Peter Degn vil have mere i løn

Peter Degn fyldte 28 år i april. Dermed går han ind i sine bedste år som fodboldspiller. Det er nu, han skal have fat i de indbringende kontrakter og den høje månedsløn. Om bare to år kan det være for sent. Det afspejler de krav, Peter Degn har til en kontraktforlængelse med Silkeborg. Til sommer…



Peter Degn kom til Silkeborg i januar 2004 fra Vejle Boldklub. Her opholdt han sig på en lejekontrakt, idet Brøndby i 2001 hentede ham hjem fra det mislykkede ophold i engelske Everton. Brøndby blev imidlertid ikke den håbede kick-start på en lovende karriere, der i England var ved at køre af sporet.

Derfor blev Degn udlejet til Vejle, og da Silkeborg i 2004 stod overfor det afgørende ryk tilage til SAS Ligaen, købte den midtjyske klub Degn fri af kontrakten i Brøndby.

– Jeg er glad for Silkeborg og har det godt i klubben. Jeg håber, at vi finder en fornuftig løsning. Men en fodboldspiller har også en begrænset periode at tjene sine penge i, og vil Silkeborg ikke gå med på mine krav, må jeg kigge mig om efter andre ting, siger Peter Degn.

I Silkeborg har Degn været én af nøglespillerne og havde en stærk sidste sæson, hvor det lykkedes Silkeborg at blive nummer otte efter oprykningen. Denne sæson har imidlertid været domineret af skader, og selvom den 28-årige højrekant i øjeblikket er skadesfri, er det tydeligt, at der stadig er et stykke vej til topformen.



Hvis det ender i et forhandlings-sammenbrud i Silkeborg, kunne en oplagt mulighed være Vejle. Parterne kender hinanden, og Vejle er i samme situation, som Silkeborg var i 2004: De skal have det sidste skub for at få opfyldt målsætningen om oprykning.

– Men vi er slet ikke så langt. Kim Poulsen (Vejles nye træner fra 1. januar – red.) kommer først hjem fra sit nuværende job i Singapore midt i december, og først her begynder vi at kigge på, om truppen skal forstærkes, siger klubbens fungerende sportschef og cheftræner, Lasse Christensen.

Peter Degn er da heller ikke så langt i processen endnu.

– Mig bekendt har der ikke været henvendelser fra andre klubber. Nu handler det i første omgang om de forhandlinger, jeg står overfor med Silkeborg, siger han.

Peter Degn har sin agent, John Sivebæk, med til forhandlingerne med Silkeborgs ledelse.







LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Portugal – DR Congo

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Elias Jelert færdig

Frankrig – Senegal

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Usbekistan – Colombia

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Deadline overskredet: FC København melder ud

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Argentina – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Her er Tunesiens nye VM-træner