Peter Sand: Jeg har fået appetit på mere

Mens Ebbe Sand tog afsked med Schalke og karrieren scorede tvillingebror Peter Sand på Brøndby Stadion søndag eftermiddag. "Dette forår har givet mig mod på mere," siger han og lader alle muligheder stå åbne



Det lignede mere end en tanke. Ebbe Sand afsluttede i lørdags sin aktive karriere med mål for Schalke 04 i 3-2 sejren over Stuttgart på Veltins Arena. Dagen efter var tvillingebror Peter Sand manden bag 1-1 målet for SønderjyskE på Brøndby Stadion, hvor Ebbe kick-startede karrieren inden han blev solgt til den tyske storklub. En ring blev sluttet.

“Faktisk snakkede jeg med Ebbe på vej hjem i bussen fra Brøndby, men da tænkte jeg ikke over det og vi snakkede heller ikke om det. Det var først, da jeg læste i en af mandags-aviserne, at “Peter ikke ville stå tilbage for tvillingebror Ebbe,” at jeg spekulerede over pudsigheden,” siger Peter Sand.

I øjeblikket er det andre tanker, der rumsterer i Peter Sands hoved, for i modsætning til sin tvillingebror har han ingen intentioner om at stoppe karrieren. Efter et forrygende forår med seks mål i 12 kampe og SønderjyskEs absolut største profil med 11 mål totalt i sæsonen, har han fået appetit på mere.

Fantastisk forår

“Jeg er utrolig glad for den sæson, jeg personligt har haft. Det var mere, end jeg kunne drømme om. Specielt foråret har været fantastisk. Mine seks mål i 12 kampe placerer mig jo helt i toppen på forårets topscorer-liste,” siger Peter Sand.

“Nedrykningen overskygger naturligvis alt, men når det ikke kunne blive til succes for holdet, kigger man jo dernæst på sin egen præstation, og det er da et plaster på såret,” fortsætter han.

Peter Sands kontrakt med SønderjyskE udløber til nytår, men allerede nu overvejer han fremtiden.

“Da vi startede i januar tænkte jeg da, at dette her nok var min sidste vinterstart. Men foråret har givet mig smag på mere, og der er intet der tyder på, at jeg ikke skulle kunne holde et højt niveau i mindst en sæson mere. Jeg kan da også godt mærke, at der er blevet lagt mærke til min indsats. Der har været kontakter,” siger Peter Sand.

Han har et stående tilbud om at forlænge med SønderjyskE, der stadig er en mulighed, men i løbet af sommerferien regner Sand med at træffe en afgørelse.

“I første omgang handler det om at fortsætte karrieren. På lidt længere sigt kunne jeg godt tænke mig at prøve mig selv af i en funktion som assistent-træner eller måske sportschef. Jeg er lidt splittet på det punkt, men det handler om, at jeg kan gøre mig nogle erfaringer, inden jeg træffer en endelig afgørelse,” siger Peter Sand.






HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund



Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Vil af med dansk keeper



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter interesse

De henter Christian Gytkjær

FC København-keeper får nummer 42, men…

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu



Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne