Officielt: Ankersen og Frank henter Mathias Jensen til Brentford

Mathias Jensen skifter fra Celta Vigo til danskerkolonien Brentford. Han har fået en fireårig kontrakt med mulighed for yderligere ét år.



Danskerkolonien i Brentford bare vokser og vokser. Nu har cheftræner Thomas Frank og sportsdirektør Rasmus Ankersen skrevet kontrakt med endnu en landsmand: U21-landsholdets hididige anfører, Mathias Jensen.

Den tidligere FC Nordsjælland-profil nåede således kun ét år i Celta Vigo, inden han nu skifter til The Championship. Her har han fået en fireårig kontrakt, som klubben har muligheden for at forlænge med yderligere ét år.

– Jeg er meget tilfreds med, at Mathias slutter sig til os, eftersom han vil hjælpe klubben med at bevæge sig fremad. Mathias er en meget talentfuld ung spiller, som kan styre kampen, og som har store pasningsevner. Hans skifte giver os fleksibilitet og bredde på midtbanen, uanset hvilket system vi vil spille, siger Thomas Frank.

Mathias Jensen bliver Brentford-truppens syvende dansker. Den består i allerede af, og hold nu godt fast: Henrik Dalsgaard, Luka Racic, Mads Bech Sørensen, Christian Nørgaard, Emiliano Marcondes og Justin Shaibu.

Sportsdirektør Rasmus Ankersen fortæller, at Jensen ikke ligefrem er et nyt navn på klubbens radar.

– Mathias er en spiller, vi har beundret i flere år. Han er teknisk begavet og har en god fodboldhjerne. Vi tror på, at han på mange måder er det perfekte match med Brentford, og vi er rigtig glade for, at det var muligt at hente ham i dette vindue, siger han.

23-årige Mathias fik bare seks La Liga-kampe for Celta Vigo i sin sæson i Spanien. Ifølge Ekstra Bladet betaler Brentford 30 millioner kroner for ham – godt 20 millioner mindre, end Celta betalte FC Nordsjælland for et år siden.





Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Supercomputer: Her er VM-finalen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina