P. Schmeichel om UEFA: Jeg ved, det ikke er sandt

Peter Schmeichel forholder sig meget kritisk til, at de danske landsholdsspillere kun blev præsenteret for to valgmuligheder efter Christian Eriksens kollaps mod Finland. Ifølge landsholdslegenden havde spillerne reelt ikke noget valg, i forhold til at få spillet kampen færdig.



I kølvandet på lørdagens EM-kamp mellem Danmark og Finland har det været debatteret, hvorvidt det var den rette beslutning at genoptage kampen efter Christian Eriksens hjertestop. 

Danmark fik valget mellem at færdiggøre kampen enten lørdag aften eller søndag klokken 12. Mandag lød det fra Kasper Schmeichel, at UEFA satte spillerne i en position, der ikke var fair. Og også landsholdskeeperens far, Peter Schmeichel, har nu forholdt sig kritisk til UEFA.

I et interview i tv-programmet Good Morning Britain har Peter Schmeichel således udtalt, at de danske spillere blev truet med et skrivebordsnederlag på 3-0, hvis de ikke accepterede en af de to muligheder, de var blevet præsenteret for. 

– Jeg så faktisk et officielt citat fra UEFA i går, hvor de sagde, at de fulgte spillernes ønske. At spillerne insisterede på at spille. Jeg ved, at det ikke er sandt, lyder det således fra Peter Schmeichel i interviewet.

– Eller, det handler om, hvordan du ser sandheden. De var efterladt med tre valgmuligheder. Den ene var at spille med det samme og få de sidste 50 minutter spillet. Den anden var at komme tilbage i går klokken 12 og spille de sidste 50 minutter. Og den tredje valgmulighed var at blive taberdømt og tabe 3-0.

– Så prøv selv at tænke over det. Var det spillernes ønske at spille? Havde de egentligt noget som helst valg? Det mener jeg ikke, at de havde. Som man kunne høre på gårsdagens pressemøde, så fortrød træneren (Kasper Hjulmand, red.) seriøst, at han sendte spillerne tilbage på banen. 

Efter lørdagens dramatiske udvikling har Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, også kritiseret det faktum, at spillerne overhovedet blev bedt om at tage stilling til, hvorvidt de kunne spillere videre. Læs Troels Bager Thøgersens blog her





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Chelsea – Manchester United

Steve Cooper storroser stjerne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB siger farvel til seks spillere

Ringet op af Brøndby-træner

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen