Optakt: Slovan Bratislava – FC København

FC København tager hul på Conference League på udebane mod slovakiske Slovan Bratislava, der blandt andre har trænerens søn og den tidligere Brøndby-angriber Samuel Mraz på holdet.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: Národný futbalový štadión, Bratislava
Dommer: Michael Fabbri, Italien
På TV: TV2 Sport 
Hashtag: #slofck #cfl

Holdnyt:
Slovan Bratislava:
I slovakisk klubfodbold er der Slovan Bratislava, og så er der alle de andre.

Klubben har vundet mesterskabet i overlegen stil de seneste tre sæsoner, og de er også aktuelt tophold – tilmed som ubesejrede. På den måde er Slovan Bratislava og FC København sammenlignelige i øjeblikket.

Slovakkerne indledte den europæiske kampagne med kvalifikationskampe til Champions League, hvor holdet måtte lade livet efter to tætte kampe mod Young Boys. Den efterfølgende Europa League-kvalifikation bød på et klart nederlag til Olympiakos, og derfor er Slovan Bratislava nu klar til at gøre FC København selskab i Conference League.

Slovan Bratislava krydsede senest klinger med et dansk hold i 2017, da Lyngby Boldklub var modstander i anden runde af Europa League-kvalifikationen. De kongeblå vandt 1-0 i Slovakiet og 2-1 på eget græs. 

Hjemmeholdet må undvære venstrebacken Vernon De Marco, der afsoner karantæne. 

FC København:
Hvis FC København kan tage point med fra udekampen i Slovakiet, er holdet oppe på 15 opgør i træk uden et nederlag, og det siger alt om, hvor godt kørende Jess Thorups mandskab er i øjeblikket.

Det ligner ikke et hold, der kan tabe en fodboldkamp.

FC Københavns vej til gruppespillet i Conference League var især overbevisende. Løverne vandt fem ud af seks kampe med en samlet målscore på 21-5. 

Rasmus Falk, Ruben Gabrielsen og Marios Oikonomou sad ude med skader i det seneste opgør mod Randers FC, men de to sidstnævnte er med igen. Dermed er det kun Rasmus Falk, der er på skadeslisten mod Slovan Bratislava.

Luther Singh mangler ligeledes, da der har været problemer med sydafrikanerens pas.

Karantæner:
Slovan Bratislava: Vernon De Marco
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Slovan Bratislava (4-2-3-1): Chovan – Hrncar, Kashia, Bozhikov, Vojtko – Rabiu, De Kamps – Cavric, Weiss, Zmrhal – Henty

FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Zeca, Lerager – Stage, Biel, Bøving – Wind

Profilen:
Samuel Mraz blev ikke nogen succes i Brøndby IF, men i Slovan Bratislava er der tiltro til ham – for to uger siden lejede de angriberen i Spezia. Han er derfor med mod FC København, men da han er relativt ny i klubben, er det ikke givet, at han starter inde. Det gjorde han i hvert fald ikke i det seneste opgør mod Dunajska Streda i ligaen. Under alle omstændigheder bliver det et spændende gensyn med Samuel Mraz, og han er ikke den eneste i Slovan Bratislava med en fortid i Superligaen. På kanten huserer serberen Aleksandar Cavric, der for en håndfuld år siden var på leje i AGF.

Vidste du, at..:
I spidsen for Slovan Bratislava står den tidligere slovakiske landstræner Vladimir Weiss, og han har sin søn på holdet. Han hedder såmænd Vladimir Weiss præcis som sin far – og er i øvrigt meldt tvivlsom til opgøret mod FC København.

Dom:
En udekamp i Europa er aldrig nem på dette stadie af turneringen, og Slovan Bratislava er bestemt ikke noget ueffent mandskab. Det hele kører bare på skinner for FC København i øjeblikket, og det er svært at forestille sig, at et hold fra Slovakiet formår at stoppe de sultne løver. Buddet herfra er en 2-1-sejr til FC København.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

OB – FC København

Cooper afslører: Han starter inde

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

AGF-profil overvejer karrierestop

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

– Pinligt for rigtig mange at se

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i FC Midtjylland?

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Yoram Zague sigtet i Danmark

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind