Det var med en langsigtet strategi i tankerne, at Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm blev ansat som henholdsvis chef- og assistenttræner i Norwich.
Klubben skulle satse stort på unge talenter, hvilket danskerne blandt andet viste ved at hente Brøndby-stortalentet Oscar Schwartau.
Men helt så langsigtet blev projektet aldrig.
Den 22. april meddelte Norwich, at Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm med øjeblikkelig virkning stoppede i klubben, da man ville en anden vej.
I et interview med Tipsbladet fortæller Johannes Hoff Thorup nu for første gang om dagene op til og efter fyringen.
-Vi fik beskeden dagen efter vores sidste kamp mod Millwall. Helt stille og roligt, hvor vi tog den face to face, og de fortalte, hvorfor de var kommet frem til den beslutning. Der er ikke en stor diskussionsklub, når man sidder i sådan en situation. Det er bare om at få det overstået, så man kan komme videre i teksten, siger den tidligere FC Nordsjælland-træner.
Men kom nyheden så som en stor overraskelse?
– Jeg arbejdede tættere på sportsdirektøren og de andre direktører, end Glen gjorde, så for ham var det nok en større overraskelse end for mig, for man kan godt se i en fodboldklub, når tingene begynder at ændre sig lidt. Kommunikationen bliver lidt mindre, og fremtidsplanerne for næste sæson bliver sat mere på pause, end hvad de tidligere var blevet gjort.
– Så jeg kunne godt se, at det pegede i en retning, men derfor var det stadig en lille overraskelse, for det var ikke helt det, vi havde købt ind på til at starte med, siger Hoff Thorup.
47 kampe nåede Hoff Thorup og Riddersholm at få i spidsen for ’kanariefuglene’, men er det nok, hvis der skal implementeres en helt ny strategi? Slet ikke, hvis man spørger Johannes Hoff Thorup.
– Jeg vil altid sige, vi ikke fik nok tid. Vi har helt åbenlyst arbejdet med et langsigtet perspektiv, og vi vidste også godt, at den første sæson ville blive med bump på vejen. Derfor traf vi også nogle beslutninger ud fra, at det var med et mere langsigtet blik for øje. Derfor kan det godt undre os, hvordan tingene kan ændre sig lige pludselig, siger han.

’Det ville jeg have gjort anderledes’
Er der noget, Johannes Hoff Thorup kunne have gjort anderledes i Norwich? Det prøver danskeren at reflektere over på bagkant.
– Havde kommunikationen fra start været, at vi skulle nå i top seks og være en af playoff-klubberne, så havde vi nok truffet nogle andre beslutninger undervejs. Så havde vi ikke nødvendigvis spillet med det yngste hold i Norwich i generationer, som vi gjorde i en af kampene, hvor vi havde en gennemsnitsalder på omkring 23,5 år, som er yngre end nogle af de FC Nordsjælland-hold, jeg har sendt på banen.
– Der havde vi nok prioriteret det, som vi vidste ville give os nogle præstationer her og nu i stedet for at give nogle af de unge spillere chancen. Der har været nogle ting undervejs, som vi havde gjort anderledes, hvis det udelukkende havde handlet om præstationerne.
– Jeg har lært enormt meget. Hvis jeg skal udenlands igen, så skal jeg have en større stab omkring mig af personer, jeg kender. Udefra set handler det rigtig meget om spillerne til at starte med, når man starter som træner, men man arbejder lige så meget med en stab og en organisation, som skal forstå ens tanker, og det har virkelig taget lang tid, og det kom vi heller ikke i mål med.
Forrådt af Jack Wilshere?
Efter fyringen af Johannes Hoff Thorup har Jack Wilshere, der var danskerens assistenttræner, overtaget cheftrænerrollen midlertidigt.
Men det er ikke noget, der ærgrer den tidligere cheftræner.
– Jeg kendte godt Jacks ansættelsesvilkår, så jeg vidste, at han på et eller andet tidspunkt ville tage skridtet op som cheftræner, og vi havde også lagt en god plan sammen med ham.
– Havde det været Glen, der havde overtaget, så havde jeg nok løftet øjenbrynene lidt mere end en enkelt gang, men ikke når det er Jack. Præmissen for at hente ham ind var hans næste skridt i hans karriere, hvor han skulle videre fra Norwich eller Glen og jeg skulle videre fra Norwich, så han kunne blive cheftræner, siger Johannes Hoff Thorup.
Johannes Hoff Thorup har en fortid som cheftræner i FC Nordsjælland, hvor han nåede 67 kampe, inden han blev solgt til Norwich.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Højlund stjæler overskrifter
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
– Han fik et lortetilbud fra OB
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
AaB i vildt comeback
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT