Daryl Janmaat spillede i Premier League fra 2014 til 2020 for Newcastle United og Watford. Efter bruddet med Watford gik der nogle måneder uden klub, før højrebacken vendte hjem til Holland og skrev kontrakt med barndomsklubben ADO Den Haag. Halvandet år senere lagde han støvlerne på hylden.
Karrierestoppet efterlod dog et tomrum for hollænderen – et tomrum, han forsøgte at fylde med kokain.
I et interview med det engelske medie The Mirror fortæller Janmaat åbent om den svære periode, der fulgte efter en karriere med 34 landskampe for Holland og 145 Premier League-kampe.
Han ønsker ikke at gå i detaljer med omfanget af sit misbrug af hensyn til sine tre børn, men han fortæller om baggrunden.
– Det var meningen, at jeg skulle få hjælp fra alt og alle, men jeg blev efterladt til at kæmpe for mig selv. Pludseligt tabte jeg den struktur, jeg havde haft i årevis som fodboldspiller. Det var svært. Kokainafhængigheden krøb sig stille og roligt ind. Man begynder at lyve for folk, man elsker. Det er forfærdeligt. Jeg gjorde en masse folk fortræd, siger Daryl Janmaat til The Mirror.
Misbruget fik også konsekvenser privat.
– Jeg er officielt stadig gift, men vi er ikke sammen mere. Forholdet gik ikke godt, men afhængigheden hjalp åbenlyst ikke. Der er sket en masse skade, selvom vi er på god fod igen. Kokain ødelægger meget. Min familie og venner var der for mig, men jeg har skuffet en masse. Det var opsliden men mest af alt smertefuldt. Jeg var gået dybt, meget dybt, siger han.
Heldigvis er Janmaat kommet ud på den anden side.
Efter karrierestoppet nåede han en kort periode at være teknisk direktør i ADO Den Haag, men stoppede igen efter fire måneder. I dag driver han sit eget træningscenter, High Power Gym, i Scheveningen – et projekt, der har hjulpet ham igennem den svære tid.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa