‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Tipsbladet har talt med Lasse Schöne om karrieren, der nu går på hæld.



648 kampe for klubhold, 51 kampe for Danmark og tre hollandske mesterskaber. 

Lasse Schöne kan fremvise et ganske fornemt fodbold-CV, men om 11 dage takker den 38-årige dansker af. Når han og NEC Nijmegen møder Heracles i sæsonens sidste kamp, bliver det samtidig den sidste i den danske midtbaneprofils karriere.

Jeg husker landsholdsdebuten på Brøndby Stadion mod Chile, hvor jeg scorede efter fem minutter. Det var jo en drengedrøm.

Lasse Schöne om et af karrierens store øjeblikke

Tipsbladet har i den forbindelse taget en snak med Lasse Schöne om det forestående stop og karrieren, der nu går på hæld.

Og hvordan har han det så med at sige stop nu? 

– Rigtig godt faktisk, siger Lasse Schöne med et stort grin og uddyber: 

– Det har været nok nu. Det lyder negativt, men det er det overhovedet ikke. Jeg bliver 39 i slutningen af måneden, så jeg har været lang tid i den her verden. Jeg har selv taget beslutningen om at stoppe, og det har været et utrolig fedt sidste år at gå ind i: At man skriver under på sin sidste kontrakt og siger, at det er ens sidste sæson. Det har været en fantastisk måde at slutte af på.

Peger på Eriksen og FC Barcelona-stjerne

Når Lasse Schöne skal tænke tilbage på de store oplevelser i karrieren, er der mange. 

Der har som nævnt været en håndfuld hollandske mesterskaber med Ajax, en masse landskampe og et par slutrunder med landsholdet, og også den helt vilde 4-1-sejr over Real Madrid i Champions League tilbage i 2019.  

– Heldigvis har jeg været med til nogle ting, siger han og tilføjer: 

– Som en lille dreng drømmer man jo om at spille på det danske landshold, så at have været med der i 10 år. Jeg husker debuten på Brøndby Stadion mod Chile, hvor jeg scorede efter fem minutter. Det var jo en drengedrøm.

– Jeg har vundet mesterskabet og spillet Champions League med Ajax, spillet EM og VM. Det er sådan nogle ting, man kan kigge tilbage på og være stolt af at have opnået. Når man er i fodboldverdenen, bliver man ikke rigtig hængende ved noget. Det er først, når man står af og slutter, at man for alvor kan kigge lidt tilbage.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Lasse Schöne takker af efter sæsonen. Foto: Alamy

Med de fornemme adresser, han har spillet på, har Lasse Schöne også krydset klinger med og spillet med nogle rigtig store stjerner. 

– Ja, der har været nogle gode undervejs. Christian [Eriksen] spillede jeg med, da jeg var helt ung, og så spillede vi i Ajax og på landsholdet sammen. Vi har et godt og tæt forhold.

–  Så er der selvfølgelig en Frenkie de Jong, som var meget ung, da han kom op i Ajax, og han er en fantastisk spiller. Det kan man også se i år, hvor han er blevet helt fit igen i FC Barcelona. En fremragende spiller.

– De er også spillere, der er lidt min type, og som jeg godt kan lide at se spille, men jeg har da spillet med nogle, som helt sikkert godt kan finde ud af det, lyder det fra den danske profil. 

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Er der noget, du fortryder fra karrieren? 

– Nej. Det er nemt at kigge i bakspejlet og sige, at man fortryder noget eller tog det forkerte valg. Jeg har altid været rimelig tro mod mig selv og taget valgene ud fra de følelser, jeg har haft, og så synes jeg ikke, at det har været forkerte valg. Så nej, jeg fortryder ikke rigtig noget.

– Har alle beslutninger været perfekte? Nej, absolut ikke, men det er ikke noget, jeg kan gå nu og ærgre mig over. 

Du har jo aldrig spillet i Superligaen. Er det noget, der ærgrer dig? 

– Selvfølgelig kunne det have været fedt at spille i Superligaen, men jeg tog jo også væk som 16-årig (fra Lyngby Boldklub til SC Heerenveen, red.), så den hollandske har været den, jeg har set mest til, og det er her, jeg har bygget mit voksenliv op. Jeg bliver også boende her efter karrieren. 

– Jeg fortryder ikke, at jeg aldrig har spillet i Danmark. Kunne det have været fedt? Ja, bestemt, men det er ikke noget, jeg går og ærgrer mig over.

Er der nogen særlig grund til, at det aldrig blev sådan?

– Nej, egentlig ikke. Selvfølgelig har der været snakke, men det blev aldrig rigtig konkret, og så har der været noget, der måske var mere interessant. Når man spiller så mange år i Ajax, er det måske ikke lige det næste skridt, man vil tage i karrieren med al respekt. 

– Men hvis man kunne have spillet et par år hos De Kongeblå (Lyngby Boldklub, red.) eller inde hos FCK, det havde da været fedt, men jeg fortryder ikke, at jeg aldrig tog det skridt.

Ville du gerne have set Lasse Schöne i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Farvel til fodboldverdenen

Som Tipsbladet har omtalt, har Lasse Schöne netop lanceret en kollektion med tøjmærket LABFRESH, som snart udkommer. Dermed forfølger han sin passion for mode.

Og måske er det der, man i fremtiden mest af alt skal følge Schöne. Trods et fornemt cv skal man ikke umiddelbart forvente at se ham som træner i hvert fald. 

– Man skal aldrig sige aldrig! Men det er ikke i fodboldverdenen, jeg ser mig selv lige nu. Jeg tror, det er sundt for mig at komme lidt ud af den og bruge tid på familien og de andre ting, jeg har interesse for. Jeg ser ikke mig selv som træner. Måske savner man det om et par år, at man kan gøre et eller andet i fodboldverdenen, men jeg skal lige lidt ud af den, slutter han. 

Lasse Schöne, 38 år, spillede som ungdomsspiller i Lyngby Boldklub og har i sin karriere optrådt for SC Heerenveen, De Graafschap, NEC Nijmegen, Ajax og Genoa. 





Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere



TOPNYHED

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne


‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke



Færdig i FC Barcelona?

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford



HELT VILDT

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer


PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge



EKSKLUSIVT

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’


Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!


HELT VILDT

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år


Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne



Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke


TOPNYHED

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!


Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.