Portræt: Michael “Mik” Larsen

Michael Larsen blev i påsken kåret til Årets Backgammonspiller 2006. Tipsbladets udsendte fangede ham til en snak om hans backgammonopdragelse. Og om en turnering, han gerne vil vinde.



Til hverdag er han en servicemindet kontorchef i X-change, hvor han bestiller valuta, og tager sig af den daglige administration og udefrakommende opgaver. Men over backgammonbrættet er han en type, de færreste ønsker at møde.

Ikke fordi han er ubehøvlet, for sådan vil de færreste nok beskrive 33-årige Michael Larsen, men fordi han efterhånden er blevet en rigtig skrap backgammonspiller, der ikke levner sine modstandere mange chancer.

Det fik han et tydeligt bevis på, da Dansk Backgammon Forbunds medlemmer kårede ham til Årets Spiller 2006 efter en sæson, hvor han opnåede seks resultater. Desuden blev han topscorer i elitedivisionen med en imponerende individuel score på 17 sejre og blot tre nederlag, hvilket var stærkt medvirkende til, at Mama Lustra blev danske mestre for hold.

Et stort skulderklap
Michael Larsen, eller blot Mik som han ofte bliver kaldt, begyndte at spille backgammon i 1999 med nogle venner fra Ostenfeld Kollegiet, der ligesom ham selv studerede på DTU. De spillede bg-cup, der nu hedder 7-Eleven Backgammon Cup, og Nordic Open, og deltog desuden i holdturneringen (med holdet Gamses Venner). Michael spillede stort set kun holdturnering i de første år, men i 2003 begyndte han at bruge mere tid på det gamle brætspil.

Men hvordan er han blevet så god?

– Jeg brugte meget tid på at spille med skrappe spillere som Jess Danielsen og Michael Hansen. Det er en rigtig god måde at blive bedre på, fordi man hele tiden hører de gode spilleres argumenter for deres spil. Desuden har jeg analyseret mange af mine kampe i snowie (et analyseprogram), hvilket også har hjulpet mig rigtig meget, fortæller Michael Larsen, der selv er lidt overrasket over, at han er blevet valgt til årets spiller 2006.

– Det ville jeg aldrig have gættet på for tre-fire siden, men jeg er meget glad for anerkendelsen, som jeg ser som et stort klap på skulderen fra backgammonmiljøet.
Michael har indtil videre opnået 20 resultater, og står det til ham selv, er der ingen tvivl om, hvilket resultat, der skal føjes til listen.

– Jeg vil gerne vinde det individuelle danmarksmesterskab, da det er noget specielt. Turneringen har ikke så stor prestige i backgammonmiljøet, og for min skyld kunne pengeindskuddet godt være højere, så det var noget mere at skyde efter rent økonomisk, men jeg vil gerne vinde det uanset hvad, da det for mig er ’mesterskabet for miljøet’, siger Michael.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Varsler store ændringer i Superliga-klub

To danske klubber jagter formstærk angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Hemmelig samtale med storklub

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Storklub jagter FCK-emne

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse