DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 14. APRIL 2023
Netop som man tror, at fodboldverdenen ikke kan blive dummere, slår de italienske fodboldmyndigheder til og viser, at det altid kan blive værre.
Italienerne har i fællesskab fundet ud af, at Romelu Lukaku naturligvis skal have sin ene spilledags karantæne for udvisningen mod Juventus, som kampens dommer følte sig kaldet til at kalde.
Lukakus forseelse? At fejre en scoring med at tysse på de såkaldte fans, der havde slynget racistisk lort efter den sorte belgier, der for gud ved hvilken gang måtte opleve den slags på et italiensk stadion uden nævneværdig støtte fra hverken dommere eller værterne.
Det er svært at finde en rimelig forklaring på stadfæstningen.
Er det IQ'en, det kniber med? Var der for lidt ilt i lokalet?
Eller, som desværre nok er tilfældet, er empatien og forståelsen for, hvor dybt et hul, man allerede har gravet sig ned i, fraværende?
Fodboldforbund verden rundt har sammen med FIFA ført utallige kampagner mod racisme og hyret medarbejdere til at stå for dem.
Det er både godt og fint, men det er også ofte en frustrerende øvelse for dem, der engagerer sig, og som efterfølgende skal leve med fodboldverdenens hykleri, som vi andre ser udefra.
Der er ingen grænser for, hvor alvorligt FIFA og forbundene tager problemet, når det passer i deres kram.
Det så vi eksempelvis til VM 2022 i Qatar, hvor journalistik og uafhængige organisationers kritik af brud på menneskerettigheder og ordentlige arbejdsforhold hos VM-værterne i fodboldens inderste kreds i stedet blev forvandlet til symptomer på racisme og gamle koloni-fordomme.
Jeg fatter simpelthen ikke, at spillerne vil stå model til det. Hvor er protestaktionerne, hvor er støtteerklæringerne, hvor er de nationale og internationale spillerforeninger?
Hvad er det, man er så bange for? Er der virkelig krænkelsesparate racister, der kaster sig til jorden stortudende, hver gang deres grundlovssikrede ret til at hade sorte og muslimer og alle andre end sig selv bliver udfordret bare en anelse, i målgruppen? Eller er man måske bare i bund og grund ligeglad, så længe det ikke går ud over én selv?
Det er sølle at se på, og dommen mod Lukaku kommer jo kun til at opmuntre til yderligere forfølgelse, når han er tilbage på banen.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Vil købe Oliver Christensen

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Vanvidsskifte under opsejling?

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt