P. Schmeichel om UEFA: Jeg ved, det ikke er sandt

Peter Schmeichel forholder sig meget kritisk til, at de danske landsholdsspillere kun blev præsenteret for to valgmuligheder efter Christian Eriksens kollaps mod Finland. Ifølge landsholdslegenden havde spillerne reelt ikke noget valg, i forhold til at få spillet kampen færdig.



I kølvandet på lørdagens EM-kamp mellem Danmark og Finland har det været debatteret, hvorvidt det var den rette beslutning at genoptage kampen efter Christian Eriksens hjertestop. 

Danmark fik valget mellem at færdiggøre kampen enten lørdag aften eller søndag klokken 12. Mandag lød det fra Kasper Schmeichel, at UEFA satte spillerne i en position, der ikke var fair. Og også landsholdskeeperens far, Peter Schmeichel, har nu forholdt sig kritisk til UEFA.

I et interview i tv-programmet Good Morning Britain har Peter Schmeichel således udtalt, at de danske spillere blev truet med et skrivebordsnederlag på 3-0, hvis de ikke accepterede en af de to muligheder, de var blevet præsenteret for. 

– Jeg så faktisk et officielt citat fra UEFA i går, hvor de sagde, at de fulgte spillernes ønske. At spillerne insisterede på at spille. Jeg ved, at det ikke er sandt, lyder det således fra Peter Schmeichel i interviewet.

– Eller, det handler om, hvordan du ser sandheden. De var efterladt med tre valgmuligheder. Den ene var at spille med det samme og få de sidste 50 minutter spillet. Den anden var at komme tilbage i går klokken 12 og spille de sidste 50 minutter. Og den tredje valgmulighed var at blive taberdømt og tabe 3-0.

– Så prøv selv at tænke over det. Var det spillernes ønske at spille? Havde de egentligt noget som helst valg? Det mener jeg ikke, at de havde. Som man kunne høre på gårsdagens pressemøde, så fortrød træneren (Kasper Hjulmand, red.) seriøst, at han sendte spillerne tilbage på banen. 

Efter lørdagens dramatiske udvikling har Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, også kritiseret det faktum, at spillerne overhovedet blev bedt om at tage stilling til, hvorvidt de kunne spillere videre. Læs Troels Bager Thøgersens blog her



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

– En undskyldning for tabere

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen