Optakt: Randers FC – CFR Cluj

Randers er pisket til sejr mod de rumænske mestre torsdag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Donald Robertson, Skotland
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne har gang i en fremragende sæson, og Thomas Thomasberg kan efterhånden se sit mandskab for alvor etablere sig i toppen af Superligaen efter søndagens 4-1-sejr over Vejle. 

Den sejr betyder, at Randers fortsat er nummer fire i Superligaen, men holdet har blot to point op til FC København på andenpladsen, og det er bare overordnet set imponerende, hvad Randers har leveret i denne sæson. 

En anden god nyhed blev præsenteret i søndags, hvor klubben offentliggjorde, at man har købt Stephen Odey fri hos Genk. Dermed viser klubben nu også, at man har større økonomiske muskler end hidtil, og at man har bevæget sig op på en højere hylde. Det var dog ikke Odey, men derimod angrebsmakkeren Alhaji Kamara, som stjal rampelyset i søndags med sine to scoringer i kampen. 

Sejre har Randers endnu ikke hentet i Conference League-gruppespillet, hvor man har spillet samtlige af sine fire kampe uafgjort. Senest blev det til 2-2 mod Jablonec, hvor man skuffende smed en 2-0-føring i slutningen af opgøret. Derfor er Randers også pisket til sejr, hvis man vil gøre sig intentioner om at gå videre til forårets playoff-kampe. 

Randers må undvære Stephen Odey, som har karantæne efter sin udvisning mod Jablonec. Derudover er Nicolai Brock-Madsen, Joel Kabongo og Simon Graves skadet. Marvin Egho er med, efter han sad over i weekenden.

Det samme er både Tosin Kehinde og Vito Hammershøy-Mistrati, der ellers sad ude mod Vejle efter to positive coronatests. 

CFR Cluj:
Det har været op og ned for det rumændske mandskab i denne sæson. Den hjemlige liga fører man suverænt med hele otte point ned til nummer to, men den videre deltagelse i Europa hænger i en tynd tråd, og det kan ikke være tilfredsstillende for klubben. 

Kun et enkelt point har Cluj samlet sammen, og det var hjemmekampen mod netop Randers, hvor man sagtens kunne have tabt. Det gjorde man ikke, men der skal andre boller på suppen for at tage fra Cepheus Park og et topmotiveret Randers-hold med en sejr. 

Cluj kommer dog ind til kampen med selvtilliden i orden efter en sikker 2-0 sejr over U Craiova 1948 i lørdags, og spillermaterialet er til mere end det, de indtil nu har leveret i gruppespillet. 

Cluj er ikke ramt af skader til opgøret, og derfor råder manager Dan Petrescu over en spilleklar trup. 

Karantæne:
Randers FC: Stephen Odey
CFR Cluj: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Tibbling – Hammershøy-Mistrati, Kamara

CFR Cluj (4-3-3): Hindrich – Manea, Burca, Bouhenna, Camora – Bordeianu, Boateng, Deac – Omrani, Debeljuh, Paun

Profilen:
35-årige Ciprian Deac er så sandelig en spiller, som Randers skal have stor respekt for. For det første er han særdeles formstærk og har både scoret og assisteret i Clujs to seneste ligakampe. Derudover er han Clujs mest rutinerede spiller i UEFA-turneringer, hvor han mod Randers spiller sin kamp nummer 66. Deac var også med i 2009, da Cluj vandt 2-0 over FC København. Derudover scorede han for Rumænien, som spillede 1-1 med Danmark tilbage i VM-kvalifikationen i 2017.

Vidste du, at..:
Randers er kongerne af at spille uafgjort i europæisk sammenhæng i denne sæson, og faktisk er de danske pokalvindere de eneste i turneringen, som har spillet samtlige af sine gruppekampe uafgjorte. Intet andet hold har spillet uafgjort mere end to gange.

Dom:
Der er dømt herrefight torsdag aften, for det eneste, der tæller for begge hold, er en sejr. Derfor må vi forvente en tæt affære, hvor frygten for fejl kommer til at overskygge modet til at vinde. 

Randers viste dog en god figur i det omvendte opgør, hvor man i store perioder dominerede kampen. Det kommer man til dels også til i denne omgang, og derfor ender det danske mandskab med at vinde snert 2-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viborg FF – FC Midtjylland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

FC København – FC Fredericia



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Afslører vild transfer-historie

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Flot comeback af Dortmund mod HSV



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Så blev det officielt

“Ingen er uerstattelige”

Benhård Brian Riemer-melding

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’