Cristiano Ronaldo så overordentligt utilfreds ud, da portugiseren i tirsdagens Coppa Italia-semifinale mod Inter blev udskiftet efter 76 minutter.
Portugiseren blev dobbelt målscorer, da Torino-klubben hentede en vigtig 2-1-sejr i den første af to kampe mod Christian Eriksen og kompagni. Og efter slutfløjtet forsvarede Juventus-cheftræner Andrea Pirlo sin beslutning om at sende Alvaro Morata ind i stedet for Cristiano Ronaldo, der fylder 36 år på fredag.
– Det er normalt, at man ønsker at hjælpe sit hold, når man bliver taget ud i en kamp som denne. Der er ingen klausul i kontrakten, der siger, at han ikke kan blive skiftet ud. Han ved, at han er en fundamental spiller for os, men hvis han skal være på toppen, så har han også brug for pauser. Det har han vist med sine præstationer, efter at der har været lidt kritik. Han kunne ikke have gjort det bedre, lød det ifølge Rai Sport fra Pirlo.
– Jeg sagde til ham, at han havde brug for hvile, da vi har en vigtig kamp på lørdag. Han har spillet mange kampe i træk, og nu og da har han godt af at hvile sig lidt.
Eriksen afsluttede lige på Buffon
Christian Eriksen blev skiftet ind efter 72 minutter af semifinalen, hvor den danske landsholdsprofil afløste Arturo Vidal. Inter kunne generelt ikke få tingene til at fungere, og Eriksen havde også svært ved at gøre forskellen. Den danske midtbanespiller fik en god skudchance fra kanten af feltet, men endte desværre med en undervældende flad afslutning, som Gianluigi Buffon nemt kunne tage sig af.
Inden næste uges returkamp mellem Inter og Juventus får mestrene på lørdag besøg af Roma, mens Milano-klubben på fredag gæster Fiorentina.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
