• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Kristian Porse

Nu har Barca fået nok: I dialog med denne træner

Foto: Getty Images

Ledelsen i den catalanske klub har eftersigende kontaktet den belgiske landstræner.

Af Kristian Porse

FC Barcelona har taget kontakt til den belgiske landstræner Roberto Martinez. 

Det erfarer det engelske medie Goal.com. 

Mediet skriver, at ledelsen i den catalanske klub har fået nok af den nuværende cheftræner Ronald Koeman, der i denne sæson har leveret skuffende resultater og toppede nedturen ved at få rødt kort i torsdagens uafgjorte kamp mod Cadiz.

Det er ellers kun et par dage siden, at præsidenten i FC Barcelona, Juan Laporta, fredede den hollandske træner i pressen, situationen har tilsyneladende ændret sig.

Ifølge Goal.com er der endnu ikke tale om reelle forhandlinger mellem Barca og Roberto Martinez, men dialogen er til stede. 

Roberto Martinez, der i skrivende stund er landstræner for Belgien, har ifølge det engelske medie gjort det klart for det belgiske fodboldforbund, at han er interesseret i cheftrænerposten i den catalanske klub. 

Det ville dog ikke være et optimalt tidspunkt for Belgien at miste Martinez på, da man står midt i VM-kvalifikation og samtidig har spændende Nations League-kampe i vente. 

Roberto Martinez har tidligere være cheftræner i Swansea, Wigan og Everton.