Priske efter Saudi-rygter: Jeg savner respekten

Den danske cheftræner Brian Priske vil ikke kommentere på rygter om, at han skulle have afvist et tilbud fra Saudi-Arabien, og i et interview med Tipsbladet siger han, at medier og fans skal huske nuancerne.



Den bedste saudiarabiske liga er fyldt med stjernespillere, herunder Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Neymar og Jordan Henderson.

Og det er ikke kun rækkens største klubber som Al-Hilal, Al-Ahli og Al-Nassr, der har tidligere profiler i europæisk fodbold på lønningslisten.

En af de mindre kendte klubber, Al Shabab FC, har blandt andre belgiske Yannick Ferreira Carrasco og argentinske Ever Banega på holdet. Spillere som denne sommer kunne have fået en dansk cheftræner.

Søndag kunne Ekstra Bladet afsløre, at Brian Priske, som i øjeblikket står i spidsen for det tjekkiske storhold Sparta Prag, har afvist et skifte til den saudiarabiske klub.

Et skifte, der efter sigende ville sikre ham fem millioner euro, svarende til 37,3 millioner kroner, hvis han havde skrevet under på en toårig kontrakt.

Tipsbladet har talt med den tidligere FC Midtjylland-cheftræner. Han vil hverken be- eller afkræfte rygterne.

– Jamen, jeg vil ikke rigtig kommentere på, om jeg har fået et tilbud. Jeg vil hverken fortælle, om jeg har afvist noget eller ej. Jeg prøver at arbejde med respekt for de mennesker, jeg er ansat hos, og derfor kommenterer jeg ikke rygter, uanset hvordan de er opstået. Jeg kommenterer ikke på det, fordi det fjerner mit fokus fra det, det handler om – mit job i Sparta Prag.

– Men jeg forstår mekanismerne og interessen fra fans og medier, som synes, det er voldsomt interessant, at der skabes rygter.

Men lad os antage, at du får et tilbud fra Saudi-Arabien. Kunne du se dig selv i sådan et land?

– Jeg synes, det er en voldsom stor diskussion at tage, og den bliver unuanceret i mediebilledet, for det er et komplekst spørgsmål at stille – fordi der er mange ting, der spiller ind. Selvfølgelig vil der altid være overvejelser, når man skifter job.

– Der er noget kulturelt, man kigger på, når man skal til et nyt land, og hvis jeg skulle til et nyt sted, ville jeg kigge på, hvad der er af kulturelle forskelle, baggrunde og udfordringer ved det pågældende land.

– Men i sidste ende skal folk huske på, at vi allesammen skal tjene penge for at få det hele til at løbe rundt. Vi skal passe på med at dømme både lande og folk på lang afstand, uden at have nuancer med i tingene.

– Grundlæggende kan jeg som menneske godt lide udfordringer og nye kulturer, men selvfølgelig er der også moralske – og familiemæssige ting, der spiller ind.

Man kunne forestille sig, at et tilbud fra Saudi-Arabien er meget lukrativt. Er det ikke svært at sige nej til så mange penge?

– Jeg ved ikke, hvorfor fodboldbranchen er blevet et sted, hvor vi diskuterer løn, og om det er meget eller lidt, folk tjener. Nogle gange glemmer journalister, medier og fans, at vi er almindelige mennesker, som brænder for vores job. Vi brænder for fodbolden og passionen, som følger med. Det er det, der driver os. Det er meget få mennesker, som jeg kender i fodboldverdenen, som kun er der for pengene.

– Så vil det altid være subjektivt, hvad man synes er mange penge. Jeg synes ikke, det er det, man burde diskutere som fans eller medier. Man burde fokusere på det sportslige, i stedet for at gå meget op i penge og lønninger.

– Nu har jeg været i fodbold mange år, og jeg kender mekanismerne og interessen. Jeg synes, det er fedt, at der er stor interesse for vores sport og vores job. Rygterne er en del af det, og det er det, folk synes er spændende og interessant.

– Hvad der bliver skrevet prøver jeg ikke at forholde mig meget til. Jeg savner nogle gange nuancerne i jeres måde at gøre tingene på, jeg savner respekten for vores arbejde og professionalisme, når man nogle gange kigger på de artikler og overskrifter, der bliver lavet.

– Men folk skal ikke misforstå mig. Det er også det fede ved fodbold, at der så mange meninger, så jeg tror, det handler om at leve og være i det, og nogle gange må vi åbne den avis og kigge på det.

Priske har kontrakt med Sparta Prag frem til næste sommer.





Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dybt skuffet og trist

Nu er han gratis – på vej til OB?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Frank reddet i døende sekunder

Bo Henriksen fyret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’