Optakt: Slovan Bratislava – FC København

FC København tager hul på Conference League på udebane mod slovakiske Slovan Bratislava, der blandt andre har trænerens søn og den tidligere Brøndby-angriber Samuel Mraz på holdet.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: Národný futbalový štadión, Bratislava
Dommer: Michael Fabbri, Italien
På TV: TV2 Sport 
Hashtag: #slofck #cfl

Holdnyt:
Slovan Bratislava:
I slovakisk klubfodbold er der Slovan Bratislava, og så er der alle de andre.

Klubben har vundet mesterskabet i overlegen stil de seneste tre sæsoner, og de er også aktuelt tophold – tilmed som ubesejrede. På den måde er Slovan Bratislava og FC København sammenlignelige i øjeblikket.

Slovakkerne indledte den europæiske kampagne med kvalifikationskampe til Champions League, hvor holdet måtte lade livet efter to tætte kampe mod Young Boys. Den efterfølgende Europa League-kvalifikation bød på et klart nederlag til Olympiakos, og derfor er Slovan Bratislava nu klar til at gøre FC København selskab i Conference League.

Slovan Bratislava krydsede senest klinger med et dansk hold i 2017, da Lyngby Boldklub var modstander i anden runde af Europa League-kvalifikationen. De kongeblå vandt 1-0 i Slovakiet og 2-1 på eget græs. 

Hjemmeholdet må undvære venstrebacken Vernon De Marco, der afsoner karantæne. 

FC København:
Hvis FC København kan tage point med fra udekampen i Slovakiet, er holdet oppe på 15 opgør i træk uden et nederlag, og det siger alt om, hvor godt kørende Jess Thorups mandskab er i øjeblikket.

Det ligner ikke et hold, der kan tabe en fodboldkamp.

FC Københavns vej til gruppespillet i Conference League var især overbevisende. Løverne vandt fem ud af seks kampe med en samlet målscore på 21-5. 

Rasmus Falk, Ruben Gabrielsen og Marios Oikonomou sad ude med skader i det seneste opgør mod Randers FC, men de to sidstnævnte er med igen. Dermed er det kun Rasmus Falk, der er på skadeslisten mod Slovan Bratislava.

Luther Singh mangler ligeledes, da der har været problemer med sydafrikanerens pas.

Karantæner:
Slovan Bratislava: Vernon De Marco
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Slovan Bratislava (4-2-3-1): Chovan – Hrncar, Kashia, Bozhikov, Vojtko – Rabiu, De Kamps – Cavric, Weiss, Zmrhal – Henty

FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Zeca, Lerager – Stage, Biel, Bøving – Wind

Profilen:
Samuel Mraz blev ikke nogen succes i Brøndby IF, men i Slovan Bratislava er der tiltro til ham – for to uger siden lejede de angriberen i Spezia. Han er derfor med mod FC København, men da han er relativt ny i klubben, er det ikke givet, at han starter inde. Det gjorde han i hvert fald ikke i det seneste opgør mod Dunajska Streda i ligaen. Under alle omstændigheder bliver det et spændende gensyn med Samuel Mraz, og han er ikke den eneste i Slovan Bratislava med en fortid i Superligaen. På kanten huserer serberen Aleksandar Cavric, der for en håndfuld år siden var på leje i AGF.

Vidste du, at..:
I spidsen for Slovan Bratislava står den tidligere slovakiske landstræner Vladimir Weiss, og han har sin søn på holdet. Han hedder såmænd Vladimir Weiss præcis som sin far – og er i øvrigt meldt tvivlsom til opgøret mod FC København.

Dom:
En udekamp i Europa er aldrig nem på dette stadie af turneringen, og Slovan Bratislava er bestemt ikke noget ueffent mandskab. Det hele kører bare på skinner for FC København i øjeblikket, og det er svært at forestille sig, at et hold fra Slovakiet formår at stoppe de sultne løver. Buddet herfra er en 2-1-sejr til FC København.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

FC Midtjylland misser gylden chance

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

FC København-krisen fortsætter

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Afslører vild transfer-historie

Modtager stor ros fra Højbjerg

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Millionregn over FC Midtjylland

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

AGF – Brøndby IF