Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Sivas 4 Eylül Stadium
Dommer: Mykola Balakin, Ukraine
På TV: TV2 Sport
Hashtag: #sivfck #cfl
Holdnyt:
Sivasspor:
Sidste sæsons nummer fem i den tyrkiske liga venter FC København i den sidste runde før gruppespillet i Conference League.
Sivasspor har ikke stolte europæiske traditioner, men holdet formåede i sidste sæson at kvalificere sig til gruppespillet i Europa League, hvilket var første gang i klubbens historie. Tyrkerne blev nummer tre i en pulje med Villarreal, Maccabi Tel Aviv og Qarabag.
Cheftræner Riza Calimbay, der nærmer sig 100 kampe i spidsen for klubben, stiller næsten altid op i en 4-1-4-1-formation, og det bliver formentlig også, hvad der venter FC København torsdag aften.
Calimbay råder over et meget rutineret mandskab med en gennemsnitsalder på 29,1 – til sammenligning er FC Københavns 25,9. Alderspræsidenten er 35-årige Mustapha Yatabaré, der for snart 10 år siden blev topscorer i den næstbedste franske række.
Sivasspor havde i sidste sæson den tidligere FC København-profil Claudemir i klubben, men han har forladt tyrkerne denne sommer.
FC København:
FC Københavns selvforståelse er, at de skal være med i et europæisk gruppespil, og nu står holdet på tærsklen efter at have misset Europa League i sidste sæson.
Jess Thorups mandskab var store favoritter mod både Torpedo Zhodinho og Lokomotiv Plovdiv, og FCK har ikke for alvor været presset indtil videre. De første fire kampe har budt på 14 scoringer af løverne, så målnæsen fejler i hvert fald ikke noget.
FC København er i det hele taget inde i en god stime og har endnu ikke tabt i denne sæson. De seneste to Superliga-kampe har budt på flotte sejre over Brøndby IF og AGF, så selvtilliden er høj for de to skæbnekampe i Conference League.
FCK har op til kampen mod Sivasspor fået tilgang af offensivspilleren Luther Singh, og han er med i flyveren til Tyrkiet og kan dermed få lyndebut torsdag aften. Løverne er til gengæld uden Bryan Oviedo og skadede Kamil Wilczek.
Karantæner:
Sivasspor: Faycal Fajr
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sivasspor (4-1-4-1): Vural – Oguz, Altinay, Osmanpasa, Ciftci – Azubuike – Yilmaz, Arslan, Cofie, Gradel – Kayode
FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Khocholava, Boilesen, Kristensen – Zeca, Falk – Stage, Biel, Daramy – Wind
Profilen:
Offensivspilleren Sefa Yilmaz skal FC København holde et vågent øje med. Yilmaz har blandt andet været i Tyskland hos Wolfsburg og Duisburg, og tilbage i 2013 var han inde omkring det tyrkiske landshold, hvor han noterede sig for en assist i sin debut.
Vidste du, at..:
Morten “Duncan” Rasmussen tørnede ud for Sivasspor tilbage i 2011. Angriberen var udlejet fra Celtic, og han scorede tre mål i 11 kampe for tyrkerne. Den brasilianske stjernespiller Robinho har også en fortid i klubben.
Dom:
Det er aldrig nemt at spille i Tyrkiet, og FC København sælger formentlig gerne opgøret for en uafgjort. Det vil efterlade Jess Thorups mandskab med fine kort på hånden før returkampen i Parken, og vi satser på, at FCK har held med missionen. 1-1 bliver det i Tyrkiet.
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
NYHEDER
– Du bliver fyret i morgen tidlig!
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
NYHEDER
‘Det kan afgøre mesterskabet’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
TOPNYHED
FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
TOPNYHED
Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke
MEDIE
Real Madrid enig med Bayern München-stjerne
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!
TOPNYHED
Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
NYHEDER
CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’
Anders Dreyer hylder dansk toptræner
Chok i NFL
TRANSFER
Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
NYHEDER
Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
NYHEDER
Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’
NYHEDER
Mainz tog point mod Bayern München
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
EKSKLUSIVT
Dansk landsholdsspiller skal skifte klub
Vild optur for Jens Berthel Askou
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
Nyt tophold i Serie A
HELT VILDT
Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?
NYHEDER
Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold
TOPNYHED
Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over
TOPNYHED
Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
FANKLUBBEN
Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’
Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr
Snupper niende pris som årets danske spiller
‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’
INTERVIEW
Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke
Slot har intet problem med Salah
DAGENS SPILFORSLAG
