Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Christian Eriksen har med al sandsynlighed en ny klub på plads inden de kommende landskampe, og i er øvrigt i rigtig god form, understreger danskerens agent overfor B.T.



Stik imod alle forventninger står Christian Eriksen stadig uden en klub, selvom vi snart nærmer os september.

Tidligere på ugen kaldte landstræner Brian Riemer det overfor TV 2 Sport for ‘et stort problem’, at Eriksen er klubløs, idet landsholdet i begyndelsen af september indleder VM-kvalifikationen mod Skotland og Grækenland.

Heldigvis er der nu godt nyt fra Christian Eriksen-lejren, hvor den danske stjernespillers agent Martin Schoots overfor B.T. slår fast, at han satser på, at Eriksen har fundet en ny klub inden de to landskampe.

– Ja, det tror jeg. Men en aftale, der er 90 procent – eller endda 99 procent – på plads, er ikke en aftale. Men udover spørgsmålet om, hvornår han skriver under med en ny klub, så er den vigtigste pointe, at han er fit. Christian er virkelig i god form. Han har ikke været skadet, og han har trænet i flere uger under overvågning af sin personlige træner, så han er klar til sin nye klub – og til hjemmekampen mod Skotland. Han er helt klar, siger Christian Eriksens agent til B.T.

Afviser ikke retur

Martin Schoots understreger endvidere, at Christian Eriksen efter en lang karriere som professionel fodboldspiller ved alt om at tage godt vare på sin egen krop, og at landsholdsstjernen derfor er ‘100 procent klar’.

Martin Schoots kan ikke komme ind på, hvor Christian Eriksen kan være på vej hen.

Agenten siger samtidig, at han ikke erindrer, at Christian Eriksen skulle have afvist at vende hjem til dansk fodbold på et tidspunkt, og at man aldrig ved, hvad der kan ske. En retur sker dog næppe denne sommer, lyder det.

Christian Eriksen var senest i kamp den 25. maj, hvor Manchester United mødte Aston Villa i Premier League. Her scorede han i øvrigt på et straffespark.

Mandag klokken 16.00 udtager Brian Riemer truppen til kampene mod Skotland og Grækenland.

Skal Riemer udtage Eriksen, selvom han ikke er i kampform?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters