P. Schmeichel om UEFA: Jeg ved, det ikke er sandt

Peter Schmeichel forholder sig meget kritisk til, at de danske landsholdsspillere kun blev præsenteret for to valgmuligheder efter Christian Eriksens kollaps mod Finland. Ifølge landsholdslegenden havde spillerne reelt ikke noget valg, i forhold til at få spillet kampen færdig.



I kølvandet på lørdagens EM-kamp mellem Danmark og Finland har det været debatteret, hvorvidt det var den rette beslutning at genoptage kampen efter Christian Eriksens hjertestop. 

Danmark fik valget mellem at færdiggøre kampen enten lørdag aften eller søndag klokken 12. Mandag lød det fra Kasper Schmeichel, at UEFA satte spillerne i en position, der ikke var fair. Og også landsholdskeeperens far, Peter Schmeichel, har nu forholdt sig kritisk til UEFA.

I et interview i tv-programmet Good Morning Britain har Peter Schmeichel således udtalt, at de danske spillere blev truet med et skrivebordsnederlag på 3-0, hvis de ikke accepterede en af de to muligheder, de var blevet præsenteret for. 

– Jeg så faktisk et officielt citat fra UEFA i går, hvor de sagde, at de fulgte spillernes ønske. At spillerne insisterede på at spille. Jeg ved, at det ikke er sandt, lyder det således fra Peter Schmeichel i interviewet.

– Eller, det handler om, hvordan du ser sandheden. De var efterladt med tre valgmuligheder. Den ene var at spille med det samme og få de sidste 50 minutter spillet. Den anden var at komme tilbage i går klokken 12 og spille de sidste 50 minutter. Og den tredje valgmulighed var at blive taberdømt og tabe 3-0.

– Så prøv selv at tænke over det. Var det spillernes ønske at spille? Havde de egentligt noget som helst valg? Det mener jeg ikke, at de havde. Som man kunne høre på gårsdagens pressemøde, så fortrød træneren (Kasper Hjulmand, red.) seriøst, at han sendte spillerne tilbage på banen. 

Efter lørdagens dramatiske udvikling har Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, også kritiseret det faktum, at spillerne overhovedet blev bedt om at tage stilling til, hvorvidt de kunne spillere videre. Læs Troels Bager Thøgersens blog her





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København-talent har truffet stor beslutning

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Morten Bruun med dyster spådom

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Færdig? Manchester City har udset afløser

Håber på FC København-exit

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vejle Boldklub – OB

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

I svime over Morten Hjulmand

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stjerner rammer eksklusiv klub

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Jubler over ny Brøndby-chef

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe