I dette års PitStop Cup har Dansk Automatspil indført helt frit systemvalg, så længe man holder sig inden for 600 kroner. Hvorfor gør Dansk Tipstjeneste ikke det samme ved DM i Systemtips?
-Vi har simpelthen vurderet, at deltagerne i PitStop Cup er garvede tippere, der er godt hjemme i de forskellige tipssystemer, og vi tror, at mange af dem der er med i DM i Systemtips er knap så rutinerede, og gerne vil hjælpes lidt på vej af os ved, at vi giver dem et fast system at tippe ud fra. Det er muligt, at vi kommer til at indføre totalt frit systemvalg i fremtiden, det må vi evaluere på, når dette års turnering er slut, fortsætter Peter Weinreich.
Systemet R 7-2-108 har været under voldsom beskydning, siden det blev det udvalgte system, alligevel har man altså valgt at gøre det til ét af de tre systemer i år, og om baggrunden for det siger Peter Weinreich.
-Når vi har foretaget undersøgelser blandt vores tippere har de altid vist, at med det antal garderinger og det antal rækker, de fleste ønsker at have til rådighed, har vi ikke ret mange andre systemer, der passer så godt som R 7-2-108, og derfor er det også kommet med igen. Men ved det kommende DM får vi selvfølgelig nemmere ved at se, hvad system folk vælger, og dermed også nemmere ved at reagere på det, slutter Peter Weinreich.
Uanset hvilket system man vælger, er det naturligvis stadig den bedste enkeltrække der tæller i den samlede stilling.
Det er i øvrigt vigtigt at huske, at man i år ikke er automatisk tilmeldt konkurrencen, selvom man har været med tidligere. Man får ikke automatisk tilsendt det normale deltagerkort, det skal man istedet huske at bestille inden konkurrencen går igang. Det glemte mange til DM i Intertoto, og det skulle gerne undgås ved det forestående DM. Det nye spilkort bestilles ved enten at gå ind på tips.dk, eller ringe til Tipstjenestens svarcenter. Det er gratis at bestille, og med det i hånden kan man være med i kampen om 53 pladser til den eftertragede Europa Weekend og et rejsegavekort på 50.000 kroner til den endelige vinder.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
STORT INTERVIEW