Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Donald Robertson, Skotland
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne har gang i en fremragende sæson, og Thomas Thomasberg kan efterhånden se sit mandskab for alvor etablere sig i toppen af Superligaen efter søndagens 4-1-sejr over Vejle.
Den sejr betyder, at Randers fortsat er nummer fire i Superligaen, men holdet har blot to point op til FC København på andenpladsen, og det er bare overordnet set imponerende, hvad Randers har leveret i denne sæson.
En anden god nyhed blev præsenteret i søndags, hvor klubben offentliggjorde, at man har købt Stephen Odey fri hos Genk. Dermed viser klubben nu også, at man har større økonomiske muskler end hidtil, og at man har bevæget sig op på en højere hylde. Det var dog ikke Odey, men derimod angrebsmakkeren Alhaji Kamara, som stjal rampelyset i søndags med sine to scoringer i kampen.
Sejre har Randers endnu ikke hentet i Conference League-gruppespillet, hvor man har spillet samtlige af sine fire kampe uafgjort. Senest blev det til 2-2 mod Jablonec, hvor man skuffende smed en 2-0-føring i slutningen af opgøret. Derfor er Randers også pisket til sejr, hvis man vil gøre sig intentioner om at gå videre til forårets playoff-kampe.
Randers må undvære Stephen Odey, som har karantæne efter sin udvisning mod Jablonec. Derudover er Nicolai Brock-Madsen, Joel Kabongo og Simon Graves skadet. Marvin Egho er med, efter han sad over i weekenden.
Det samme er både Tosin Kehinde og Vito Hammershøy-Mistrati, der ellers sad ude mod Vejle efter to positive coronatests.
CFR Cluj:
Det har været op og ned for det rumændske mandskab i denne sæson. Den hjemlige liga fører man suverænt med hele otte point ned til nummer to, men den videre deltagelse i Europa hænger i en tynd tråd, og det kan ikke være tilfredsstillende for klubben.
Kun et enkelt point har Cluj samlet sammen, og det var hjemmekampen mod netop Randers, hvor man sagtens kunne have tabt. Det gjorde man ikke, men der skal andre boller på suppen for at tage fra Cepheus Park og et topmotiveret Randers-hold med en sejr.
Cluj kommer dog ind til kampen med selvtilliden i orden efter en sikker 2-0 sejr over U Craiova 1948 i lørdags, og spillermaterialet er til mere end det, de indtil nu har leveret i gruppespillet.
Cluj er ikke ramt af skader til opgøret, og derfor råder manager Dan Petrescu over en spilleklar trup.
Karantæne:
Randers FC: Stephen Odey
CFR Cluj: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Tibbling – Hammershøy-Mistrati, Kamara
CFR Cluj (4-3-3): Hindrich – Manea, Burca, Bouhenna, Camora – Bordeianu, Boateng, Deac – Omrani, Debeljuh, Paun
Profilen:
35-årige Ciprian Deac er så sandelig en spiller, som Randers skal have stor respekt for. For det første er han særdeles formstærk og har både scoret og assisteret i Clujs to seneste ligakampe. Derudover er han Clujs mest rutinerede spiller i UEFA-turneringer, hvor han mod Randers spiller sin kamp nummer 66. Deac var også med i 2009, da Cluj vandt 2-0 over FC København. Derudover scorede han for Rumænien, som spillede 1-1 med Danmark tilbage i VM-kvalifikationen i 2017.
Vidste du, at..:
Randers er kongerne af at spille uafgjort i europæisk sammenhæng i denne sæson, og faktisk er de danske pokalvindere de eneste i turneringen, som har spillet samtlige af sine gruppekampe uafgjorte. Intet andet hold har spillet uafgjort mere end to gange.
Dom:
Der er dømt herrefight torsdag aften, for det eneste, der tæller for begge hold, er en sejr. Derfor må vi forvente en tæt affære, hvor frygten for fejl kommer til at overskygge modet til at vinde.
Randers viste dog en god figur i det omvendte opgør, hvor man i store perioder dominerede kampen. Det kommer man til dels også til i denne omgang, og derfor ender det danske mandskab med at vinde snert 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
FC København tjente millioner tirsdag aften
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
