I kølvandet på lørdagens EM-kamp mellem Danmark og Finland har det været debatteret, hvorvidt det var den rette beslutning at genoptage kampen efter Christian Eriksens hjertestop.
Danmark fik valget mellem at færdiggøre kampen enten lørdag aften eller søndag klokken 12. Mandag lød det fra Kasper Schmeichel, at UEFA satte spillerne i en position, der ikke var fair. Og også landsholdskeeperens far, Peter Schmeichel, har nu forholdt sig kritisk til UEFA.
I et interview i tv-programmet Good Morning Britain har Peter Schmeichel således udtalt, at de danske spillere blev truet med et skrivebordsnederlag på 3-0, hvis de ikke accepterede en af de to muligheder, de var blevet præsenteret for.
– Jeg så faktisk et officielt citat fra UEFA i går, hvor de sagde, at de fulgte spillernes ønske. At spillerne insisterede på at spille. Jeg ved, at det ikke er sandt, lyder det således fra Peter Schmeichel i interviewet.
– Eller, det handler om, hvordan du ser sandheden. De var efterladt med tre valgmuligheder. Den ene var at spille med det samme og få de sidste 50 minutter spillet. Den anden var at komme tilbage i går klokken 12 og spille de sidste 50 minutter. Og den tredje valgmulighed var at blive taberdømt og tabe 3-0.
– Så prøv selv at tænke over det. Var det spillernes ønske at spille? Havde de egentligt noget som helst valg? Det mener jeg ikke, at de havde. Som man kunne høre på gårsdagens pressemøde, så fortrød træneren (Kasper Hjulmand, red.) seriøst, at han sendte spillerne tilbage på banen.
Efter lørdagens dramatiske udvikling har Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, også kritiseret det faktum, at spillerne overhovedet blev bedt om at tage stilling til, hvorvidt de kunne spillere videre. Læs Troels Bager Thøgersens blog her.
Was it wrong to restart the game after such a traumatic event?
— Good Morning Britain (@GMB) June 14, 2021
Former goalkeeper Peter Schmeichel’s son Kasper was on the pitch and consoled Christian Eriksen’s partner. Peter says the game shouldn’t have gone ahead and the players had very little choice. pic.twitter.com/nUDiSDruR3
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
DAGENS SPILFORSLAG
Smalhals i Inglewood
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Portugal skuffede stort mod DR Congo
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
