med Niels, inden jeg kom herned, og han solgte projektet godt. Jeg var glad for at tage en snak med Niels og høre, hvad Lech Poznan var for en størrelse, så det havde en indflydelse på mit valg.
Har han fulgt dig længe?
– Jeg har jo spillet for modstanderholdet (Silkeborg IF, red.) i forhold til at have mødt Niels og Brøndby i efteråret 2021.
– Han havde et kendskab til mig fra dengang, og han fortalte, at mine kvaliteter passer ind i den måde, som de gerne vil spille fodbold på, med boldbesiddelse og backs, som skal stå højt og bryde igennem. Det var nemt for mig at sige: ‘Niels, hvis du synes, at jeg er dygtig, så går vi med det’.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fedt at vinde mesterskab
Indtil videre er det blevet til tre kampe for Lech Poznan i den bedste polske række, og Carstensen har fået et godt indtryk af den danske cheftræner.
– Han er en dygtig træner, som kommer vidt omkring med sin måde at spille fodbold på. Han er ikke nødvendigvis en træner, der er mest højtråbende og fylder mest. Han tager det meget nøgternt og lader sig ikke rive med i følelsernes vold. Han kigger på det med saglige øjne.
Den 24-årige back håber, at han kan gå et godt forår i møde, men han vil ikke spekulere for meget over fremtiden efter denne sæson.
– Min ambition er at gøre mig gældende til hver kamp og spille så meget som muligt. Holdmæssigt vil det være en succes, hvis Lech Poznan vinder mesterskabet. Det vil være en fed bedrift, hvis vi kunne få lov til det.
Hvad tænker du om næste sæson?
– Det tænker jeg slet ikke over. Jeg har været her en måned, og der er god tid til næste vindue. Det forholder jeg mig ikke til. Jeg holder snuden i sporet og har et vigtigt forår foran mig, som jeg glæder mig til, afslutter Carstensen til Tipsbladet.
Lige nu er Lech Poznan nummer ét i den bedste række.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Tilbage efter regelbrud
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
Lamine Yamal med karrierens første
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE