Portræt: Michael “Mik” Larsen

Michael Larsen blev i påsken kåret til Årets Backgammonspiller 2006. Tipsbladets udsendte fangede ham til en snak om hans backgammonopdragelse. Og om en turnering, han gerne vil vinde.



Til hverdag er han en servicemindet kontorchef i X-change, hvor han bestiller valuta, og tager sig af den daglige administration og udefrakommende opgaver. Men over backgammonbrættet er han en type, de færreste ønsker at møde.

Ikke fordi han er ubehøvlet, for sådan vil de færreste nok beskrive 33-årige Michael Larsen, men fordi han efterhånden er blevet en rigtig skrap backgammonspiller, der ikke levner sine modstandere mange chancer.

Det fik han et tydeligt bevis på, da Dansk Backgammon Forbunds medlemmer kårede ham til Årets Spiller 2006 efter en sæson, hvor han opnåede seks resultater. Desuden blev han topscorer i elitedivisionen med en imponerende individuel score på 17 sejre og blot tre nederlag, hvilket var stærkt medvirkende til, at Mama Lustra blev danske mestre for hold.

Et stort skulderklap
Michael Larsen, eller blot Mik som han ofte bliver kaldt, begyndte at spille backgammon i 1999 med nogle venner fra Ostenfeld Kollegiet, der ligesom ham selv studerede på DTU. De spillede bg-cup, der nu hedder 7-Eleven Backgammon Cup, og Nordic Open, og deltog desuden i holdturneringen (med holdet Gamses Venner). Michael spillede stort set kun holdturnering i de første år, men i 2003 begyndte han at bruge mere tid på det gamle brætspil.

Men hvordan er han blevet så god?

– Jeg brugte meget tid på at spille med skrappe spillere som Jess Danielsen og Michael Hansen. Det er en rigtig god måde at blive bedre på, fordi man hele tiden hører de gode spilleres argumenter for deres spil. Desuden har jeg analyseret mange af mine kampe i snowie (et analyseprogram), hvilket også har hjulpet mig rigtig meget, fortæller Michael Larsen, der selv er lidt overrasket over, at han er blevet valgt til årets spiller 2006.

– Det ville jeg aldrig have gættet på for tre-fire siden, men jeg er meget glad for anerkendelsen, som jeg ser som et stort klap på skulderen fra backgammonmiljøet.
Michael har indtil videre opnået 20 resultater, og står det til ham selv, er der ingen tvivl om, hvilket resultat, der skal føjes til listen.

– Jeg vil gerne vinde det individuelle danmarksmesterskab, da det er noget specielt. Turneringen har ikke så stor prestige i backgammonmiljøet, og for min skyld kunne pengeindskuddet godt være højere, så det var noget mere at skyde efter rent økonomisk, men jeg vil gerne vinde det uanset hvad, da det for mig er ’mesterskabet for miljøet’, siger Michael.






Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet




LIVE

TransferLIVE: Vender retur til AGF

Transferudmelding fra Vallys

Choktransfer på vej? 

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Henter Kamil Wilczek

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Varsler store ændringer i Superliga-klub

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham