Navn: Habib Khan Mohammed
Født: 31. juli 1990 i Afghanistan
Rolle: Angriber
Klub: FC Midtjylland
Habib Khan Mohammed skiftede efter unionsstævnet i sommer, hvor han blev topscorer med fem mål i U/15-turneringen, fra Haderslev til FC Midtjylland. Her har han i otte kampe i Juniorligaen scoret 10 mål og har sin andel af at midtjyderne ligger til at tage sølvmedaljerne og stadig har chancen for guldet.
Habib kom til Danmark for knap fire år siden med sin familie som flygtninge fra Afghanistan. Familien er nu velintegreret og bor i Sønderborg, Habibs lillebror er også et lovende talent.
– Habib bor på vores akademi sammen med bl.a. Winston Read og Christian Sivebæk fra ynglingeholdet. Han er meget åben og udadvendt og taler flydende dansk, siger Midtjyllands ITU-træner Glen Riddersholm. Fodboldmæssigt har det været et spring for ham at gå fra mesterrække til Juniorligaen, men han har fastholdt sit niveau. Han spiller meget på intuition og instinkt og vi er meget opmærksomme på ikke at putte ham i for faste rammer taktisk.
Navn: Mustafa Ahmed Hassan
Født: 10. februar 1990 i Irak
Rolle: Angriber
Klub: Brøndby
Mustafa Ahmed Hassan med kælenavnet Mus har scoret otte mål i denne sæson for Brøndby i Juniorligaen. I sommer scorede han to mål på SBUs U/15-hold ved unionsstævnet i Vejle.
Mustafa er irakisk kurder. Hans far kom til Danmark som flygtning for 5-6 år siden og fik nogle år senere sin familie med. Familien boede først på Bornholm, og her kom Mustafa på det udvalgte hold, der forsøgte at spille sig til unionsstævnet i Vejle mod Lolland-Falster. Her bemærkede man ham, skønt han var et år yngre end de andre. Da familien flyttede til Sjælland i vinter, skiftede “Mus” til Brøndby.
– Integrationsmæssigt gør han det helt fantastisk og er meget aktiv for at få en dansk omgangskreds. Jeg bor i Danmark, derfor er jeg dansker, siger han, og han har lært dansk fantastisk hurtigt, fortæller hans træner i Brøndby John Ranum Jensen. Som fodboldspiller er Mustafa en ener, stærk en mod en offensivt, lynhurtig og teknisk langt foran mange andre, en fantastisk dribler, der kan lave de uventede ting.
Som med Habib i Midtjylland ønsker man i Brøndby at lære Mustafa op omkring det holdtaktiske i små doser og give ham stor frihedsgrad i spillet.
– Han har jo aldrig spillet organiseret fodbold i Irak, kun leget med bolden, siger John Ranum.
Det er Folketinget, som bestemmer om en person kan få dansk statsborgerskab. De ansøgere, der opfylder betingelserne, optages på et lovforslag, som Folketinget behandler. Integrationsministeriet fremsætter forslag med personer, der søger dansk statsborgerskab, to gange om året, i april og oktober, og selve behandlingen af ansøgningerne i Folketinget tager to-tre måneder.
I alt skal man ifølge Integrationsministeriet regne med en samlet sagsbehandlingstid på 12-18 måneder.
Ansøgere, der er indrejst i Danmark inden det fyldte 15. år, kan søge optagelse som danske statsborgere, når de er fyldt 18 år. Normalt kan anerkendte flygtninge efter de gældende regler først blive danske statsborgere efter otte års uafbrudt ophold i landet.
Ansøgninger om dansk statsborgerskab skal indgives til politiet. Danskkundskaber skal dokumenteres via en prøve.
Ifølge et notat fra Integrationsministeriet lægges til op til stramninger i kravene, bl.a. så arbejde i fire ud af de seneste fem år bliver et krav for at få dansk pas. Videre skal der underskrives en erklæring om “integration og aktivt medborgerskab i det danske samfund”.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER