Nu åbner dansk træner op om fyring

Johannes Hoff Thorup åbner over for Tipsbladet op for sin fyring i Norwich.



Det var med en langsigtet strategi i tankerne, at Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm blev ansat som henholdsvis chef- og assistenttræner i Norwich.

Klubben skulle satse stort på unge talenter, hvilket danskerne blandt andet viste ved at hente Brøndby-stortalentet Oscar Schwartau.

Men helt så langsigtet blev projektet aldrig.

Den 22. april meddelte Norwich, at Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm med øjeblikkelig virkning stoppede i klubben, da man ville en anden vej.

I et interview med Tipsbladet fortæller Johannes Hoff Thorup nu for første gang om dagene op til og efter fyringen.

-Vi fik beskeden dagen efter vores sidste kamp mod Millwall. Helt stille og roligt, hvor vi tog den face to face, og de fortalte, hvorfor de var kommet frem til den beslutning. Der er ikke en stor diskussionsklub, når man sidder i sådan en situation. Det er bare om at få det overstået, så man kan komme videre i teksten, siger den tidligere FC Nordsjælland-træner.

Men kom nyheden så som en stor overraskelse?

– Jeg arbejdede tættere på sportsdirektøren og de andre direktører, end Glen gjorde, så for ham var det nok en større overraskelse end for mig, for man kan godt se i en fodboldklub, når tingene begynder at ændre sig lidt. Kommunikationen bliver lidt mindre, og fremtidsplanerne for næste sæson bliver sat mere på pause, end hvad de tidligere var blevet gjort.

– Så jeg kunne godt se, at det pegede i en retning, men derfor var det stadig en lille overraskelse, for det var ikke helt det, vi havde købt ind på til at starte med, siger Hoff Thorup.

47 kampe nåede Hoff Thorup og Riddersholm at få i spidsen for ’kanariefuglene’, men er det nok, hvis der skal implementeres en helt ny strategi? Slet ikke, hvis man spørger Johannes Hoff Thorup.

– Jeg vil altid sige, vi ikke fik nok tid. Vi har helt åbenlyst arbejdet med et langsigtet perspektiv, og vi vidste også godt, at den første sæson ville blive med bump på vejen. Derfor traf vi også nogle beslutninger ud fra, at det var med et mere langsigtet blik for øje. Derfor kan det godt undre os, hvordan tingene kan ændre sig lige pludselig, siger han.

Johannes Hoff Thorup og Emiliano Marcondes. Foto: Alamy

’Det ville jeg have gjort anderledes’

Er der noget, Johannes Hoff Thorup kunne have gjort anderledes i Norwich? Det prøver danskeren at reflektere over på bagkant.

– Havde kommunikationen fra start været, at vi skulle nå i top seks og være en af playoff-klubberne, så havde vi nok truffet nogle andre beslutninger undervejs. Så havde vi ikke nødvendigvis spillet med det yngste hold i Norwich i generationer, som vi gjorde i en af kampene, hvor vi havde en gennemsnitsalder på omkring 23,5 år, som er yngre end nogle af de FC Nordsjælland-hold, jeg har sendt på banen.

– Der havde vi nok prioriteret det, som vi vidste ville give os nogle præstationer her og nu i stedet for at give nogle af de unge spillere chancen. Der har været nogle ting undervejs, som vi havde gjort anderledes, hvis det udelukkende havde handlet om præstationerne.

– Jeg har lært enormt meget. Hvis jeg skal udenlands igen, så skal jeg have en større stab omkring mig af personer, jeg kender. Udefra set handler det rigtig meget om spillerne til at starte med, når man starter som træner, men man arbejder lige så meget med en stab og en organisation, som skal forstå ens tanker, og det har virkelig taget lang tid, og det kom vi heller ikke i mål med.

Forrådt af Jack Wilshere?

Efter fyringen af Johannes Hoff Thorup har Jack Wilshere, der var danskerens assistenttræner, overtaget cheftrænerrollen midlertidigt.

Men det er ikke noget, der ærgrer den tidligere cheftræner.

– Jeg kendte godt Jacks ansættelsesvilkår, så jeg vidste, at han på et eller andet tidspunkt ville tage skridtet op som cheftræner, og vi havde også lagt en god plan sammen med ham.

– Havde det været Glen, der havde overtaget, så havde jeg nok løftet øjenbrynene lidt mere end en enkelt gang, men ikke når det er Jack. Præmissen for at hente ham ind var hans næste skridt i hans karriere, hvor han skulle videre fra Norwich eller Glen og jeg skulle videre fra Norwich, så han kunne blive cheftræner, siger Johannes Hoff Thorup.

Johannes Hoff Thorup har en fortid som cheftræner i FC Nordsjælland, hvor han nåede 67 kampe, inden han blev solgt til Norwich.



Superfriserne kan drille i Rotterdam

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Hård kritik af FC København-stjerne

Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Aldrig set før

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Målmand håber på Brøndby-transfer

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Nu kommenterer han FC København-historie

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Brendan Rodgers i chokskifte

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

– Overdrevet og unuanceret

Han er verdens bedste fodboldspiller

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Hænger Chido Obi ud

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League