2. division skal afgøres på meget få uger med et slutspil. Det oplyser Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.
I første omgang var der lagt op til at spille helt frem til 26. juli, men det modsatte flere klubber sig, da det ville ramle sammen med spillernes ferier og dermed skabe en mulig konkurrenceforvridning.
Derfor er en helt ny plan blevet vedtaget.
2. division starter op igen senest den 17. juni og vil være afsluttet få uger senere den 5. juli. Den nuværende stilling i grundspillet fastfryses, og det hele skal afgøres i seks slutspilsrunder.
I op- og nedrykningsspillene skal klubberne møde holdene fra den modsatte gruppe, så der opstår en blanding af øst og vest. Holdene møder hinanden en enkelt gang, og alle klubber spiller tre kampe på hjemme- og udebane. Holdene tager pointene med fra det fastfrosne grundspil, og til sidst finder man én oprykker og fem nedrykkere.
– Vi ønsker ikke at lukke en turnering ned med det ene argument, at der ikke kan sikres 100% fairness hele vejen rundt. Det kan vi ikke, når vi er ramt af force majeure, og vi har fået et mandat til at finde en løsning, der bedst muligt sikrer, at turneringen afsluttes med flere kampe. Meget tyder på, at 2. Division kan genstarte under genåbningsfase 3 (senest fra 8. juni), herunder med støtte fra vores sundhedsprotokoller og under forudsætning af, at vi fortsat følger myndighedernes anvisninger.
– I det perspektiv ser vi det som vores fornemste opgave, at klubber og spillere igen får mulighed for at spille turneringsfodbold. Med 30 dage til den første kamp vurderer vi, at det er praktisk muligt for alle, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.
Hvis 2. division mod forventning ikke bliver en del af fase 3 af genåbningen, slutter sæsonen uden yderligere kampe.
Divisionsforeningen oplyser, at administrationen ikke har mandat til at suspendere nedrykning eller vedtage en løsning, der medfører, at der vil være et andet antal hold i 2. Division næste sæson end de 24, der følger af turneringspropositionerne. Det vil i givet fald kræve mindst 75% tilslutning fra klubberne, og herefter vil Divisionsforeningens bestyrelse skulle behandle et forslag, som også DBU ville skulle godkende.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Barcelona vandt 7-2
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
