Overrasket Niels Frederiksen: Ikke set det komme

I dette interview med Tipsbladet sætter Niels Frederiksen ord på starten som Lech Poznan-træner. Han mener, at holdet står et godt sted, men han er overrasket over, at en af de store profiler er blevet solgt.



Niels Frederiksen har taget hul på tilværelsen som cheftræner i polske Lech Poznan.

Tipsbladet har talt med den danske cheftræner om starten i den polske klub, og han glæder sig over, at klubben står godt.

Det var en overraskelse, ikke kun for mig, men også for klubben og Jesper.

Niels Frederiksen
Lech Poznan-cheftræner

Han har dog haft rigeligt at se til.

– Jeg synes, at det har været godt, og vi har fået en okay start. Der har været travlt. Der er mange ting, som man skal forholde sig til og meget er nyt. Der er også nogle ting, som man vil forandre. Det har været en voldsom travl periode indtil nu, men det er ikke anderledes, end hvad jeg havde forventet.

– Jeg synes, at vi er nået et stykke vej. Når man kommer som ny træner, er der mange ting, som man godt vil sætte sit præg på. Alt hvordan hverdagen fungerer, men også mentaliteten og hvordan vi spiller. Jeg synes, at vi er nået et godt stykke vej, men vi er langt fra i mål, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.

Er der noget, som du er blevet overrasket over?

– Det har været en periode med mange møder, fordi det er meget, der skal koordineres. Det har måske overrasket mig en lille smule, at de sproglige udfordringer er større, end man skulle tro. Polsk er et meget anderledes sprog, og det kan være meget svært at forstå.

– Når man kommunikerer på engelsk, så skal man være ekstra opmærksom og forsigtig, så man er 100 procent sikker på, at alt bliver forstået på den rigtige måde, og at det ikke bliver misforstået. Det kan sagtens lade sig gøre, men det kræver ekstra meget opmærksomhed. Vi planlægger deltaljer i øvelserne, og det har vist sig, at det tager noget tid, og også længere tid, end jeg havde troet. Det er også en af grundene til, at vi har en travl hverdag.

Frederiksen pointerer, at han har forsøgt at lave flere ændringer, og det har givet pote.

– Vi har øjet træningsmængden og mentaliteten i forhold til, hvad de har været vant til. Det er min påstand, at spillerne er i væsentlig bedre fysisk forfatning nu end i den seneste sæson. Man kan se det på deres test, og deres fedtprocenter er raslet ned.

– Det ser godt ud. Når man ser på intensiteten i de første par kampe, så er det et markant skridt op i forhold til den seneste sæson. Det er nogle af de forandringer, som har gjort, så spillerne er mere fitte, og vi kan spille mere dynamisk og højintenst. Det ser godt ud på dataerne.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Overrasket over profilsalg
Indtil videre er det blevet til seks point i tre kampe, og danskeren kan godt mærke, at Lech-fansene går op i klubben med liv og sjæl. Det er dog noget, som danskeren trives godt i.

– Nu kommer jeg også fra en klub, der har rigtig meget passion, interesse og fans, så jeg ved ikke, hvor stor omvæltningen har været. Det er i hvert fald på samme niveau, hvis ikke højere her. Her er tonen måske endnu mere kritisk, hvis det ikke går, som det skal.

– Der er en stor passion, og det betyder rigtig meget. Selvom vi er i sommerferieperioden, så har vi over 20.000 tilskuere til vores kampe, og det kommer kun til at stige. Jo mere interesse, jo bedre. Det, synes jeg bare, gør jobbet endnu mere interessant.

Her i starten har Frederiksen dog måtte sige farvel til tre markante profiler Kristoffer Velde, Filip Marchwinski og Jesper Karlström, og danskeren havde ikke set det komme, at Karlström blev solgt. Frederiksen kan dog glæde sig over, at klubben blandt andet har hentet Alex Douglas, der var et emne i Silkeborg.

– Vi har sagt farvel til tre væsentlige spillere i forhold til Velde, Machwinski og Jesper Karlström. Det har været nogle meget vigtige og toneangivende spillere for holdet. Velde og Marchwinski var der lidt op til.

– Det var en overraskelse for os alle, at der kom et tilbud på Jesper fra Udinese. Det vil jeg sige. Det var en overraskelse, ikke kun for mig, men også for klubben og Jesper. Vi har en opgave om at få spillerne erstattet, og det arbejder vi på.

– Vi mangler at få noget ind. Vi vil gerne være sikre på, at vi tager det rigtige ind og ikke forhaster noget. Vi spiller kamp nummer fire på fredag, og vi er i august, så det begynder at stramme til. Vi har da fået noget ind i en stopper, kantspiller og angriber. Det er lidt yngre spillere, som i forhold til deres egenskaber måske ikke lige erstatter de store profiler, der har forladt os, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.

Næste opgave for Niels Frederiksen er på fredag mod Rakow. Frederiksen og co. indtager tredjepladsen i rækken.





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Færøernes VM-drøm slukket

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Chok i OB – siger op efter seks dage

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Ståle Solbakken sender advarsel

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Clement Bischoff på tavlen

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

– Han er uden tvivl utilfreds

Superliga-profil får trænerlicens

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

AGF straffet med stor bøde

Landsholdsprofil misser træning

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Brøndby-stjerne skadet

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi