Den evige debat om, hvem der er verdens bedste spiller, er blevet en anelse mere interessant i takt med, at Lionel Messi og Cristiano Ronaldo er kommet godt op i årene.
De to superstjerner, der tilsammen har vundet Ballon d’Or hele 11 gange, er således ikke helt på det overjordiske niveau, som de var i mange år. Og ifølge fodboldmagasinet FourFourTwo er det faktisk hverken Messi eller Ronaldo, der er verdens bedste fodboldspiller i øjeblikket.
FourFourTwo har således rangeret verdens 50 bedste spillere, og vi bringer her listen over de 20 øverste navne på listen, hvor Cristiano Ronaldo må nøjes med en 10. plads. Juventus-stjernen må endda konstatere, at han ikke engang er den højest placerede portugiser på listen.
Verdens 20 bedste spillere – ifølge FourFourTwo
20. Ilkay Gündogan (Manchester City)
19. Jadon Sancho (Manchester United)
18. Ruben Dias (Manchester City)
17. Riyad Mahrez (Manchester City)
16. Leon Goretzka (Bayern München)
15. Karim Benzema (Real Madrid)
14. Mohamed Salah (Liverpool)
13. Joshua Kimmich (Bayern München)
12. Jan Oblak (Atlético Madrid)
11. Thomas Müller (Bayern München)
10. Cristiano Ronaldo (Juventus)
9. Romelu Lukaku (Inter)
8. Bruno Fernandes (Manchester United)
7. Erling Haaland (Dortmund)
6. Harry Kane (Tottenham)
5: Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain)
Den franske angriber har været blandt verdens bedste spillere i flere år allerede, selvom han stadig kun er 22 år.
– Noget, man måske ikke taler nok om ved Mbappé, er, at han er utrolig moden og intelligent. Uanset hvor han spiller i angrebet, så tilpasser han sit spil, lyder det fra FourFourTwo.
4: Neymar (Paris Saint-Germain)
Den 29-årige brasilianer har sine kritikere, på grund af sin hang til skuespil, men der findes ikke mange bedre driblere.
– Neymar bliver aldrig universelt populær. Ja, han har tendens til at provokere sine modstandere for meget. Ja, han falder for nemt nogle gange. Nej, han er ikke ligefrem N’Golo Kanté, når han ikke har bolden. Men enhver, der ikke nyder at se Neymar, når han er på sit elektriske, exceptionelle topniveau, bør nok finde en anden sport at følge, lyder det fra FourFourTwo.
3: Robert Lewandowski (Bayern München)
Den polske bomber scorede i sidste sæson 41 mål i 29 Bundesliga-kampe. Mere behøver man vel ikke at sige.
– Lewandowski har cementeret sit navn i historiebøgerne som den måske bedste afslutter nogensinde med endnu en vanvittig sæson foran målet, lyder det fra FourFourTwo.
2: Lionel Messi (Barcelona)
Den 34-årige superstjerne vandt for nogle uger siden endelig sit første trofæ med landsholdet, da Argentina vandt Copa America.
– Han er den smukkeste spiller at se på i verden, når han har bolden ved sine fødder, og det har han været i de seneste 15 år. Nyd ham, mens han stadig er her, lyder det fra FourFourTwo.
1: Kevin De Bruyne (Manchester City)
Den belgiske stjerne har hverken vundet Champions League eller trofæer i landsholdsregi, men til gengæld er det svært at pege på en bedre midtbanespiller i de senere år.
– Mens Manchester City nogle gange kan virke som en Pep Guardiola-designet fodboldmaskine, så er Kevin De Bruyne den uforklarlige gnist, der bringer den til live, lyder det fra FourFourTwo.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
MEDIE
