Til hverdag er han en servicemindet kontorchef i X-change, hvor han bestiller valuta, og tager sig af den daglige administration og udefrakommende opgaver. Men over backgammonbrættet er han en type, de færreste ønsker at møde.
Ikke fordi han er ubehøvlet, for sådan vil de færreste nok beskrive 33-årige Michael Larsen, men fordi han efterhånden er blevet en rigtig skrap backgammonspiller, der ikke levner sine modstandere mange chancer.
Det fik han et tydeligt bevis på, da Dansk Backgammon Forbunds medlemmer kårede ham til Årets Spiller 2006 efter en sæson, hvor han opnåede seks resultater. Desuden blev han topscorer i elitedivisionen med en imponerende individuel score på 17 sejre og blot tre nederlag, hvilket var stærkt medvirkende til, at Mama Lustra blev danske mestre for hold.
Et stort skulderklap
Michael Larsen, eller blot Mik som han ofte bliver kaldt, begyndte at spille backgammon i 1999 med nogle venner fra Ostenfeld Kollegiet, der ligesom ham selv studerede på DTU. De spillede bg-cup, der nu hedder 7-Eleven Backgammon Cup, og Nordic Open, og deltog desuden i holdturneringen (med holdet Gamses Venner). Michael spillede stort set kun holdturnering i de første år, men i 2003 begyndte han at bruge mere tid på det gamle brætspil.
Men hvordan er han blevet så god?
– Jeg brugte meget tid på at spille med skrappe spillere som Jess Danielsen og Michael Hansen. Det er en rigtig god måde at blive bedre på, fordi man hele tiden hører de gode spilleres argumenter for deres spil. Desuden har jeg analyseret mange af mine kampe i snowie (et analyseprogram), hvilket også har hjulpet mig rigtig meget, fortæller Michael Larsen, der selv er lidt overrasket over, at han er blevet valgt til årets spiller 2006.
– Det ville jeg aldrig have gættet på for tre-fire siden, men jeg er meget glad for anerkendelsen, som jeg ser som et stort klap på skulderen fra backgammonmiljøet.
Michael har indtil videre opnået 20 resultater, og står det til ham selv, er der ingen tvivl om, hvilket resultat, der skal føjes til listen.
– Jeg vil gerne vinde det individuelle danmarksmesterskab, da det er noget specielt. Turneringen har ikke så stor prestige i backgammonmiljøet, og for min skyld kunne pengeindskuddet godt være højere, så det var noget mere at skyde efter rent økonomisk, men jeg vil gerne vinde det uanset hvad, da det for mig er ’mesterskabet for miljøet’, siger Michael.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED