Livet som pokerspiller er som skrevet endnu meget nyt for Jan Mølby, og efter at have spillet to turneringer var vi nysgerrige efter at vide, om han for alvor er blevet ramt af pokerfeberen, eller om han har fundet ud af, at det i virkeligheden ikke er noget for ham.
“Jeg kan virkelig godt lide at spille live-poker, det synes jeg er skide sjovt. Man sidder i et lokale med masser af andre mennesker, man snakker, man kan høre de “spiller” med deres chips, og man bliver mere og mere koncentreret jo længere frem i turneringen, man kommer. Det synes jeg er fedt. Til gengæld er jeg ikke så vild med poker på internettet. Jeg spiller der for at blive bedre, men det bliver nemt ukoncentreret”.
Hvad er din spillestil?
“I starten i Amsterdam var jeg meget aggressiv, men spillede derefter ekstremt tight. I Edinburgh var det næsten aggressivt hele vejen, men jeg fik også en god start, så det har været lidt blandet”.
Hvad er din største svaghed?
“Helt klart at sidde i “early position”, den situation er jeg ikke god nok til at “læse” endnu. Det er fra den position, at jeg har tabt flest hænder, så det skal jeg blive meget bedre til”, fortæller TV2-kommentatoren, der forsøger at forbedre evnerne ved at læse bøger og se DVD’er om poker.
Inden Jan Mølby skulle i aktion i Amsterdam, fortalte han til TIPS-bladet, at han mente, at være i besiddelse af evner fra karrieren som både fodboldspiller, og gambler i det hele taget, som kunne hjælpe ham ved pokerbordet, trods den ringe erfaring.
Har han fået ret i de forventninger?
“Ja, det synes jeg. Jeg har ikke været nervøs på noget tidspunkt, og jeg synes også, at overblikket generelt har været i orden. Nu skal jeg til at sætte noget mere fokus på ikke at lave fejl. I øvrigt vil jeg også gerne sige, at jeg er virkelig imponeret over, hvor gode pokerspillerne er. Man render altså ikke ind i nogen, der ikke kan spille, de ved godt, hvad det drejer sig om”.
Hvor meget er poker kommet til at fylde i dit liv den seneste tid?
“Ikke nok til at der er plads til poker på fuld tid, men det bliver forhåbentlig mere i fremtiden. Jeg har selvfølgelig nogle opgaver for både radio og TV, men tiden kunne måske priorteres lidt anderledes, så der kan være plads til mere poker. Det kunne jeg i hvert fald godt tænke mig på nuværende tidspunkt”.
Med sponsoraftalen med en af Europas allerstørste bookmakere har Jan Mølby samtidig sagt ja til, at betandwin kan bruge hans navn og kontrafej i markedsføringen af deres produkt, men det har han ikke noget problem med.
“Tilbage i 80’erne havde jeg også nogle aftaler med blandt andet et tøj- og et møbelfirma, så det har jeg prøvet før, det er en del af gamet”, er Jan Mølbys afslappede syn på den sag. En sag han i øvrigt ikke får noget for i denne omgang.
“Nej, de betaler udgifterne, og jeg får lov at beholde det, jeg eventuelt vinder, men ellers giver det ikke noget”.
Jan Mølby, du har alle dage været kendt som en ivrig gambler, hvad er egentlig det højeste, du spiller for?
“Det er meget afhængig af den information, man får, men jeg går sjældent ud med over 100.000 kroner. Og jeg spiller heller ikke så meget, som jeg gjorde engang. For 15 år siden kunne man godt tage til et hestevæddeløb og tro, at man kunne vinde alle otte løb. Det ved man jo godt i dag, ikke kan lade sig gøre”, siger Jan Mølby, der mest er til spil med kun to udfald.
“Jeg spiller ikke så meget på fodbold, pga. risikoen for uafgjort, jeg kan f.eks. bedre lide tennis”.
Hvad er din største oplevelse i forbindelse med gambling?
“Det var helt klart i 1990, da jeg havde en double med Tyskland til at vinde VM og Stefan Edberg til at vinde Wimbledon. Jeg sad en dag, hvor jeg havde vundet 40.000 kroner på heste og fandt ud af, at der var VM-finale i fodbold og Wimbledon-finale på samme dag, og oven i købet på min fødselsdag, så jeg tænkte, at det skulle jeg da have lidt indsats på, og det gik jo meget godt”, griner Jan Mølby smørret ved erindringen om hin minderige søndag. Doublen gav odds 72, og da Mølby havde spillet for 500£, gav det altså 36.000 pund i gevinst. I dagens kurs svarer det til ca. 390.000 kroner.
“Jeg var hjemme i Kolding den søndag, og vi sad og så Edberg vinde de to første sæt. Så kørte vi ned på et værtshus, hvor de ikke havde fjernsyn, så der blev vi ikke ret længe, og da jeg kom hjem igen, var jeg på vej op ad trappen, da jeg kunne høre Edberg vinde, og så var jeg sikker på, at den var hjemme. Jeg var ikke i tvivl om, at Tyskland ville slå Argentina, og det gjorde de da også, så den søndag havde man det godt, ikk’”, griner Jan Mølby igen.
Hvad er så det største, du har tabt?
“Det var 8000 pund på en hest på Cheltenham-banen. De skulle løbe to omgange, og efter den første var den bagud med en halv banelængde. Der var man vel lidt rystet”, kommer det stille.
Har du nogensinde følt, at du var ved at blive ludoman?
“Aldrig, jeg kunne holde op med at gamble i morgen, hvis det skulle være. Jeg har ikke behov for at spille. Jeg synes, det er sjovt, men det kunne aldrig blive et problem”, fortæller den tidligere Liverpool-mand, der stadig ser en del til de gamle gutter.
“Vi har en såkaldt spillerforening, hvor vi spiller noget bold, og mødes til noget spisning, så dem ser jeg faktisk en hel del til”.
På det mere private plan er gamle holdkammerater som Ian Rush, John Barnes og Mark Wright med i vennekredsen.
Nyder du, at Liverpool ser ud til at være på vej tilbage?
“Ja, det er selvfølgelig dejligt. Det er første gang siden mesterskabet i 1990, at man har troen på, at det er noget holdbart, som de har gang i. Man kan også mærke det på folk i byen. Der vil altid være opbakning i Liverpool, men folk har virkelig troen på nu, at der er noget i gære for alvor”.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER