P. Schmeichel om UEFA: Jeg ved, det ikke er sandt

Peter Schmeichel forholder sig meget kritisk til, at de danske landsholdsspillere kun blev præsenteret for to valgmuligheder efter Christian Eriksens kollaps mod Finland. Ifølge landsholdslegenden havde spillerne reelt ikke noget valg, i forhold til at få spillet kampen færdig.



I kølvandet på lørdagens EM-kamp mellem Danmark og Finland har det været debatteret, hvorvidt det var den rette beslutning at genoptage kampen efter Christian Eriksens hjertestop. 

Danmark fik valget mellem at færdiggøre kampen enten lørdag aften eller søndag klokken 12. Mandag lød det fra Kasper Schmeichel, at UEFA satte spillerne i en position, der ikke var fair. Og også landsholdskeeperens far, Peter Schmeichel, har nu forholdt sig kritisk til UEFA.

I et interview i tv-programmet Good Morning Britain har Peter Schmeichel således udtalt, at de danske spillere blev truet med et skrivebordsnederlag på 3-0, hvis de ikke accepterede en af de to muligheder, de var blevet præsenteret for. 

– Jeg så faktisk et officielt citat fra UEFA i går, hvor de sagde, at de fulgte spillernes ønske. At spillerne insisterede på at spille. Jeg ved, at det ikke er sandt, lyder det således fra Peter Schmeichel i interviewet.

– Eller, det handler om, hvordan du ser sandheden. De var efterladt med tre valgmuligheder. Den ene var at spille med det samme og få de sidste 50 minutter spillet. Den anden var at komme tilbage i går klokken 12 og spille de sidste 50 minutter. Og den tredje valgmulighed var at blive taberdømt og tabe 3-0.

– Så prøv selv at tænke over det. Var det spillernes ønske at spille? Havde de egentligt noget som helst valg? Det mener jeg ikke, at de havde. Som man kunne høre på gårsdagens pressemøde, så fortrød træneren (Kasper Hjulmand, red.) seriøst, at han sendte spillerne tilbage på banen. 

Efter lørdagens dramatiske udvikling har Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, også kritiseret det faktum, at spillerne overhovedet blev bedt om at tage stilling til, hvorvidt de kunne spillere videre. Læs Troels Bager Thøgersens blog her





LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind