"Jeg spiller ikke så meget som før i tiden"

Den tidligere danske landsholdsspiller Jan Mølby gæstede i sidste weekend Danmark, for at deltage i European Poker Tour Scandinavian Open. Da 2005 lakkede mod enden skrev Jan Mølby kontrakt med spilleudbyderen betandwin.com om at repræsentere dem i en række live-turneringer, og debuten stod i Amsterdam til Masters Classics of Poker, inden turen gik til Edinburgh…



Livet som pokerspiller er som skrevet endnu meget nyt for Jan Mølby, og efter at have spillet to turneringer var vi nysgerrige efter at vide, om han for alvor er blevet ramt af pokerfeberen, eller om han har fundet ud af, at det i virkeligheden ikke er noget for ham.

“Jeg kan virkelig godt lide at spille live-poker, det synes jeg er skide sjovt. Man sidder i et lokale med masser af andre mennesker, man snakker, man kan høre de “spiller” med deres chips, og man bliver mere og mere koncentreret jo længere frem i turneringen, man kommer. Det synes jeg er fedt. Til gengæld er jeg ikke så vild med poker på internettet. Jeg spiller der for at blive bedre, men det bliver nemt ukoncentreret”.

Hvad er din spillestil?

“I starten i Amsterdam var jeg meget aggressiv, men spillede derefter ekstremt tight. I Edinburgh var det næsten aggressivt hele vejen, men jeg fik også en god start, så det har været lidt blandet”.

Hvad er din største svaghed?

“Helt klart at sidde i “early position”, den situation er jeg ikke god nok til at “læse” endnu. Det er fra den position, at jeg har tabt flest hænder, så det skal jeg blive meget bedre til”, fortæller TV2-kommentatoren, der forsøger at forbedre evnerne ved at læse bøger og se DVD’er om poker.

Inden Jan Mølby skulle i aktion i Amsterdam, fortalte han til TIPS-bladet, at han mente, at være i besiddelse af evner fra karrieren som både fodboldspiller, og gambler i det hele taget, som kunne hjælpe ham ved pokerbordet, trods den ringe erfaring.

Har han fået ret i de forventninger?

“Ja, det synes jeg. Jeg har ikke været nervøs på noget tidspunkt, og jeg synes også, at overblikket generelt har været i orden. Nu skal jeg til at sætte noget mere fokus på ikke at lave fejl. I øvrigt vil jeg også gerne sige, at jeg er virkelig imponeret over, hvor gode pokerspillerne er. Man render altså ikke ind i nogen, der ikke kan spille, de ved godt, hvad det drejer sig om”.

Hvor meget er poker kommet til at fylde i dit liv den seneste tid?

“Ikke nok til at der er plads til poker på fuld tid, men det bliver forhåbentlig mere i fremtiden. Jeg har selvfølgelig nogle opgaver for både radio og TV, men tiden kunne måske priorteres lidt anderledes, så der kan være plads til mere poker. Det kunne jeg i hvert fald godt tænke mig på nuværende tidspunkt”.

Med sponsoraftalen med en af Europas allerstørste bookmakere har Jan Mølby samtidig sagt ja til, at betandwin kan bruge hans navn og kontrafej i markedsføringen af deres produkt, men det har han ikke noget problem med.

“Tilbage i 80’erne havde jeg også nogle aftaler med blandt andet et tøj- og et møbelfirma, så det har jeg prøvet før, det er en del af gamet”, er Jan Mølbys afslappede syn på den sag. En sag han i øvrigt ikke får noget for i denne omgang.

“Nej, de betaler udgifterne, og jeg får lov at beholde det, jeg eventuelt vinder, men ellers giver det ikke noget”.



Jan Mølby, du har alle dage været kendt som en ivrig gambler, hvad er egentlig det højeste, du spiller for?

“Det er meget afhængig af den information, man får, men jeg går sjældent ud med over 100.000 kroner. Og jeg spiller heller ikke så meget, som jeg gjorde engang. For 15 år siden kunne man godt tage til et hestevæddeløb og tro, at man kunne vinde alle otte løb. Det ved man jo godt i dag, ikke kan lade sig gøre”, siger Jan Mølby, der mest er til spil med kun to udfald.

“Jeg spiller ikke så meget på fodbold, pga. risikoen for uafgjort, jeg kan f.eks. bedre lide tennis”.

Hvad er din største oplevelse i forbindelse med gambling?

“Det var helt klart i 1990, da jeg havde en double med Tyskland til at vinde VM og Stefan Edberg til at vinde Wimbledon. Jeg sad en dag, hvor jeg havde vundet 40.000 kroner på heste og fandt ud af, at der var VM-finale i fodbold og Wimbledon-finale på samme dag, og oven i købet på min fødselsdag, så jeg tænkte, at det skulle jeg da have lidt indsats på, og det gik jo meget godt”, griner Jan Mølby smørret ved erindringen om hin minderige søndag. Doublen gav odds 72, og da Mølby havde spillet for 500£, gav det altså 36.000 pund i gevinst. I dagens kurs svarer det til ca. 390.000 kroner.

“Jeg var hjemme i Kolding den søndag, og vi sad og så Edberg vinde de to første sæt. Så kørte vi ned på et værtshus, hvor de ikke havde fjernsyn, så der blev vi ikke ret længe, og da jeg kom hjem igen, var jeg på vej op ad trappen, da jeg kunne høre Edberg vinde, og så var jeg sikker på, at den var hjemme. Jeg var ikke i tvivl om, at Tyskland ville slå Argentina, og det gjorde de da også, så den søndag havde man det godt, ikk’”, griner Jan Mølby igen.

Hvad er så det største, du har tabt?

“Det var 8000 pund på en hest på Cheltenham-banen. De skulle løbe to omgange, og efter den første var den bagud med en halv banelængde. Der var man vel lidt rystet”, kommer det stille.

Har du nogensinde følt, at du var ved at blive ludoman?

“Aldrig, jeg kunne holde op med at gamble i morgen, hvis det skulle være. Jeg har ikke behov for at spille. Jeg synes, det er sjovt, men det kunne aldrig blive et problem”, fortæller den tidligere Liverpool-mand, der stadig ser en del til de gamle gutter.

“Vi har en såkaldt spillerforening, hvor vi spiller noget bold, og mødes til noget spisning, så dem ser jeg faktisk en hel del til”.

På det mere private plan er gamle holdkammerater som Ian Rush, John Barnes og Mark Wright med i vennekredsen.

Nyder du, at Liverpool ser ud til at være på vej tilbage?

“Ja, det er selvfølgelig dejligt. Det er første gang siden mesterskabet i 1990, at man har troen på, at det er noget holdbart, som de har gang i. Man kan også mærke det på folk i byen. Der vil altid være opbakning i Liverpool, men folk har virkelig troen på nu, at der er noget i gære for alvor”.







LIVE

TransferLIVE: Siger nej til AGF

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Brøndby-transfer glippet

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Højlund roser FC Københavns fans

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Angriber meldes tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Dansk klub har ham på radaren

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brøndby præsenterer stor profil

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Norwich har budt på stor dansk profil

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Danskerklub meldes interesseret

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Her kan du se FC København mod Napoli

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’