Niels Frederiksen lokkede: Kendt mig siden Brøndby

Rasmus Carstensen er blevet udlejet fra FC Köln til polske Lech Poznan for resten af sæsonen, og danskeren fortæller i et interview med Tipsbladet, at den danske træner havde indflydelse på valget.



144 minutter og blot fire kampe.

Rasmus Carstensen har ikke haft den store succes i FC Köln i denne sæson, og det har den tidligere Superliga-spiller taget konsekvensen af.

Han er nemlig blevet udlejet til polske Lech Poznan for resten af sæsonen med danske Niels Frederiksen som cheftræner.

Men hvorfor har Carstensen valgt at rejse til Polen?

– Jeg søgte noget kontinuerlig spilletid på et højt niveau, og det føler jeg, at jeg har mulighed for i Lech Poznan. Det var ikke et svært valg.

Havde du andre muligheder?

– Ja, der er selvfølgelig altid snakke, når en spiller kigger andre steder. Da jeg hørte, at Lech Poznan kom på banen, var mit fokus der. Jeg er meget glad for det, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet og tilføjer, at han ikke hørte om danske muligheder.

Rasmus Carstensen lægger ikke skjul på, at Niels Frederiksen havde en finger med i spillet i forhold til valget af klubben.

– Niels Frederiksen var selvfølgelig en del af det. Jeg vil ikke sige, at det var altafgørende, men jeg kunne se, at der var en stor klub i udlandet med dansk træner og et skandinavisk præg i omklædningsrummet.

– Jeg havde en snak med Niels, inden jeg kom herned, og han solgte projektet godt. Jeg var glad for at tage en snak med Niels og høre, hvad Lech Poznan var for en størrelse, så det havde en indflydelse på mit valg.

Har han fulgt dig længe?

– Jeg har jo spillet for modstanderholdet (Silkeborg IF, red.) i forhold til at have mødt Niels og Brøndby i efteråret 2021.

– Han havde et kendskab til mig fra dengang, og han fortalte, at mine kvaliteter passer ind i den måde, som de gerne vil spille fodbold på, med boldbesiddelse og backs, som skal stå højt og bryde igennem. Det var nemt for mig at sige: ‘Niels, hvis du synes, at jeg er dygtig, så går vi med det’.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sådan blev Rasmus Carstensen præsenteret i Lech Poznan. Foto: Lech Poznan

Fedt at vinde mesterskab

Indtil videre er det blevet til tre kampe for Lech Poznan i den bedste polske række, og Carstensen har fået et godt indtryk af den danske cheftræner.

– Han er en dygtig træner, som kommer vidt omkring med sin måde at spille fodbold på. Han er ikke nødvendigvis en træner, der er mest højtråbende og fylder mest. Han tager det meget nøgternt og lader sig ikke rive med i følelsernes vold. Han kigger på det med saglige øjne.

Den 24-årige back håber, at han kan gå et godt forår i møde, men han vil ikke spekulere for meget over fremtiden efter denne sæson.

– Min ambition er at gøre mig gældende til hver kamp og spille så meget som muligt. Holdmæssigt vil det være en succes, hvis Lech Poznan vinder mesterskabet. Det vil være en fed bedrift, hvis vi kunne få lov til det.

Hvad tænker du om næste sæson?

– Det tænker jeg slet ikke over. Jeg har været her en måned, og der er god tid til næste vindue. Det forholder jeg mig ikke til. Jeg holder snuden i sporet og har et vigtigt forår foran mig, som jeg glæder mig til, afslutter Carstensen til Tipsbladet.

Lige nu er Lech Poznan nummer ét i den bedste række.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

AGF tager pis på FC Midtjylland

Brian Riemer giver klar besked

Giver to spillere livstidskarantæne

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

David Nielsen har sagt op

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

I forhandlinger med Nartey

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham