Navn: Habib Khan Mohammed
Født: 31. juli 1990 i Afghanistan
Rolle: Angriber
Klub: FC Midtjylland
Habib Khan Mohammed skiftede efter unionsstævnet i sommer, hvor han blev topscorer med fem mål i U/15-turneringen, fra Haderslev til FC Midtjylland. Her har han i otte kampe i Juniorligaen scoret 10 mål og har sin andel af at midtjyderne ligger til at tage sølvmedaljerne og stadig har chancen for guldet.
Habib kom til Danmark for knap fire år siden med sin familie som flygtninge fra Afghanistan. Familien er nu velintegreret og bor i Sønderborg, Habibs lillebror er også et lovende talent.
– Habib bor på vores akademi sammen med bl.a. Winston Read og Christian Sivebæk fra ynglingeholdet. Han er meget åben og udadvendt og taler flydende dansk, siger Midtjyllands ITU-træner Glen Riddersholm. Fodboldmæssigt har det været et spring for ham at gå fra mesterrække til Juniorligaen, men han har fastholdt sit niveau. Han spiller meget på intuition og instinkt og vi er meget opmærksomme på ikke at putte ham i for faste rammer taktisk.
Navn: Mustafa Ahmed Hassan
Født: 10. februar 1990 i Irak
Rolle: Angriber
Klub: Brøndby
Mustafa Ahmed Hassan med kælenavnet Mus har scoret otte mål i denne sæson for Brøndby i Juniorligaen. I sommer scorede han to mål på SBUs U/15-hold ved unionsstævnet i Vejle.
Mustafa er irakisk kurder. Hans far kom til Danmark som flygtning for 5-6 år siden og fik nogle år senere sin familie med. Familien boede først på Bornholm, og her kom Mustafa på det udvalgte hold, der forsøgte at spille sig til unionsstævnet i Vejle mod Lolland-Falster. Her bemærkede man ham, skønt han var et år yngre end de andre. Da familien flyttede til Sjælland i vinter, skiftede “Mus” til Brøndby.
– Integrationsmæssigt gør han det helt fantastisk og er meget aktiv for at få en dansk omgangskreds. Jeg bor i Danmark, derfor er jeg dansker, siger han, og han har lært dansk fantastisk hurtigt, fortæller hans træner i Brøndby John Ranum Jensen. Som fodboldspiller er Mustafa en ener, stærk en mod en offensivt, lynhurtig og teknisk langt foran mange andre, en fantastisk dribler, der kan lave de uventede ting.
Som med Habib i Midtjylland ønsker man i Brøndby at lære Mustafa op omkring det holdtaktiske i små doser og give ham stor frihedsgrad i spillet.
– Han har jo aldrig spillet organiseret fodbold i Irak, kun leget med bolden, siger John Ranum.
Det er Folketinget, som bestemmer om en person kan få dansk statsborgerskab. De ansøgere, der opfylder betingelserne, optages på et lovforslag, som Folketinget behandler. Integrationsministeriet fremsætter forslag med personer, der søger dansk statsborgerskab, to gange om året, i april og oktober, og selve behandlingen af ansøgningerne i Folketinget tager to-tre måneder.
I alt skal man ifølge Integrationsministeriet regne med en samlet sagsbehandlingstid på 12-18 måneder.
Ansøgere, der er indrejst i Danmark inden det fyldte 15. år, kan søge optagelse som danske statsborgere, når de er fyldt 18 år. Normalt kan anerkendte flygtninge efter de gældende regler først blive danske statsborgere efter otte års uafbrudt ophold i landet.
Ansøgninger om dansk statsborgerskab skal indgives til politiet. Danskkundskaber skal dokumenteres via en prøve.
Ifølge et notat fra Integrationsministeriet lægges til op til stramninger i kravene, bl.a. så arbejde i fire ud af de seneste fem år bliver et krav for at få dansk pas. Videre skal der underskrives en erklæring om “integration og aktivt medborgerskab i det danske samfund”.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER