Til hverdag er han en servicemindet kontorchef i X-change, hvor han bestiller valuta, og tager sig af den daglige administration og udefrakommende opgaver. Men over backgammonbrættet er han en type, de færreste ønsker at møde.
Ikke fordi han er ubehøvlet, for sådan vil de færreste nok beskrive 33-årige Michael Larsen, men fordi han efterhånden er blevet en rigtig skrap backgammonspiller, der ikke levner sine modstandere mange chancer.
Det fik han et tydeligt bevis på, da Dansk Backgammon Forbunds medlemmer kårede ham til Årets Spiller 2006 efter en sæson, hvor han opnåede seks resultater. Desuden blev han topscorer i elitedivisionen med en imponerende individuel score på 17 sejre og blot tre nederlag, hvilket var stærkt medvirkende til, at Mama Lustra blev danske mestre for hold.
Et stort skulderklap
Michael Larsen, eller blot Mik som han ofte bliver kaldt, begyndte at spille backgammon i 1999 med nogle venner fra Ostenfeld Kollegiet, der ligesom ham selv studerede på DTU. De spillede bg-cup, der nu hedder 7-Eleven Backgammon Cup, og Nordic Open, og deltog desuden i holdturneringen (med holdet Gamses Venner). Michael spillede stort set kun holdturnering i de første år, men i 2003 begyndte han at bruge mere tid på det gamle brætspil.
Men hvordan er han blevet så god?
– Jeg brugte meget tid på at spille med skrappe spillere som Jess Danielsen og Michael Hansen. Det er en rigtig god måde at blive bedre på, fordi man hele tiden hører de gode spilleres argumenter for deres spil. Desuden har jeg analyseret mange af mine kampe i snowie (et analyseprogram), hvilket også har hjulpet mig rigtig meget, fortæller Michael Larsen, der selv er lidt overrasket over, at han er blevet valgt til årets spiller 2006.
– Det ville jeg aldrig have gættet på for tre-fire siden, men jeg er meget glad for anerkendelsen, som jeg ser som et stort klap på skulderen fra backgammonmiljøet.
Michael har indtil videre opnået 20 resultater, og står det til ham selv, er der ingen tvivl om, hvilket resultat, der skal føjes til listen.
– Jeg vil gerne vinde det individuelle danmarksmesterskab, da det er noget specielt. Turneringen har ikke så stor prestige i backgammonmiljøet, og for min skyld kunne pengeindskuddet godt være højere, så det var noget mere at skyde efter rent økonomisk, men jeg vil gerne vinde det uanset hvad, da det for mig er ’mesterskabet for miljøet’, siger Michael.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
I svime over Højlund
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Medie peger på FC København
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
INTERVIEW