Niels Frederiksen lokkede: Kendt mig siden Brøndby

Rasmus Carstensen er blevet udlejet fra FC Köln til polske Lech Poznan for resten af sæsonen, og danskeren fortæller i et interview med Tipsbladet, at den danske træner havde indflydelse på valget.



144 minutter og blot fire kampe.

Rasmus Carstensen har ikke haft den store succes i FC Köln i denne sæson, og det har den tidligere Superliga-spiller taget konsekvensen af.

Han er nemlig blevet udlejet til polske Lech Poznan for resten af sæsonen med danske Niels Frederiksen som cheftræner.

Men hvorfor har Carstensen valgt at rejse til Polen?

– Jeg søgte noget kontinuerlig spilletid på et højt niveau, og det føler jeg, at jeg har mulighed for i Lech Poznan. Det var ikke et svært valg.

Havde du andre muligheder?

– Ja, der er selvfølgelig altid snakke, når en spiller kigger andre steder. Da jeg hørte, at Lech Poznan kom på banen, var mit fokus der. Jeg er meget glad for det, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet og tilføjer, at han ikke hørte om danske muligheder.

Rasmus Carstensen lægger ikke skjul på, at Niels Frederiksen havde en finger med i spillet i forhold til valget af klubben.

– Niels Frederiksen var selvfølgelig en del af det. Jeg vil ikke sige, at det var altafgørende, men jeg kunne se, at der var en stor klub i udlandet med dansk træner og et skandinavisk præg i omklædningsrummet.

– Jeg havde en snak med Niels, inden jeg kom herned, og han solgte projektet godt. Jeg var glad for at tage en snak med Niels og høre, hvad Lech Poznan var for en størrelse, så det havde en indflydelse på mit valg.

Har han fulgt dig længe?

– Jeg har jo spillet for modstanderholdet (Silkeborg IF, red.) i forhold til at have mødt Niels og Brøndby i efteråret 2021.

– Han havde et kendskab til mig fra dengang, og han fortalte, at mine kvaliteter passer ind i den måde, som de gerne vil spille fodbold på, med boldbesiddelse og backs, som skal stå højt og bryde igennem. Det var nemt for mig at sige: ‘Niels, hvis du synes, at jeg er dygtig, så går vi med det’.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sådan blev Rasmus Carstensen præsenteret i Lech Poznan. Foto: Lech Poznan

Fedt at vinde mesterskab

Indtil videre er det blevet til tre kampe for Lech Poznan i den bedste polske række, og Carstensen har fået et godt indtryk af den danske cheftræner.

– Han er en dygtig træner, som kommer vidt omkring med sin måde at spille fodbold på. Han er ikke nødvendigvis en træner, der er mest højtråbende og fylder mest. Han tager det meget nøgternt og lader sig ikke rive med i følelsernes vold. Han kigger på det med saglige øjne.

Den 24-årige back håber, at han kan gå et godt forår i møde, men han vil ikke spekulere for meget over fremtiden efter denne sæson.

– Min ambition er at gøre mig gældende til hver kamp og spille så meget som muligt. Holdmæssigt vil det være en succes, hvis Lech Poznan vinder mesterskabet. Det vil være en fed bedrift, hvis vi kunne få lov til det.

Hvad tænker du om næste sæson?

– Det tænker jeg slet ikke over. Jeg har været her en måned, og der er god tid til næste vindue. Det forholder jeg mig ikke til. Jeg holder snuden i sporet og har et vigtigt forår foran mig, som jeg glæder mig til, afslutter Carstensen til Tipsbladet.

Lige nu er Lech Poznan nummer ét i den bedste række.





Brøndby IF – Randers FC




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

– Jeg tror de vinder Superligaen

– Han virker frustreret!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Hylder Nartey efter magisk debut

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ikke set i 30 år

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Stjernetransfer på plads alligevel

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

AGF – OB

Tottenham boykotter Viaplay

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Silkeborg IF – Viborg FF

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stor mystik om Patrick Pentz

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

‘De er tilbage’

“De havde det bedste transfervindue”

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Brøndby afviser to danske klubber

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte