Portræt: Michael “Mik” Larsen

Michael Larsen blev i påsken kåret til Årets Backgammonspiller 2006. Tipsbladets udsendte fangede ham til en snak om hans backgammonopdragelse. Og om en turnering, han gerne vil vinde.



Til hverdag er han en servicemindet kontorchef i X-change, hvor han bestiller valuta, og tager sig af den daglige administration og udefrakommende opgaver. Men over backgammonbrættet er han en type, de færreste ønsker at møde.

Ikke fordi han er ubehøvlet, for sådan vil de færreste nok beskrive 33-årige Michael Larsen, men fordi han efterhånden er blevet en rigtig skrap backgammonspiller, der ikke levner sine modstandere mange chancer.

Det fik han et tydeligt bevis på, da Dansk Backgammon Forbunds medlemmer kårede ham til Årets Spiller 2006 efter en sæson, hvor han opnåede seks resultater. Desuden blev han topscorer i elitedivisionen med en imponerende individuel score på 17 sejre og blot tre nederlag, hvilket var stærkt medvirkende til, at Mama Lustra blev danske mestre for hold.

Et stort skulderklap
Michael Larsen, eller blot Mik som han ofte bliver kaldt, begyndte at spille backgammon i 1999 med nogle venner fra Ostenfeld Kollegiet, der ligesom ham selv studerede på DTU. De spillede bg-cup, der nu hedder 7-Eleven Backgammon Cup, og Nordic Open, og deltog desuden i holdturneringen (med holdet Gamses Venner). Michael spillede stort set kun holdturnering i de første år, men i 2003 begyndte han at bruge mere tid på det gamle brætspil.

Men hvordan er han blevet så god?

– Jeg brugte meget tid på at spille med skrappe spillere som Jess Danielsen og Michael Hansen. Det er en rigtig god måde at blive bedre på, fordi man hele tiden hører de gode spilleres argumenter for deres spil. Desuden har jeg analyseret mange af mine kampe i snowie (et analyseprogram), hvilket også har hjulpet mig rigtig meget, fortæller Michael Larsen, der selv er lidt overrasket over, at han er blevet valgt til årets spiller 2006.

– Det ville jeg aldrig have gættet på for tre-fire siden, men jeg er meget glad for anerkendelsen, som jeg ser som et stort klap på skulderen fra backgammonmiljøet.
Michael har indtil videre opnået 20 resultater, og står det til ham selv, er der ingen tvivl om, hvilket resultat, der skal føjes til listen.

– Jeg vil gerne vinde det individuelle danmarksmesterskab, da det er noget specielt. Turneringen har ikke så stor prestige i backgammonmiljøet, og for min skyld kunne pengeindskuddet godt være højere, så det var noget mere at skyde efter rent økonomisk, men jeg vil gerne vinde det uanset hvad, da det for mig er ’mesterskabet for miljøet’, siger Michael.





Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner