I dette års PitStop Cup har Dansk Automatspil indført helt frit systemvalg, så længe man holder sig inden for 600 kroner. Hvorfor gør Dansk Tipstjeneste ikke det samme ved DM i Systemtips?
-Vi har simpelthen vurderet, at deltagerne i PitStop Cup er garvede tippere, der er godt hjemme i de forskellige tipssystemer, og vi tror, at mange af dem der er med i DM i Systemtips er knap så rutinerede, og gerne vil hjælpes lidt på vej af os ved, at vi giver dem et fast system at tippe ud fra. Det er muligt, at vi kommer til at indføre totalt frit systemvalg i fremtiden, det må vi evaluere på, når dette års turnering er slut, fortsætter Peter Weinreich.
Systemet R 7-2-108 har været under voldsom beskydning, siden det blev det udvalgte system, alligevel har man altså valgt at gøre det til ét af de tre systemer i år, og om baggrunden for det siger Peter Weinreich.
-Når vi har foretaget undersøgelser blandt vores tippere har de altid vist, at med det antal garderinger og det antal rækker, de fleste ønsker at have til rådighed, har vi ikke ret mange andre systemer, der passer så godt som R 7-2-108, og derfor er det også kommet med igen. Men ved det kommende DM får vi selvfølgelig nemmere ved at se, hvad system folk vælger, og dermed også nemmere ved at reagere på det, slutter Peter Weinreich.
Uanset hvilket system man vælger, er det naturligvis stadig den bedste enkeltrække der tæller i den samlede stilling.
Det er i øvrigt vigtigt at huske, at man i år ikke er automatisk tilmeldt konkurrencen, selvom man har været med tidligere. Man får ikke automatisk tilsendt det normale deltagerkort, det skal man istedet huske at bestille inden konkurrencen går igang. Det glemte mange til DM i Intertoto, og det skulle gerne undgås ved det forestående DM. Det nye spilkort bestilles ved enten at gå ind på tips.dk, eller ringe til Tipstjenestens svarcenter. Det er gratis at bestille, og med det i hånden kan man være med i kampen om 53 pladser til den eftertragede Europa Weekend og et rejsegavekort på 50.000 kroner til den endelige vinder.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER