Premier League-legende: Chelsea skal sælge stjerne – ellers får de aldrig succes

Kepa Arrizabalaga er verdenshistoriens dyreste målmand, men ifølge Liverpool-legenden Jamie Carragher kommer Chelsea aldrig nogen vegne med den udskældte spanier mellem stængerne.



Kepa Arrizabalaga har været en udskældt herre i denne sæson, og spanieren er da også flere gange blevet bænket af Chelsea-cheftræner Frank Lampard. 

Onsdag blev heller ikke dagen, hvor spanieren, der er verdenshistoriens dyreste målmand, fik overbevist omverdenen om sine kvaliteter. Fem mål indkasserede Chelsea således i nederlaget til Liverpool. 

Kan ikke kun købe offensivspillere
Og efter slutfløjtet var Liverpool-legenden Jamie Carragher klar med en brutal kritik af Kepa Arrizabalaga, der i den seneste tid er blevet rygtet til La Liga-klubben Valencia, mens en lang række målmand er blevet rygtet til Stamford Bridge. 

Chelsea har denne sommer brugt mange hundrede millioner kroner på offensive stjerner som Hakim Ziyech og Timo Werner, og derudover ser Kai Havertz også ud til at være tæt på et skifte til London-klubben. Ifølge Carragher er disse offensive forstærkninger dog til ingen verdens nytte for Chelsea, hvis defensiven stadig sejler. 

– Chelsea kommer ingen vegne, medmindre de finder en ny målmand. Og en ny midterforsvarer. Jeg ved, at de køber masser af angribere. Men prøv at se, hvor mange mål, de indkasserer. Hvis jeg skal være helt ærlig, så tror jeg, at det i høj grad hænger sammen med deres målmand, lyder det ifølge Sky Sports fra Jamie Carragher.

– Der er mange midterforsvarere i Chelsea, men ingen af dem er specielt fremragende. Hvis de skal udfordre Liverpool og City, så er de nødt til at få gjort noget ved det til sommer. 

En horribel defensiv statistik
Chelsea er det eneste hold i den øverste halvdel af Premier League-tabellen, der har indkasseret over 50 mål i denne sæson. Selv Brighton, der indtager 16. pladsen, har indkasseret færre mål end Chelsea, som har lukket 54 mål ind i 37 kampe.

Til sammenligning har Liverpool indkasseret 32 mål, mens Manchester City har indkasseret 35 mål. Manchester United har lukket 36 mål ind i denne sæson.





LIVE

TransferLIVE: Meldinger om lav pris på Hermansen


Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Alexander Isak skuffet over Newcastle

Her er prisen på Kasper Dolberg

Superliga-komet har besluttet sig

FC Midtjylland – OB


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Brøndby IF – Silkeborg IF

Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Sønderjyske – AGF

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Viborg FF – FC København

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov



Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Vejle Boldklub – Randers FC

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

– Nørgaard er meget, meget undervurderet

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Storstilet svindelnummer

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

FC Fredericia – FC Nordsjælland



Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Et kæmpe Superliga-scoop 

Jacob Neestrup deler godt nyt

Formstærke Shels kan sejre i Belfast

Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FCK møder mesterhold fra Kosovo

Til lægetjek

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg



Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy