Til hverdag er han en servicemindet kontorchef i X-change, hvor han bestiller valuta, og tager sig af den daglige administration og udefrakommende opgaver. Men over backgammonbrættet er han en type, de færreste ønsker at møde.
Ikke fordi han er ubehøvlet, for sådan vil de færreste nok beskrive 33-årige Michael Larsen, men fordi han efterhånden er blevet en rigtig skrap backgammonspiller, der ikke levner sine modstandere mange chancer.
Det fik han et tydeligt bevis på, da Dansk Backgammon Forbunds medlemmer kårede ham til Årets Spiller 2006 efter en sæson, hvor han opnåede seks resultater. Desuden blev han topscorer i elitedivisionen med en imponerende individuel score på 17 sejre og blot tre nederlag, hvilket var stærkt medvirkende til, at Mama Lustra blev danske mestre for hold.
Et stort skulderklap
Michael Larsen, eller blot Mik som han ofte bliver kaldt, begyndte at spille backgammon i 1999 med nogle venner fra Ostenfeld Kollegiet, der ligesom ham selv studerede på DTU. De spillede bg-cup, der nu hedder 7-Eleven Backgammon Cup, og Nordic Open, og deltog desuden i holdturneringen (med holdet Gamses Venner). Michael spillede stort set kun holdturnering i de første år, men i 2003 begyndte han at bruge mere tid på det gamle brætspil.
Men hvordan er han blevet så god?
– Jeg brugte meget tid på at spille med skrappe spillere som Jess Danielsen og Michael Hansen. Det er en rigtig god måde at blive bedre på, fordi man hele tiden hører de gode spilleres argumenter for deres spil. Desuden har jeg analyseret mange af mine kampe i snowie (et analyseprogram), hvilket også har hjulpet mig rigtig meget, fortæller Michael Larsen, der selv er lidt overrasket over, at han er blevet valgt til årets spiller 2006.
– Det ville jeg aldrig have gættet på for tre-fire siden, men jeg er meget glad for anerkendelsen, som jeg ser som et stort klap på skulderen fra backgammonmiljøet.
Michael har indtil videre opnået 20 resultater, og står det til ham selv, er der ingen tvivl om, hvilket resultat, der skal føjes til listen.
– Jeg vil gerne vinde det individuelle danmarksmesterskab, da det er noget specielt. Turneringen har ikke så stor prestige i backgammonmiljøet, og for min skyld kunne pengeindskuddet godt være højere, så det var noget mere at skyde efter rent økonomisk, men jeg vil gerne vinde det uanset hvad, da det for mig er ’mesterskabet for miljøet’, siger Michael.
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Hård kritik af FC København-stjerne
Aldrig set før
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Målmand håber på Brøndby-transfer
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken