Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: Národný futbalový štadión, Bratislava
Dommer: Michael Fabbri, Italien
På TV: TV2 Sport
Hashtag: #slofck #cfl
Holdnyt:
Slovan Bratislava:
I slovakisk klubfodbold er der Slovan Bratislava, og så er der alle de andre.
Klubben har vundet mesterskabet i overlegen stil de seneste tre sæsoner, og de er også aktuelt tophold – tilmed som ubesejrede. På den måde er Slovan Bratislava og FC København sammenlignelige i øjeblikket.
Slovakkerne indledte den europæiske kampagne med kvalifikationskampe til Champions League, hvor holdet måtte lade livet efter to tætte kampe mod Young Boys. Den efterfølgende Europa League-kvalifikation bød på et klart nederlag til Olympiakos, og derfor er Slovan Bratislava nu klar til at gøre FC København selskab i Conference League.
Slovan Bratislava krydsede senest klinger med et dansk hold i 2017, da Lyngby Boldklub var modstander i anden runde af Europa League-kvalifikationen. De kongeblå vandt 1-0 i Slovakiet og 2-1 på eget græs.
Hjemmeholdet må undvære venstrebacken Vernon De Marco, der afsoner karantæne.
FC København:
Hvis FC København kan tage point med fra udekampen i Slovakiet, er holdet oppe på 15 opgør i træk uden et nederlag, og det siger alt om, hvor godt kørende Jess Thorups mandskab er i øjeblikket.
Det ligner ikke et hold, der kan tabe en fodboldkamp.
FC Københavns vej til gruppespillet i Conference League var især overbevisende. Løverne vandt fem ud af seks kampe med en samlet målscore på 21-5.
Rasmus Falk, Ruben Gabrielsen og Marios Oikonomou sad ude med skader i det seneste opgør mod Randers FC, men de to sidstnævnte er med igen. Dermed er det kun Rasmus Falk, der er på skadeslisten mod Slovan Bratislava.
Luther Singh mangler ligeledes, da der har været problemer med sydafrikanerens pas.
Karantæner:
Slovan Bratislava: Vernon De Marco
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Slovan Bratislava (4-2-3-1): Chovan – Hrncar, Kashia, Bozhikov, Vojtko – Rabiu, De Kamps – Cavric, Weiss, Zmrhal – Henty
FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Zeca, Lerager – Stage, Biel, Bøving – Wind
Profilen:
Samuel Mraz blev ikke nogen succes i Brøndby IF, men i Slovan Bratislava er der tiltro til ham – for to uger siden lejede de angriberen i Spezia. Han er derfor med mod FC København, men da han er relativt ny i klubben, er det ikke givet, at han starter inde. Det gjorde han i hvert fald ikke i det seneste opgør mod Dunajska Streda i ligaen. Under alle omstændigheder bliver det et spændende gensyn med Samuel Mraz, og han er ikke den eneste i Slovan Bratislava med en fortid i Superligaen. På kanten huserer serberen Aleksandar Cavric, der for en håndfuld år siden var på leje i AGF.
Vidste du, at..:
I spidsen for Slovan Bratislava står den tidligere slovakiske landstræner Vladimir Weiss, og han har sin søn på holdet. Han hedder såmænd Vladimir Weiss præcis som sin far – og er i øvrigt meldt tvivlsom til opgøret mod FC København.
Dom:
En udekamp i Europa er aldrig nem på dette stadie af turneringen, og Slovan Bratislava er bestemt ikke noget ueffent mandskab. Det hele kører bare på skinner for FC København i øjeblikket, og det er svært at forestille sig, at et hold fra Slovakiet formår at stoppe de sultne løver. Buddet herfra er en 2-1-sejr til FC København.

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her

Ekspert: Han er bange for det

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

United-målmand meldes tæt på chokskifte

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Gravesen revser Eriksen: ‘Det er SÅ useriøst’

Forlader Superligaen – på plads i Saudi-Arabien

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Eriksen stjæler overskrifter i hele Europa

Overraskende Jonas Wind-melding

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Skjelmose i grimt styrt

Lionel Messi med chokmelding?

I kontakt med Youssoufa Moukoko

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Klar besked: ‘De tager fejl’

Farzam fremhæver FCK-scoop: Det allerstørste!

Hård Eriksen-besked

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

Barça-kovending omkring Christensen?

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

Færdig for i år

Var ved at forlade Brøndby for “store penge”

Radiotavshed – klar besked om Brøndby-storsalg

Spår Højlund-storhed: Han kan blive et idol

FCK udlejer talent til svensk klub

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Jubler over Andreas Christensen

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

Afsløring: Marokko vil have dansk OB-talent

Bundesliga-dansker siger stop – det skal han nu

Brøndby og FCK i bowlen: Her er 3. runde i pokalen

Jonas Vingegaard slået i kæmpe bjergslag

Jubler over Carsten Werge

PSG-træner i bizar ulykke

AGF’s transfervindue: Er det en genistreg?

Brian Riemer: ‘I min verden to røde kort’

Philip Billing på tavlen for FC Midtjylland

Øger forspring

Sikkerhed får Israel-hold til at ændre på trøjen

Ronaldo lokkede – superstjerne afviste skifte

Storklub lurer på dansk landsholdsangriber

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Choknederlag – NFL-superstjerne savner energi

Dansk transferskuffelse – nu taler klubboss

Nu er Danmark IKKE favoritter

Djokovic strækker ketsjer over for ungdommen

‘De gider jo ikke dømme mere, når der er VAR’

‘Jeg synes, jeg stod og så rigtig meget fodbold’