Pochettinos modsætning: – Conte kan være præcis, hvad Spurs har brug for

Antonio Conte ser ud til at blive Pierre-Emile Højbjerg nye chef, og ifølge Daily Mail-skribenten Alvise Cagnazzo er den italienske stjernetræner i den grad en mand, der kan skaffe Tottenham resultater.



Antonio Conte ser ud til at fortsætte trænerkarrieren i Tottenham, efter at italieneren i sidste uge forlod Inter.

Det skriver BBC. Og det helt store spørgsmål er så nu, om Conte kan få den kriseramte London-klub tilbage på ret køl, efter José Mourinhos fyring i april?

Ifølge Daily Mail-skribenten Alvise Cagnazzo kan Conte vise sig at være et forrygende valg for Tottenham, der i denne sæson sluttede på syvendepladsen i Premier League-tabellen. 

En kompromisløs karakter
Mauricio Pochettino har i den seneste uges tid været rygtet tilbage til Tottenham, men nu ser det altså ud til at blive Antonio Conte, der skal overtage styringen i Pierre-Emile Højbjergs klub. 

– Alt, hvad Antonio Conte rører, bliver til guld… men det ender også hurtigt i tårer. Han er den diametrale modsætning til Mauricio Pochettino, men han kan være præcis hvad Tottenham har brug for, lyder det således fra Cagnazzo. 

– Han er en mand uden følelser. En mand, der er kendt for at pakke kufferten så snart det mindste problem opstår. Men han er også den bedste italienske træner lige nu. Dem, der håber på passion og uendelig loyalitet kan forvente sig lidt af et chok, for Conte bekymrer sig kun om succes, og ikke om den klub, han er træner for.

Cagnazzzo peger på, at Conte har vundet mesterskaber med både Juventus, Inter og Chelsea, men at italieneren samtidig er raget uklar med ledelsen i alle tre klubber. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Stopper efter VM-nedtur

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sydafrika – Canada

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldes tæt på storklub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Markant ændring i Silkeborg

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp