Pokal-optakt: SønderjyskE – AC Horsens

Den første pokalfinalist skal findes i Haderslev, hvor SønderjyskE tager imod favoritdræberne fra AC Horsens.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev 
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: 3+
Hashtag: #sjeach #sydbankpokalen

Holdnyt:
SønderjyskE:
Superligaen har været en blandet fornøjelse for SønderjyskE, men i pokalturneringen har Glen Riddersholms mandskab nu kurs mod en finale. I kvartfinalen mod Randers FC stillede cheftræneren med et meget reservespækket mandskab, men alligevel lykkedes det at få skovlen under kronjyderne.

SønderjyskE har aldrig været i en pokalfinale før, så klubben kan skrive et lille stykke klubhistorie med en sejr onsdag aften.

Glen Riddersholm må kun undvære Rilwan Hassan i offensiven, mens det halter noget mere i defensiven, hvor Theofanis Mavrommatis, Marc Pedersen og Jeppe Simonsen alle er ude med skader. 

SønderjyskE har foruden Randers FC besejret Brøndby IF, Hvidovre IF og BK Viktoria. Alle fire hold blev slået på udebane, så SønderjyskE spiller på hjemmebane for første gang i denne sæsons pokalturnering.

AC Horsens:
Bo Henriksens mandskab har hele fodbold-Danmarks respekt i øjeblikket.

AC Horsens har i de seneste tre kampe besejret FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF – to af dem på udebane – og det må siges at være lidt af et svendestykke i dansk fodbold. Den Gule Fare har det tilsyneladende godt mod tophold uden tilskuere.

Onsdag kommer der heller ingen tilskuere, men nu skal det blive spændende at se, hvordan AC Horsens håndterer det, når modstanderen på papiret er mere på deres eget niveau. Det bliver en lidt anden kamp, men AC Horsens møder op med tanken fuld af selvtillid.

AC Horsens har slået BK Union, Thisted FC, Fremad Amager og Silkeborg IF ud af pokalturneringen. Sidstnævnte blev besejret efter straffesparkskonkurrence.

Udeholdet har hverken skader eller karantæner at forholde sig til forud for pokalsemifinalen.

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
AC Horsens: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-1-4-1): Mielitz – Vinderslev, Kanstrup, Gartenmann, Pereira – Jonsson – Bah, Albæk, “Greko”, Absalonsen – Jacobsen

AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Brock-Madsen, Hansson

Profilen:
Peter Nymann fylder snart 38, men hvis alderen trykker, skjuler han det meget godt. Veteranen har spillet en flot sæson, og i det seneste opgør mod Brøndby IF stod han for assisten til matchvinder Peter Therkildsen. Det vil være et stort højdepunkt i Nymanns karriere at nå en pokalfinale, og så kan det tilmed ske på bekostning af den klub, der for 15 år siden gav ham debut i Danmarks bedste fodboldrække.

Vidste du, at..:
AC Horsens har én gang tidligere været i pokalfinalen. Det var i 2012, hvor holdet tabte 0-1 til et stærkt FCK-mandskab. AC Horsens havde i den kamp spillere som Frederik Rønnow, Martin Spelmann og Martin Retov i startopstillingen, mens Niels Lodberg sad på bænken. Lodberg er nu assisterende træner i SønderjyskE og skal forsøge at forhindre, at Den Gule Fare opnår endnu en pokalfinale.

Dom:
AC Horsens møder op til kampen med et kæmpe momentum, og det må helt sikkert betyde noget. Det sidder i baghovedet på Horsens-spillerne, og det gør det bestemt også hos hjemmeholdet, der i Superliga-regi har spillet uafgjort og tabt til Bo Henriksens mandskab i denne sæson.

Man får næsten lyst til at udråbe AC Horsens som storfavoritter, men al logik kan trods alt ikke være sat helt ud af spil, og faktum er, at de to klubber er ret tæt på hinanden rent niveaumæssigt. Hvis man ikke havde de seneste resultater i frisk erindring, ville mange måske endda hævde, at SønderjyskE spiller for spiller er bedre end Horsens.

Det bliver ikke nogen køn fodboldkamp, men den bliver intens og hårdspillet. Buddet herfra er, at AC Horsens vinder 2-1 og booker billetter til pokalfinalen. Det kan meget vel tænkes, at opgøret går i forlænget spilletid.

Tidligere indbyrdes kampe:

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 26. runde




Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

FC København interesseret i denne angriber

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Vild med ny Eriksen-løsning

Køber sig ind i dansk klub

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Brøndbys store karantænemareridt

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Trist Kvistgaarden-melding

De vil hente Andreas Maxsø

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Peger på mulig gave til FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rigtig dårlig melding

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København