Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Donald Robertson, Skotland
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne har gang i en fremragende sæson, og Thomas Thomasberg kan efterhånden se sit mandskab for alvor etablere sig i toppen af Superligaen efter søndagens 4-1-sejr over Vejle.
Den sejr betyder, at Randers fortsat er nummer fire i Superligaen, men holdet har blot to point op til FC København på andenpladsen, og det er bare overordnet set imponerende, hvad Randers har leveret i denne sæson.
En anden god nyhed blev præsenteret i søndags, hvor klubben offentliggjorde, at man har købt Stephen Odey fri hos Genk. Dermed viser klubben nu også, at man har større økonomiske muskler end hidtil, og at man har bevæget sig op på en højere hylde. Det var dog ikke Odey, men derimod angrebsmakkeren Alhaji Kamara, som stjal rampelyset i søndags med sine to scoringer i kampen.
Sejre har Randers endnu ikke hentet i Conference League-gruppespillet, hvor man har spillet samtlige af sine fire kampe uafgjort. Senest blev det til 2-2 mod Jablonec, hvor man skuffende smed en 2-0-føring i slutningen af opgøret. Derfor er Randers også pisket til sejr, hvis man vil gøre sig intentioner om at gå videre til forårets playoff-kampe.
Randers må undvære Stephen Odey, som har karantæne efter sin udvisning mod Jablonec. Derudover er Nicolai Brock-Madsen, Joel Kabongo og Simon Graves skadet. Marvin Egho er med, efter han sad over i weekenden.
Det samme er både Tosin Kehinde og Vito Hammershøy-Mistrati, der ellers sad ude mod Vejle efter to positive coronatests.
CFR Cluj:
Det har været op og ned for det rumændske mandskab i denne sæson. Den hjemlige liga fører man suverænt med hele otte point ned til nummer to, men den videre deltagelse i Europa hænger i en tynd tråd, og det kan ikke være tilfredsstillende for klubben.
Kun et enkelt point har Cluj samlet sammen, og det var hjemmekampen mod netop Randers, hvor man sagtens kunne have tabt. Det gjorde man ikke, men der skal andre boller på suppen for at tage fra Cepheus Park og et topmotiveret Randers-hold med en sejr.
Cluj kommer dog ind til kampen med selvtilliden i orden efter en sikker 2-0 sejr over U Craiova 1948 i lørdags, og spillermaterialet er til mere end det, de indtil nu har leveret i gruppespillet.
Cluj er ikke ramt af skader til opgøret, og derfor råder manager Dan Petrescu over en spilleklar trup.
Karantæne:
Randers FC: Stephen Odey
CFR Cluj: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Tibbling – Hammershøy-Mistrati, Kamara
CFR Cluj (4-3-3): Hindrich – Manea, Burca, Bouhenna, Camora – Bordeianu, Boateng, Deac – Omrani, Debeljuh, Paun
Profilen:
35-årige Ciprian Deac er så sandelig en spiller, som Randers skal have stor respekt for. For det første er han særdeles formstærk og har både scoret og assisteret i Clujs to seneste ligakampe. Derudover er han Clujs mest rutinerede spiller i UEFA-turneringer, hvor han mod Randers spiller sin kamp nummer 66. Deac var også med i 2009, da Cluj vandt 2-0 over FC København. Derudover scorede han for Rumænien, som spillede 1-1 med Danmark tilbage i VM-kvalifikationen i 2017.
Vidste du, at..:
Randers er kongerne af at spille uafgjort i europæisk sammenhæng i denne sæson, og faktisk er de danske pokalvindere de eneste i turneringen, som har spillet samtlige af sine gruppekampe uafgjorte. Intet andet hold har spillet uafgjort mere end to gange.
Dom:
Der er dømt herrefight torsdag aften, for det eneste, der tæller for begge hold, er en sejr. Derfor må vi forvente en tæt affære, hvor frygten for fejl kommer til at overskygge modet til at vinde.
Randers viste dog en god figur i det omvendte opgør, hvor man i store perioder dominerede kampen. Det kommer man til dels også til i denne omgang, og derfor ender det danske mandskab med at vinde snert 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Kæmpekøb retur til FC København?
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
