Navn: Habib Khan Mohammed
Født: 31. juli 1990 i Afghanistan
Rolle: Angriber
Klub: FC Midtjylland
Habib Khan Mohammed skiftede efter unionsstævnet i sommer, hvor han blev topscorer med fem mål i U/15-turneringen, fra Haderslev til FC Midtjylland. Her har han i otte kampe i Juniorligaen scoret 10 mål og har sin andel af at midtjyderne ligger til at tage sølvmedaljerne og stadig har chancen for guldet.
Habib kom til Danmark for knap fire år siden med sin familie som flygtninge fra Afghanistan. Familien er nu velintegreret og bor i Sønderborg, Habibs lillebror er også et lovende talent.
– Habib bor på vores akademi sammen med bl.a. Winston Read og Christian Sivebæk fra ynglingeholdet. Han er meget åben og udadvendt og taler flydende dansk, siger Midtjyllands ITU-træner Glen Riddersholm. Fodboldmæssigt har det været et spring for ham at gå fra mesterrække til Juniorligaen, men han har fastholdt sit niveau. Han spiller meget på intuition og instinkt og vi er meget opmærksomme på ikke at putte ham i for faste rammer taktisk.
Navn: Mustafa Ahmed Hassan
Født: 10. februar 1990 i Irak
Rolle: Angriber
Klub: Brøndby
Mustafa Ahmed Hassan med kælenavnet Mus har scoret otte mål i denne sæson for Brøndby i Juniorligaen. I sommer scorede han to mål på SBUs U/15-hold ved unionsstævnet i Vejle.
Mustafa er irakisk kurder. Hans far kom til Danmark som flygtning for 5-6 år siden og fik nogle år senere sin familie med. Familien boede først på Bornholm, og her kom Mustafa på det udvalgte hold, der forsøgte at spille sig til unionsstævnet i Vejle mod Lolland-Falster. Her bemærkede man ham, skønt han var et år yngre end de andre. Da familien flyttede til Sjælland i vinter, skiftede “Mus” til Brøndby.
– Integrationsmæssigt gør han det helt fantastisk og er meget aktiv for at få en dansk omgangskreds. Jeg bor i Danmark, derfor er jeg dansker, siger han, og han har lært dansk fantastisk hurtigt, fortæller hans træner i Brøndby John Ranum Jensen. Som fodboldspiller er Mustafa en ener, stærk en mod en offensivt, lynhurtig og teknisk langt foran mange andre, en fantastisk dribler, der kan lave de uventede ting.
Som med Habib i Midtjylland ønsker man i Brøndby at lære Mustafa op omkring det holdtaktiske i små doser og give ham stor frihedsgrad i spillet.
– Han har jo aldrig spillet organiseret fodbold i Irak, kun leget med bolden, siger John Ranum.
Det er Folketinget, som bestemmer om en person kan få dansk statsborgerskab. De ansøgere, der opfylder betingelserne, optages på et lovforslag, som Folketinget behandler. Integrationsministeriet fremsætter forslag med personer, der søger dansk statsborgerskab, to gange om året, i april og oktober, og selve behandlingen af ansøgningerne i Folketinget tager to-tre måneder.
I alt skal man ifølge Integrationsministeriet regne med en samlet sagsbehandlingstid på 12-18 måneder.
Ansøgere, der er indrejst i Danmark inden det fyldte 15. år, kan søge optagelse som danske statsborgere, når de er fyldt 18 år. Normalt kan anerkendte flygtninge efter de gældende regler først blive danske statsborgere efter otte års uafbrudt ophold i landet.
Ansøgninger om dansk statsborgerskab skal indgives til politiet. Danskkundskaber skal dokumenteres via en prøve.
Ifølge et notat fra Integrationsministeriet lægges til op til stramninger i kravene, bl.a. så arbejde i fire ud af de seneste fem år bliver et krav for at få dansk pas. Videre skal der underskrives en erklæring om “integration og aktivt medborgerskab i det danske samfund”.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT