Navn: Habib Khan Mohammed
Født: 31. juli 1990 i Afghanistan
Rolle: Angriber
Klub: FC Midtjylland
Habib Khan Mohammed skiftede efter unionsstævnet i sommer, hvor han blev topscorer med fem mål i U/15-turneringen, fra Haderslev til FC Midtjylland. Her har han i otte kampe i Juniorligaen scoret 10 mål og har sin andel af at midtjyderne ligger til at tage sølvmedaljerne og stadig har chancen for guldet.
Habib kom til Danmark for knap fire år siden med sin familie som flygtninge fra Afghanistan. Familien er nu velintegreret og bor i Sønderborg, Habibs lillebror er også et lovende talent.
– Habib bor på vores akademi sammen med bl.a. Winston Read og Christian Sivebæk fra ynglingeholdet. Han er meget åben og udadvendt og taler flydende dansk, siger Midtjyllands ITU-træner Glen Riddersholm. Fodboldmæssigt har det været et spring for ham at gå fra mesterrække til Juniorligaen, men han har fastholdt sit niveau. Han spiller meget på intuition og instinkt og vi er meget opmærksomme på ikke at putte ham i for faste rammer taktisk.
Navn: Mustafa Ahmed Hassan
Født: 10. februar 1990 i Irak
Rolle: Angriber
Klub: Brøndby
Mustafa Ahmed Hassan med kælenavnet Mus har scoret otte mål i denne sæson for Brøndby i Juniorligaen. I sommer scorede han to mål på SBUs U/15-hold ved unionsstævnet i Vejle.
Mustafa er irakisk kurder. Hans far kom til Danmark som flygtning for 5-6 år siden og fik nogle år senere sin familie med. Familien boede først på Bornholm, og her kom Mustafa på det udvalgte hold, der forsøgte at spille sig til unionsstævnet i Vejle mod Lolland-Falster. Her bemærkede man ham, skønt han var et år yngre end de andre. Da familien flyttede til Sjælland i vinter, skiftede “Mus” til Brøndby.
– Integrationsmæssigt gør han det helt fantastisk og er meget aktiv for at få en dansk omgangskreds. Jeg bor i Danmark, derfor er jeg dansker, siger han, og han har lært dansk fantastisk hurtigt, fortæller hans træner i Brøndby John Ranum Jensen. Som fodboldspiller er Mustafa en ener, stærk en mod en offensivt, lynhurtig og teknisk langt foran mange andre, en fantastisk dribler, der kan lave de uventede ting.
Som med Habib i Midtjylland ønsker man i Brøndby at lære Mustafa op omkring det holdtaktiske i små doser og give ham stor frihedsgrad i spillet.
– Han har jo aldrig spillet organiseret fodbold i Irak, kun leget med bolden, siger John Ranum.
Det er Folketinget, som bestemmer om en person kan få dansk statsborgerskab. De ansøgere, der opfylder betingelserne, optages på et lovforslag, som Folketinget behandler. Integrationsministeriet fremsætter forslag med personer, der søger dansk statsborgerskab, to gange om året, i april og oktober, og selve behandlingen af ansøgningerne i Folketinget tager to-tre måneder.
I alt skal man ifølge Integrationsministeriet regne med en samlet sagsbehandlingstid på 12-18 måneder.
Ansøgere, der er indrejst i Danmark inden det fyldte 15. år, kan søge optagelse som danske statsborgere, når de er fyldt 18 år. Normalt kan anerkendte flygtninge efter de gældende regler først blive danske statsborgere efter otte års uafbrudt ophold i landet.
Ansøgninger om dansk statsborgerskab skal indgives til politiet. Danskkundskaber skal dokumenteres via en prøve.
Ifølge et notat fra Integrationsministeriet lægges til op til stramninger i kravene, bl.a. så arbejde i fire ud af de seneste fem år bliver et krav for at få dansk pas. Videre skal der underskrives en erklæring om “integration og aktivt medborgerskab i det danske samfund”.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Afviser korruptionsanklager efter skandale
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER