Brøndby kan roligt begynde at indstille sig på sin næste modstander i kvalifikationen til Conference League.
Torsdag aften trådte de danske vicemestre ind i anden runde af kvalifikationen med en hjemmesejr på 6-0 over KF Llapi fra Kosovo.
Brøndby var regnet som storfavorit og udstillede da også klasseforskellen på de to mandskaber særligt i første halvleg, hvor fire mål faldt.
Tre træffere inden for otte minutter kom til at grundlægge den klare sejr.
Llapi forsvarede sig fint det første kvarter, men da først Brøndby fik hul på bylden, fik holdet oceaner af plads til at udspille modstanderen.
Et kvarter var gået, da Yuito Suzuki helt blank foran mål udnyttede en flad pasning fra Sean Klaiber.
Fem minutter senere strøg Sebastian Sebulonsen igennem i højre side og serverede perfekt for Ohi Omoijuanfo, der flugtede 2-0-målet i netmaskerne.
Sebulonsen har siddet meget på bænken i Brøndby, men har vist sig godt frem i sæsonstarten. Søndag blev han indskiftet mod Viborg og var stærkt medvirkende til begge Emmanuel Yeboah-mål i slutfasen.
Udeholdets opdækning var ikkeeksisterende i denne periode. Kort efter sendte Daniel Wass bolden ind i feltet, hvor Filip Bundgaard havde tid og plads til at bygge en etværelseslejlighed, men nøjedes med at heade bolden ind til 3-0.
Inden pausefløjtet blev det 4-0, da 18-årige Noah Nartey tog bolden med ind i feltet og afsluttede fladt helt ude ved den ene stolpe.
Brøndby var stadig uden den skadede Nicolai Vallys, men klarede sig fint. Træner Jesper Sørensen gav da også Suzuki og Wass fri efter første halvleg.
Foran med fire mål gik der mere cruise control i Brøndbys spil efter pausen. Bolden blev spillet mere til siden end frem, og festen fes lidt ud, da den komfortable føring var i hus.
Hjemmepublikummet fik dog to mål at gå hjem på i slutfasen, begge leveret af indskiftere.
Først trak Mathias Kvistgaarden ind i banen og huggede bolden tørt ind med venstre, og kort efter brugte unge Oscar Schwartau samme ben til at tordne bolden ind til slutresultatet.
Brøndby skal gøre arbejdet færdigt i Kosovo næste torsdag, inden holdet er klar til at møde enten polske Legia Warszawa eller Caernarfon Town fra Wales i kvalifikationens tredje runde.
Efter den venter en eventuel playoffrunde om en plads til Conference League.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen